build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Станбени
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Станбени и станбено-деловни згради (општо)
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Станбени и станбено-деловни згради (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 45678 22>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #101 Posted: 16-Jun-2014 at 16:04
е сега можете да замислите што се ќе се случува со огромниот број на станбени објекти кои се градат блиску до центарот или во центар на градот?
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2598
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #102 Posted: 28-Jun-2014 at 14:58
Originally posted by kultuzin

Сé повеќе скопјани се селат на периферија
Нова населба никнува во периферијата, која ја создаваат млади двојки, кои наместо помал стан во центарот, избрале да изградат куќа во приградските населени места...

...се радува што плацовите ги купиле, пред се`, млади семејства од цела Македонија, како што вели, од Радовиш, Kуманово, Kрива Паланка, Тетово, Јагуновце и од Пробиштип.





Edited by fichot - 28-Jun-2014 at 14:58
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #103 Posted: 28-Jun-2014 at 17:18
Originally posted by fichot

Originally posted by kultuzin

Сé повеќе скопјани се селат на периферија
Нова населба никнува во периферијата, која ја создаваат млади двојки, кои наместо помал стан во центарот, избрале да изградат куќа во приградските населени места...

...се радува што плацовите ги купиле, пред се`, млади семејства од цела Македонија, како што вели, од Радовиш, Kуманово, Kрива Паланка, Тетово, Јагуновце и од Пробиштип.





Ликот уствари не сфатил каква глупост кажал и колку е ова понижувачки за напредокот на остатокот од Македонија. А ништо чудно и он да потекнува од овие места, па се радува што ќе му дојдат сограѓани. Ваквите појави се поразителни, особено за држава како Македонија, зашто сите овие ипак ќе работат у Скопје и уште поише ќе се загуши градот. Ама кој да сфати, кај нас она роди ме мајко, фрли ме на буниште е фрли ме у Скопје
23ka.wordpress.com
Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2648
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #104 Posted: 28-Jun-2014 at 18:05
А знаеш ли што нудат долноболдираните градови во однос на Скопје? Апсолутно ништо!

Ако за власта постои само Скопје, зошто другите би се жртвувале и би живееле надвор од Скопје? Не трае човечкиот живот илјада години па да имаат време овие од провинцијата да чекаат да се сетат на нив од главниот град дека и тие постојат.
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
Roops View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 29-May-2014
Online Status: Offline
Posts: 62
  Quote Roops Quote  Post ReplyReply #105 Posted: 28-Jun-2014 at 18:40
Епа ај ако не луѓево од другиве градови нека умрат и нека живеат во пустина.
Не дека Скопје е Париз,ама во споредба со другите градови во МК Е,Париз.
Добро освен Охрид,ама па Охрид со кој град на Балканот да го споредиш ќе излезе како победник заради архитектурата и природната убавина.

Сепак не го сфаќам хејтот од луѓето надовр од Скопје,реално се знае главен град дека треба да биде убав,голем,со широки улици,трговски, понуда,забава.....да има се и сешто. За сите овие работи може да се каже дека "се работи на случајот",но факт е дека експанзијата на Скопје во последните години е очигледна,сепак има уште за да личи на главен град и метропола.
Ако некој може да купи куќа во Сончев град,или некоја луксузна населба што е важно од каде е.
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2598
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #106 Posted: 29-Jun-2014 at 02:46
Значи луѓето во Ск доаѓаат да живеат ради широките улици, трговски и архитектурата?

Охрид? Охрид живее 1 месец во годината, после/пред тоа е мртвило, ко во село некое да си. Пола град во Скопје се има преселено. А и ова за убавинава, не дека не е убав (иако е доста упропастен низ годиниве) ама треба малку пообјективни да бидеме.   
Back to Top
Roops View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 29-May-2014
Online Status: Offline
Posts: 62
  Quote Roops Quote  Post ReplyReply #107 Posted: 29-Jun-2014 at 06:59
Многу нормално дека не доаѓаат за широките улици,туку за да најдат работа и подобар живот.

Охрид живее поинтензивно за време на сезона ама во Охрид во кој било дел од годината да дојдеш е убаво така да тоа село мело нема врска. Пак ќе кажам што ако се имаат преселено,ти да си од Демир Капија нема да сакаш во Скопје да живееш ?

И ај,ја зацапавме офопик.

Edited by N23 - 29-Jun-2014 at 16:29
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #108 Posted: 29-Jun-2014 at 16:40
Originally posted by phenomenon

А знаеш ли што нудат долноболдираните градови во однос на Скопје? Апсолутно ништо!

Ако за власта постои само Скопје, зошто другите би се жртвувале и би живееле надвор од Скопје? Не трае човечкиот живот илјада години па да имаат време овие од провинцијата да чекаат да се сетат на нив од главниот град дека и тие постојат.


Ќе ти дадам само 3 примери каде работат голем дел од луѓето од внатрешноста и нема повеќе да коментирам. Еве јас пола година не можам да најдам работа у Скопје, ај сите ние што не можеме да најдеме работа у Скопје, ама сме родени Скопјани, да избегаме од Скопје, од внатрешноста ќе дојдат у Скопје да работат за 10 000 и чиста работа. Ова е најпогрешната перцепција за која се карам изминативе 5-6 години. А делумно и самите граѓани се криви што кај нив ништо не се прави.

Пример 1. Кај мене у маалскиве маркети работат девојки/жени од внатрешноста за 9000 денари, макс 10000. Истата плата ќе ја добијат у маркет у Велес, Штип, Кочани, Тетово, Битола. Ама не, Скопје си е Скопје.

Пример 2. У кафичи работат за 10 000, со бакшиш ако фатат 12 000, премија. Познавам вакви примери доста. Слични пари ќе земат и во нивните градови, а ќе живеат поубаво у Велес со 12, него у Скопје со 15. Тврдам од искуство!

Пример 3. Државна администрација. Препекаа да ги префрлат у Скопје, често среќавам случаи каде од матичниот град ги прбациле у Скопје, само за да се фалат дека "успеале" у Скопје. Платата од 21 000 у подрачната единица у рецимо Прилеп и платата од 24 000 што ќе ја земе на малце повисока функција у Скопје е иста, ако не и помала. Со 21 ќе живее сосема солиден живот у Прилеп. Ама не, Скопје си е Скопје.

Понатаму не влагам во дискусија за муабетов, доволно ми е што изминатиов месец видов како се живее во Гостивар, во споредба со Кочани. Слична големина, Гостивар раздвижен секој трча некој денар да создаде, у Кочани штама, сите се жалат, никој ништо не презема.
* јас немам ништо против оние кои ќе дојдат од друг град и на поштен начин ќе успеат во приватниот сектор!
23ka.wordpress.com
Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #109 Posted: 30-Jun-2014 at 00:36
Previous
 
Е добро де, убаво објаснив зошто по грешка сум пишал дека бараките се на улица Владимир Комаров - бидејќи често поминувам таму и често ги имам видено од таму, односно од таа перспектива.
 
Сите сме луѓе, нормално е да грешиме.


Edited by Dexter26 - 30-Jun-2014 at 00:37
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1937
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #110 Posted: 30-Jun-2014 at 01:32
Нема проблем ,не сакав да те навредам ,туку мислев да не си ги згрешил улиците
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #111 Posted: 01-Jul-2014 at 18:00
Originally posted by N23

Улицата е Руди Чајавец. Иначе дел од дрвата кај другите бараки ги преживеаа зградите, не е проблем да се рушат истите пошто не беа средени и делуваа као фавели у однос на другиот дел од Аеродром. Најголем проблем е катноста на објектите, овде не смееше да се дозволи п+5+п, освен ете таа зграда што сакаат порта да биде. Да не бидам као постарине, сеа дека ќе ми го заградат видикот према цело Скопје, али реално претерано големи објекти за овој дел од Аеродром. За 2-3 години ќе мора да размислуваат за проширување на улицата.
+1
може само да додадам дека се расипа концептот на градски порти со што видикот кон кулите во стар Аеродром, кон железничка, сега е покриен со неверојатно досаден а масивен станбен објект
исто така може да додадам дека бројот на станбени објекти е преголем за тој простор, и дека истиот можеше да има многу повеќе содржини освен станови

инаку не за две три години, туку веднаш треба да се размислува за нови сообраќајни поврзувања на Аеродром со остатокот од градот, поголема паркинг површина и добра организација на сервисните улички
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1937
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #112 Posted: 25-Aug-2014 at 22:17
Во Аеродром кај Афродита С салонот е заградено, изгледа дека конечно ќе се гради лепенката.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 15037
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #113 Posted: 17-Nov-2014 at 17:13
Патем, после којзнае колку години, повторно има градежни активности на оваа зграда што се наоѓа на раскрсницата меѓу бул. М. Т. Гологанов и ул. Рузвелтова.

DSC06397 by george k. 1981, on Flickr
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 15037
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #114 Posted: 23-Dec-2014 at 17:37
Во Шутка замок да имам... и тоа станбено-деловен.

За сè има вторпат
Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #115 Posted: 24-Dec-2014 at 17:34
Originally posted by Џоле

Во Шутка замок да имам... и тоа станбено-деловен.


 
Ова е срамно за авторите на проектот Скопје 2014.
 
Секакви глупости им текнаа, но ништо вакво не им текна.
 
Можеме само да ги замислиме лицата на авторите на проектот Скопје 2014, позеленети од завист и љубомора, како се прашуваат себеси:
 
Како и зошто на мене не ми текна за нешто вакво ? Big%20smile
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 4077
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #116 Posted: 03-Jan-2015 at 21:14
Плус фасадата е веќе дотраена, одличен квалитет се знае!
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 15037
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #117 Posted: 04-Jan-2015 at 10:26
Originally posted by gjoko

Зградата во Кичево е од тие `социјалните` и е готова и вселена веќе 2-3 години


Претпоставував, зашто сите згради што ги објавив, а се преземени од интернет страницата на „АД за изградба и стопанисување со станбен простор и со деловен простор од значење за Републиката“, се малку постари, но сепак мислев дека треба да ги имаме на форумов, онака, за да продискутираме за нивниот изглед и квалитет.
За сè има вторпат
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #118 Posted: 04-Jan-2015 at 12:25
Можам да ја сликам зградата(кога ќе се расчисти снегот) па за споредба ќе видиме каква и е состојбата после неколку години
Back to Top
trpestojcev View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 22-Jan-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote trpestojcev Quote  Post ReplyReply #119 Posted: 22-Jan-2015 at 19:27
Пред неколку дена имаше пост за Голден Арт, сакам да купам стан во аеродром па ми изгледа интересна зградата. Ве молам за искуство, совет, предлог. Се мислам помеѓу Адора и новата зграда што ја градат..
Back to Top
trpestojcev View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 22-Jan-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote trpestojcev Quote  Post ReplyReply #120 Posted: 03-Mar-2015 at 19:11
Ќе ве замолам ако некој има слики денес од саемот за градежништво 2015 да ги постира. Поздрав
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 45678 22>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.141 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.