build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Станбени
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Станбени и станбено-деловни згради (општо)
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Станбени и станбено-деловни згради (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 99100101102103 131>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
enigma View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 24-Feb-2015
Online Status: Offline
Posts: 15
  Quote enigma Quote  Post ReplyReply #2001 Posted: 31-Dec-2017 at 15:54
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1666
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2002 Posted: 06-Jan-2018 at 11:09
Нов станбено-деловен објект на Дабар во Карпош,во непосредна близина на City Mall

Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2414
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #2003 Posted: 07-Jan-2018 at 20:10
Ова е кај ресторанот Имес?
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11908
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #2004 Posted: 07-Jan-2018 at 20:12
Ако ти помага за ориентација, на фотографијава се гледа вештачката карпа за качување, веднаш под билбордот со изгледот на зградата.
За сè има вторпат
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2414
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #2005 Posted: 07-Jan-2018 at 20:24
Ха, не ја ни приметив.. мислев дека е нешто дел од градилиштето. Се ориентирав по Шара во позадина и автобуската постојка.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1666
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2006 Posted: 09-Jan-2018 at 17:34
Превземено од фб страната на Колбико Инженеринг-објектот се наоѓа во Кисела Вода

Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1666
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2007 Posted: 10-Jan-2018 at 17:24
Ова е предвидено да се гради на ул.Прашка во Карпош,само незнам дали е почнато,рендеров е превземен од фб.Патем некој нека постави кранче кај нишката Gradia Home

Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1666
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2008 Posted: 11-Jan-2018 at 10:23
Нов станбено-деловен објект на Дабар во Карпош,во непосредна близина на City MallЕве што предвиделе за тукаEdited by stef4o - 11-Jan-2018 at 10:24
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1666
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2009 Posted: 12-Jan-2018 at 18:20
Превземено од фејсбукIma li nekoj info do kade e stignata izgradbava na objektot?
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11908
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #2010 Posted: 12-Jan-2018 at 22:26
Некоја нова зграда до Универзална сала, на компанијата КУБУС.

За сè има вторпат
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2414
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #2011 Posted: 13-Jan-2018 at 19:53
па па па машала. Ова ни во Африка го нема.
Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth
Online Status: Offline
Posts: 435
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #2012 Posted: 13-Jan-2018 at 20:49
Што мозок треба да имаш за да купиш стан во ваков реон...
Back to Top
hcitrS View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 566
  Quote hcitrS Quote  Post ReplyReply #2013 Posted: 14-Jan-2018 at 01:27
Не е многу нова зградата, 4-5 години има сигурно, ако не и повеќе.

Меѓудругите, и самиот газда на Кубус живее во неа.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11908
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #2014 Posted: 16-Jan-2018 at 23:35
Бит Пазар, кај поликлиниката:

За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1666
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2015 Posted: 26-Jan-2018 at 14:24
Кисела Вода-спроти флетајронот

Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11908
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #2016 Posted: 26-Jan-2018 at 22:20


Буквално над улица. Не знам кој нормален ќе купи стан тука. А ќе купат, сигурен сум во тоа.
_________________

Туку, да споделам два бисера од македонската архитектура (или од архитектурата во Македонија):

нешто што веќе се гради во ШуткаГази Баба флетајрон

кој сака да истражува, еве му линк до студиото

https://www.facebook.com/pg/mevlanarchitecture/photos/?ref=page_internal
За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1666
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2017 Posted: 27-Jan-2018 at 08:55

Леле ова во Гази Баба колку изгледа грозно,можеби не би изгледало така кога би било соѕидано со Y-tong блокови ама со овие црвени тули чиниш секој момент ќе падне. Исто и за онаа во Кисела Вода,таму незнам кој би купил стан ниту има тераса а и прозорите можеле да ги изостават.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12018
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #2018 Posted: 28-Jan-2018 at 11:19
Originally posted by Џоле


Туку, да споделам два бисера од македонската архитектура (или од архитектурата во Македонија):

нешто што веќе се гради во Шутка

Во ова маестрално дело се чувствува силно влијание на школата на Вангел Божиновски.

Back to Top
Kid_A View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 24-Nov-2014
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 417
  Quote Kid_A Quote  Post ReplyReply #2019 Posted: 28-Jan-2018 at 13:16
Далеку од тоа дека ние сме нешто посебно и префинети во вкус, но кој невиден кичерај се Албанците или Ромите тоа е чудо. Живеат по 20-30 години на Запад, а ни малку да допре до нив некој сенс за урбана и хармонична естетика.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11908
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #2020 Posted: 28-Jan-2018 at 17:17
Не би се согласил со тебе, баш многу куќи на повратници во Чаир и во Бутел имаат модерен изглед, меѓутоа главниот проблем во државава е во имањето пари и немањето осет за естетика.

______________

Зградата на Бортас во Момин Поток:Edited by Џоле - 28-Jan-2018 at 17:29
За сè има вторпат
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 99100101102103 131>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.234 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.