build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Станбени
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Станбени и станбено-деловни згради (општо)
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Станбени и станбено-деловни згради (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 100>
Author
Message Reverse Sort Order
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 10875
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Станбени и станбено-деловни згради (општо)
    Posted: Yesterday at 19:53
Дебар Маало

(бљак)Оваа добива фасада со фасадна тула, може да испадне интереснана рскрсницата меѓу бул. Партизански одреди и Рузвелтова

За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 10875
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 17-Oct-2017 at 18:34
Originally posted by stef4o

A koe e toa gradiliste sto se gleda desno na videoto t.e sproti twins. Da ne e za crkvata hristos spasitelot?


Да, тоа е за црквата.

Инаку, кај парцелата за Елена Лука Твинс нема градежни работи, не е ни заградено местото. Малку подолу од него е ископана дупка и има багери, но местото е премало за голема градба, веројатно станува збор за помала зграда. Кај поранешниот ресторан Имес на бул. Илинден (100-200 метри погоре од Твинс) се гради зграда на компанијата Дабар. Исто, највисоката кула од комплексот Скопје Сити Гарден веќе добива фасада, црна. За жал, не сликав денес.
За сè има вторпат
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: R. e Maqedonisë
Online Status: Offline
Posts: 3644
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 17-Oct-2017 at 18:04
Тука би градил една модерна 40 катница и се наоколу парк.
Дизајнот е лош. Пак штета
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Online Status: Offline
Posts: 596
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 17-Oct-2017 at 17:10
A koe e toa gradiliste sto se gleda desno na videoto t.e sproti twins. Da ne e za crkvata hristos spasitelot?
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1436
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 17-Oct-2017 at 16:40
Originally posted by xnx

inace na ovie lokacii kade sto e zgradava sdsm najavi nov gratski park. pa sea videte dali ke go ima ili ne


1.Градежна дозвола и одобрение за градба имаат од пред повеќе од 6 месеци од досегашнипт градоначалник на Карпош.
2.Паркот е од Палас до Карпата.
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1826
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 17-Oct-2017 at 16:23
inace na ovie lokacii kade sto e zgradava sdsm najavi nov gratski park. pa sea videte dali ke go ima ili ne
Back to Top
<Fresno> View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Jun-2010
Online Status: Offline
Posts: 410
  Quote <Fresno> Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 17-Oct-2017 at 13:35
Originally posted by Џоле


Никако да мрднеме од проклетите 1990-ти во изгледот на зградите.

Што очекуваш од фирма што користи gmail и yahoo
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 10875
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 17-Oct-2017 at 12:06


Никако да мрднеме од проклетите 1990-ти во изгледот на зградите.

Originally posted by stef4o

Ima li nekoj info dali Elena Luka Home pocna so izgradba na Twins vo karpos?


Денес можеби ќе поминам оттаму, па ќе проверам. Во меѓувреме:

За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Online Status: Offline
Posts: 596
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 17-Oct-2017 at 11:41
Превземено од фејсбук.Најава за изградба на станбено-деловен објект близу Рамстор на Јужен булевар.

Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Online Status: Offline
Posts: 596
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 16-Oct-2017 at 13:23
Веднаш до СУГС Раде Јовчевски Корчагин.Мислам дека за година-две сите куќи во маалово ќе ги срушат и ќе никнат згради од ваков тип бидејќи нема многу простор за нешто поголемо.
Фоткава е превземена од фејсбук

Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1147
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 13-Oct-2017 at 19:37
Сите лица кои помогнале ова нешто да биде на ова место во ова време. Чудовиштето треба да се среди со начинот споменат погоре, потоа треба ревизија (урбанистичка и финансиска) и откази.
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1436
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 12-Oct-2017 at 19:26
Originally posted by Staro Skopje

Кога ќе се реши чудовиштево?


Чудовиштето како зградава?
Чудовиштето како инвеститорот?
или
Чудовиштето како лице со име и презиме кој ставил потпис за ова?

Првото е најмал проблем. Жалосно е што нема организации и медиуми кои ќе направат притисок и чувство на срам за одговорните. Зошто нели, се е легално тука Право на бизнисмените е да прават пари, но ДОЛЖНОСТ на луѓе кои се на одредени функции е да се грижат за сите нас. Тие треба да се извадат со име презиме и фотографија по медиуми и на никој да не му текне повеќе на работење спротивно интересите на жителите.

Edited by alexsend - 12-Oct-2017 at 19:28
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
Мартин View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 04-Jan-2009
Online Status: Online
Posts: 322
  Quote Мартин Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 12-Oct-2017 at 19:00
Никогаш. Ниту имаме волја, ниту имаме капацитет.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 10875
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 12-Oct-2017 at 17:14
За вакви грозотии единствено решение е динамит, без многу „тупење“
За сè има вторпат
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1147
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 12-Oct-2017 at 15:08
Кога ќе се реши чудовиштево?
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 10875
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 11-Oct-2017 at 22:32
Од фејсбук...

За сè има вторпат
Back to Top
Albertos View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 08-Oct-2017
Location: Skopje Aerodrom
Online Status: Offline
Posts: 2
  Quote Albertos Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 08-Oct-2017 at 03:58
Едно од ретко убавите градби во Скопје. Овие ми се баш некако по план и убави за живеење
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Online Status: Offline
Posts: 596
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 07-Oct-2017 at 20:01
Ima li nekoj info dali Elena Luka Home pocna so izgradba na Twins vo karpos?
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Online Status: Offline
Posts: 596
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 06-Oct-2017 at 18:17
Во Стар Аеродром-превземено од фејсбукBack to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 10875
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 28-Sep-2017 at 13:22
Од Твитер. Фотката имаше и текст во горниот дел што го исеков зашто нема врска со мојата намера, а тоа е да покажам кои две згради се изградија во меѓувреме, како и тоа дека трета зграда е на пат да биде изградена.линк до оригиналот

https://twitter.com/boriseto/status/913359865640292352/photo/1
За сè има вторпат
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 100>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.203 seconds.

Copyright ©2007 - 2017  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.