build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Станбени
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Станбени и станбено-деловни згради (општо)
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Станбени и станбено-деловни згради (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 9293949596 112>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
antigona View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 16-Jan-2012
Online Status: Offline
Posts: 51
  Quote antigona Quote  Post ReplyReply #1861 Posted: 29-Jun-2017 at 09:35
Благодарам stef4o. Па не се нормални, ќе збутаат осумкатница и тоа двокрилна на таа мала и слепа улица. Ќе ја упропастат една од најубавите стари улици во Скопје, поранешна Ленинградска, сега Стив Наумов, на која сите останати објекти се стари, убави згради и градски куќи со висина од околу 3 ката. Нема надеж за Скопје...
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11505
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #1862 Posted: 29-Jun-2017 at 10:03
Originally posted by stef4o

Денес ја поставија информативната табла. Станува збор за седумкатница а изведувач е Еуро Билдинг од Охрид. Може да отвориме нова нишка за објектот. Објектот на рендерот изгледа интересен.


Нема потребна од нова нишка за оваа зграда. А рендер е едно, краен изглед е сосем друго, барем во тоа веќе се уверивме неколку пати.
За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1018
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #1863 Posted: 29-Jun-2017 at 10:13
Знам дека ретко се случува да излезе како на рендерите меѓутоа мислев да се издвои нова нишка бидејќи секојдневно минувам оттука и имам можност да следам како постепено напредува изградбата.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1018
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #1864 Posted: 02-Jul-2017 at 10:48
Во тафталиџе2 ул.Осло. Фотката е превземена од фејсбук

Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1018
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #1865 Posted: 07-Jul-2017 at 13:59
Ова го гради Бортас-скопје негде во карпош поред кеј.Превземено од фб


Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11505
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #1866 Posted: 08-Jul-2017 at 16:26
ТафталиџеКарпошЗа сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1018
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #1867 Posted: 09-Jul-2017 at 16:18
Во кисела вода-превземено од фб страната на Еуро Билдинг


Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11505
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #1868 Posted: 12-Jul-2017 at 15:15
Елена Лука Твинс во Карпош, кај вештачката карпа за качување

За сè има вторпат
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1572
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #1869 Posted: 12-Jul-2017 at 15:58
Дојде и тој ден, да почне да се гради и од другата страна на Илинденска кај Сити Мол.
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11922
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #1870 Posted: 12-Jul-2017 at 23:28
Еве извадок од ДУП-от. Се работи за парцелите 1.1 и 1.2

Иначе не ми е јасно како успеваат да создадат вакви урбанистички планови, со ваков микс на големини и форми на градежни парцели, расфрлани без концепт...  Дали само просто ги прецртуваат катастарските парцели и од нив формираат градежни парцели?


Edited by Cloverstack - 12-Jul-2017 at 23:42
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1018
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #1871 Posted: 13-Jul-2017 at 08:18
Ова е близу Корчагин,станува збор за шесткатница а изведувач е тетовска Бетонида.

Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1018
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #1872 Posted: 13-Jul-2017 at 08:18
Back to Top
HugoGoulding View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1303
  Quote HugoGoulding Quote  Post ReplyReply #1873 Posted: 14-Jul-2017 at 00:51
Малку оф-топик прашање, но дали некој знае каде точно се наоѓаат т.н. Полициски згради во населба Кисела Вода? Постари згради на 2ката од период 1955-1965 годнина. Фала

Edited by HugoGoulding - 14-Jul-2017 at 00:52
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11505
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #1874 Posted: 15-Jul-2017 at 09:21
Оваа во Дебар Маало е пред завршување. извор: фејсбук страницата на ЛИНЕАhttps://www.facebook.com/lineaskopje/

Настел во Тафталиџе

Инаку, веќе се гради и овој аголниот дел, некаде се на ниво на приземје стигнатиhttp://nastel.mk/

Edited by Џоле - 15-Jul-2017 at 09:27
За сè има вторпат
Back to Top
Bojan10 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 21-Jun-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 504
  Quote Bojan10 Quote  Post ReplyReply #1875 Posted: 15-Jul-2017 at 12:35
Нека си умрат тие позади зградата, само така за плашливци.
Од чаламот си патиме!
Back to Top
Мартин View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 04-Jan-2009
Online Status: Offline
Posts: 351
  Quote Мартин Quote  Post ReplyReply #1876 Posted: 15-Jul-2017 at 12:42
Чудовиштево на Настел е тежок криминал!
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1325
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #1877 Posted: 15-Jul-2017 at 14:18
Чудовиштево на Настел треба да се истражи, а потоа да се сруши. Грозотија. Не знам зошто жителите на Тафталиџе не протестирале и физички не ја спречиле изгр(а)дбата. Мора да се сруши во најкус можен рок. Оштета на станарите ќе им плати Настел. Исто така, треба да платат оштета и на комшиите.
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1018
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #1878 Posted: 17-Jul-2017 at 12:48
Превземено од фејсбук

Edited by stef4o - 17-Jul-2017 at 13:42
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1018
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #1879 Posted: 17-Jul-2017 at 12:49
Колкав кратер ископале.Превземено од фејсбук[/QUOTE]

Edited by stef4o - 17-Jul-2017 at 13:43
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11505
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #1880 Posted: 21-Jul-2017 at 19:09
Зградата на Голден Арт во Карпош. Искрено, пријатно сум изненаден од изгледот, изгледа подобро од зградите во Аеродром.повеќе фотографии на линкот

http://goldenart.mk/dnevnikot-na-edna-zgrada-karposh/
За сè има вторпат
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 9293949596 112>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.249 seconds.

Copyright ©2007 - 2018  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.