build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Станбени
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Станбени и станбено-деловни згради (општо)
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Станбени и станбено-деловни згради (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 6869707172 208>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
hcitrS View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 670
  Quote hcitrS Quote  Post ReplyReply #1381 Posted: 30-May-2016 at 17:03
Предлагам малку да ги смириме естетско-расистичките тензии со малку пообјективен поглед на работите. Ете повелете во ново-урбанизираниот дел на Битола, бившата касарна, „Златен рид“ како што милуваат да го нарекуваат политичарите. Објектите таму, освен една зграда, се рамни на погоре наведените примери од Чаир. Во поглед на комбинацијата на боите, се дури и полоши од истите. Нејќам ни да зборувам за околината на истите. Веќе се делумно населени, а околу нив е градежна депонија, ровови, полурушени поранешни објекти на војската, кога врни - кал до гуша. Во истаата касарна има и два објекти кои се реновирани воени објекти, и во тоа буниште сместени се Правниот факултет и телевизија Мега. За кратко време и Нова Битола ќе добие два огромни чира кои се во изградба.

Ќе го земам и Прилеп. Се согласувам дека во строгиот центар на градот има многу позитивни промени во последниве 5-10 години и изгледа пристојно. Ама на центарот приказната завршува.
Пред неколку дена бев прв пат во Гостивар и бев пријатно изненаден (не фрапиран, но така, изненаден). Очекував многу полоша паланка, а испадна дека градот е ок како за македонски град. И реално градот изгледа малку попристојно отколку деловите на Прилеп кои не се центар.

Дивите, неплански градови се општа балканска карактеристика, највероватно придобивка од нашето блискоисточно минато. Сепак, континуирано се трудиме да ги одржиме нашите градови во тие ориентални рамки и во XXI век.
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3962
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #1382 Posted: 30-May-2016 at 17:23

Еј не само албанците се тие што градат ваков кич.Тоа е балкански не албански.Многу членови не ја знаат добро Македонија, не биле во многу градови па затоа си мислат дека само чаир (по слики) има вакви градби. Патувајте низ македонија, се ќе видите и таму каде нема албанци хаха бетер..
Треба време за се, моите родители граделе типична балканска куќа што мене лично не ме фасцинира. Архитектот пред 20години беше македонец, што планираше тој, тоа и се изгради. Ваља беше мода. А сигурен сум,дека јас или моите деца никогаш не би изграсиле вакво нешто во иднина.

Edited by my Macedonia - 30-May-2016 at 17:32
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 12588
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #1383 Posted: 30-May-2016 at 19:16
Originally posted by stef4o

Се руши напуштениот објект веднаш до црквата Св.Три Светители во Мичурин.
Да видиме каков голубарник ќе никне?

Me interesira kolku kata ke dignat i kakov render ke stavat. Moze ke bide nesto pomoderno.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13826
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #1384 Posted: 30-May-2016 at 20:23
Еве нешто од општина Илиден, масивна зграда висока 6-7 ката.Ноќната фотка испаднала катастрофа

За сè има вторпат
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1928
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #1385 Posted: 31-May-2016 at 09:46
mislam deka pogrdo nesto nemam videno u zivot. pa uste potkrovjeno deka si mislat deka e potkrovje...
Originally posted by Џоле

Еве уште едно поголемо срање од Чаир - навистина не знам кој нормален човек би купил стан во вакво чудовиште. Изгледа како да е изградена во некоја земја од Третиот свет.

Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7655
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #1386 Posted: 31-May-2016 at 23:29
мене не ми е жалосен фактот што се градат овие објекти, туку фактот што луѓе купуваат станови или побетер плаќаат кирија во за нив, без разлика од кај се
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 12588
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #1387 Posted: 02-Jun-2016 at 18:08
Еве до каде се стигнати со зградава спроти Шампионче,Денешна фотка.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13826
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #1388 Posted: 03-Jun-2016 at 08:58
Originally posted by Џоле

Еве нешто од општина Илиден, масивна зграда висока 6-7 ката.Ноќната фотка испаднала катастрофа

фото: миа.мк
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13826
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #1389 Posted: 05-Jun-2016 at 13:23
Свети Николе

За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13826
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #1390 Posted: 09-Jun-2016 at 20:44
нас. Ченто, од пред некој ден

За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 12588
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #1391 Posted: 20-Jun-2016 at 12:45
Prevzemeno od nivnata facebook strana
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13826
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #1392 Posted: 21-Jun-2016 at 09:41
Нешто од Охридско, поточно од Лагадин, Пештани и околината (не знам најточно). Главно сите се градени покрај патот и покрај брегот.

Овој комплекс ми се допаѓа, не е пренападен во големината и изгледа модерно и фино:

За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 12588
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #1393 Posted: 22-Jun-2016 at 16:31
Originally posted by Џоле

Се урива куќата на аголот од ул. Рузвелтова и бул. Партизански одреди (во близина беше кројачкиот салон на Ангелковски). Она што е за осуда е тоа што уривањето се врши среде бел ден, без никаква заштита од прашината и од евентуалните парчиња кои можат да летнат кон улицата (според изворот на Твитер) фото: @rickamkПочна ли тука нешто да се гради?
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 12588
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #1394 Posted: 24-Jun-2016 at 18:42
Веќе почнале да работат на фасадата.Спроти шампионче-Кисела Вода.
Денешна фотка
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13826
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #1395 Posted: 28-Jun-2016 at 10:43
ЗГРАДИ И БЕНЗИНСКА НА МЕСТОТО НА МЛЕКАРНИЦАТА ВО ХИПОДРОМ

Станбено-деловен комплекс, градинка и бензинска пумпа ќе се изградат на локацијата каде што се наоѓаше старата скопска млекарница во населбата Хиподром. Од Општина Гази Баба информираат дека инвестицијата ќе изнесува околу 10 до 12 милиони евра. Просторот на разрушената фабричка зграда, која долго време стоеше како руина и потенцијална еколошка закана во моментов се расчистува, а на тоа место ќе никнат згради со приземје и шест ката.

http://utrinski.mk/?ItemID=ACABD54893C476439702CB2578454953
За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 12588
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #1396 Posted: 29-Jun-2016 at 12:45
Превземено од нивната фејсбук страна.Објектов се наоѓа во Кисела Вода.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13826
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #1397 Posted: 05-Jul-2016 at 21:38
Една симпатична зграда на кејот - до комплексот Ента Сеал.

За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 12588
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #1398 Posted: 09-Jul-2016 at 13:21
Ovoj prostor mozea mnogu poubavo da go sredat. Neznam sto bidna so novo maalo. Imase najava deka Okan ke pravi visokokatnici no seuste izgleda nema nisto novo. Sramota e da gi ostavat tie skapani kuki srede centar,no problem e i so stanarite koi ne sakaat da dadat soglasnost za gradbata da otpocne. Nekoi baraat pari namesto stan,drugi sakaat po pet stana pa zatoa golem del od investitorite se otkazuvaat.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13826
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #1399 Posted: 09-Jul-2016 at 18:23
Тука требаше да се градат административно-деловни згради и да се обликува еден убав административно-деловен кварт. Сите оние срања што се изградија на кејот можеа да бидат префрлени тука, макар и во тоа квази-класицистичко издание (иако јас би претпочитал модернизам).
За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 12588
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #1400 Posted: 09-Jul-2016 at 18:53
Па да,целиот кеј го окупираа со многу објекти,па и самиот плоштад кој има премногу градби особено оние два хотели и многу други непотребни работи.Можеа ваквите градби да ги распределат низ Ново Маало и Маџир Маало,а станарите да ги сместат во стотиците згради низ Аеродром или било кое друго место.Битно Ново Маало ќе има катна гаража која е чист промашај и која никој нема да ја користи.А стилот во кој се направени сите тие објекти е катастрофален,бидејќи се прави од гипс и стиропор кој нема многу долго да трае.Плус тоа денес во светот се прават многу модерни објекти,но за такво нешто долго ќе почекаме.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 6869707172 208>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 1.000 seconds.

Copyright ©2007 - 2021  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.