build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Станбени
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Станбени и станбено-деловни згради (општо)
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Станбени и станбено-деловни згради (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 979899100101 120>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 738
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #1961 Posted: 21-Nov-2017 at 16:16

... балкониве се закон вака, штета кузнај како ќе изгледа зградава кога ќе им натоварат огради потоа ... би било добро бар да бидат исто во бела боја или пак ако имаат камен и да тераат минималистички само со панцирни стакла ...

Edited by Zelenikovo - 21-Nov-2017 at 16:19
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11665
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #1962 Posted: 22-Nov-2017 at 08:48
Во близина на Католичка црква...За сè има вторпат
Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2347
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #1963 Posted: 22-Nov-2017 at 12:23
Градење на енергетски неефикасни објекти. А како да бидат такви, кога сончевите зраци им допираат максимално до 10% од површината, и тоа главно кај поткровјата. Лудило или архитектонска и урбанистичка неписменост?
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1297
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #1964 Posted: 22-Nov-2017 at 14:06
Капиштец

Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11665
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #1965 Posted: 22-Nov-2017 at 16:42
Originally posted by phenomenon

Градење на енергетски неефикасни објекти. А како да бидат такви, кога сончевите зраци им допираат максимално до 10% од површината, и тоа главно кај поткровјата. Лудило или архитектонска и урбанистичка неписменост?


Дебар Маало и Центар, посебно делот околу Универзална сала и Католичка црква, се толку збиени што некогаш меѓу зградите има само 10 см простор. Деновиве се уриваат ниски куќи и на нивно место се градат згради со 5 или 7 катови.
За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1297
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #1966 Posted: 22-Nov-2017 at 20:07
Elena Luka Home почнале со подготовки за Twins во Карпош.(превземено од фб страната на Зелено Тафталиџе)Back to Top
MACK View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 23-Nov-2017
Online Status: Offline
Posts: 18
  Quote MACK Quote  Post ReplyReply #1967 Posted: 23-Nov-2017 at 04:32
a kako isgleda dupot za lokacijava, neli trebase prvo most da se gradi tuka nekade
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11665
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #1968 Posted: 23-Nov-2017 at 16:59
Го наполнија Аеродром со безлични кутии Нешто новоизградено од Велес:извор: фејсбук
За сè има вторпат
Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Online Status: Offline
Posts: 379
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #1969 Posted: 24-Nov-2017 at 02:02
Одприлика ова се урбанистичките депонии во градов,фалат само тие во Кисела Вода и уште нешто во Центар (тоа што е на видик во Маџир Маало).
За Чаир мислам дека не треба ни да се коментира.
Вакви ареали на Балканов нема нигде на друго место освен во Приштина и Тирана...навистина започнувам да мислам дека и ние не се разликуваме битно како народ од тиа што живеат во овие два града...
Edited by kiriOK - 24-Nov-2017 at 02:17
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: R. e Maqedonisë
Online Status: Offline
Posts: 3792
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #1970 Posted: 24-Nov-2017 at 10:57
Во Чаир си знаеме сите, вчера видов во фб дека новиот градочалник почна да урива дивоградби.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11665
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #1971 Posted: 24-Nov-2017 at 11:41


Урнал една надградба на гаража, а пола куќи се дивоградби во Чаир.

Еве, на фоткиве од асфалтирањето на Втора Македонска бригада можат да се видат две нови згради во Чаир:По втората зграда на сликава, има уште една трета што се гради, на линија на улицата, стигнати се до втор-трет кат.

За сè има вторпат
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: R. e Maqedonisë
Online Status: Offline
Posts: 3792
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #1972 Posted: 24-Nov-2017 at 12:38
Ама Џоле и ти многу бараш😂😂😂
Прв чекор по 20 години, не верувам дека чаир може да се ,,исчисти,,. Решение е да им се купи куќите и да се градат нови објекти, ваља аеродром 2.

Edited by my Macedonia - 24-Nov-2017 at 12:39
Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #1973 Posted: 24-Nov-2017 at 12:39
Originally posted by ЏолеУрнал една надградба на гаража, а пола куќи се дивоградби во Чаир.

Еве, на фоткиве од асфалтирањето на Втора Македонска бригада можат да се видат две нови згради во Чаир:По втората зграда на сликава, има уште една трета што се гради, на линија на улицата, стигнати се до втор-трет кат.


 
Е добро де, битно се гради, нели ?
 
А не, извини, тоа беше на пвеводбениците слоганот, на плавите жолтици слоганот гласи: дојде живот. Rollin


Edited by Dexter26 - 24-Nov-2017 at 12:40
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1360
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #1974 Posted: 24-Nov-2017 at 13:20
Зошто не е довршена станбената населба тука? Мислам дека средување на овој дел треба да биде приоритет во Чаир.

Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11665
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #1975 Posted: 24-Nov-2017 at 19:08


Токму тоа што си го обележал е познато како „Дижонска“, по улицата што минува низ маалото. Тука ретко која куќа е плански и легално изградена, натискани се една до друга и не верувам дека некогаш ќе се среди тој дел. Премногу е изградено, премногу луѓе се доселени и населени, ниеден политичар нема да влегува во расправа со нив и да губи гласови за следните избори. За жал, тоа ќе си остане гето (иако етнички е мешан тој дел, малку Македонци, Босанци, останатото се Албанци), без нормални услови за живот. Овие зградиве што се градат на некој начин се градат околу тоа маало, нивните задни делови гледаат накај „Дижонска“, така што тие луѓе кои ќе купат станови таму ќе имаат „прекрасен“ поглед. Како и да е, моментално се гради на празните полјани, ми се чини дека уште малку празно место е останато.

Edited by Џоле - 24-Nov-2017 at 19:09
За сè има вторпат
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1360
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #1976 Posted: 24-Nov-2017 at 20:29
Секогаш постои можноста инвеститор да им ги купи куќите и да гради станови таму. Верувам дека за добра компензација би се согласиле, без многу политичка бука. Само треба да се донесе добар ДУП и новите згради да бидат ускладени со старите. Може во овие станови да се преселат и луѓето од Тенеќе маало (или, доколку сакаат, да одат во Шуто Оризари), за да може касарната „Илинден“ да се преадаптира во нешто друго. Во Гази Баба може да бидат куќи, но треба малку да се уредат. Потоа, треба да се средат. Потоа треба да се види што ќе се прави со Серава, Топаана (мој предлог куќи) и просторот околу чаршијата.
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11665
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #1977 Posted: 24-Nov-2017 at 23:46
За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1297
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #1978 Posted: 28-Nov-2017 at 19:52
превземено од фејсбукBack to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11665
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #1979 Posted: 01-Dec-2017 at 09:47
Во Чаир (од дискусијата од претходната страница), три нови згради до улица Втора Македонска Бригада

овде се гледаат две:

третата:

фото: фејсбук профилот на Pelagonija AD Gostivar

Edited by Џоле - 01-Dec-2017 at 09:48
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11665
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #1980 Posted: 02-Dec-2017 at 12:22
За сè има вторпат
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 979899100101 120>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.328 seconds.

Copyright ©2007 - 2018  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.