build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Станбени
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Станбени и станбено-деловни згради (општо)
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Станбени и станбено-деловни згради (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 100101102103104 131>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1665
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2021 Posted: 28-Jan-2018 at 17:51

Mi se cini ili nekako sporo odi izgradbata na zgradava. Odamna pocaa, si mislev veke deka zavrsile so karabinata.
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1860
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #2022 Posted: 29-Jan-2018 at 06:25
Бортас е пропадната фирма веќе со години, должеа многу пари по фирми соработници и вработени, незнам дали успеале малку да мрднат од место, но главното зашто споро работат е поради долговите.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1665
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2023 Posted: 29-Jan-2018 at 07:08

Epa togas ne treba da se dava dozvola na takvi firmi za da ne ostanuvaat karabini ili pak mocurista so godini niz gradov. Se nadevam deka nema da bide takva situacijata so ovoj objekt. Patem ova kade spagja vo Karpos??
Back to Top
Kid_A View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 24-Nov-2014
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 417
  Quote Kid_A Quote  Post ReplyReply #2024 Posted: 29-Jan-2018 at 09:40
Originally posted by Џоле

Не би се согласил со тебе, баш многу куќи на повратници во Чаир и во Бутел имаат модерен изглед, меѓутоа главниот проблем во државава е во имањето пари и немањето осет за естетика.

______________

Зградата на Бортас во Момин Поток:Секако дека има убави куќи, но најголем дел од руралните и приградските средини населени со Албанци изгледаат вака:Модерните куќи за коишто ти зборуваш генерално секогаш имаат некои детали дали ограда, прозори, врати, тераса, фасада што имаат некој ориентален детал и не штимаат со околината по која не толку тешко распознаваш дека станува збор за албанска куќа.

Edited by Kid_A - 29-Jan-2018 at 09:42
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1665
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2025 Posted: 31-Jan-2018 at 11:31
Во Капиштец-близу Зебра-превземено од фб

Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1665
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2026 Posted: 02-Feb-2018 at 16:23
Нов станбен објект во Гостивар(превземено од фб)Edited by stef4o - 02-Feb-2018 at 16:24
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2410
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #2027 Posted: 03-Feb-2018 at 19:08
на Орце Николов карши ВардарМебел. Ме бендисуваат страните со циглата ама белото чело ми е no-go.Фотката е околу празниците.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11907
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #2028 Posted: 03-Feb-2018 at 20:16


Хм, очекував дека веќе ја завршиле фасадата. Надворешно, со (преовладувачката) комбинација на црвена тула, има потенцијал да испадне фина, но да видиме кој ќе биде конечниот исход. На Дебар Маало му се очајно потребни добри архитектонски решенија за аголниците, голем дел од нив се транзициски срања.
За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1665
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2029 Posted: 04-Feb-2018 at 11:04
Во Мичурин,Општина Аеродром.Деновиве се подготвува уривање на куќава и најверојатно ќе се отпочне изградба на некој станбен објект.Незнам колкава е предвидената висина.Еве две денешни фотки.Куќата која прва ќе се урива е онаа десно која ја има и на горната фотка а најверојатно истата судбина ја чека и онаа од левата страна.

Back to Top
<Fresno> View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Jun-2010
Online Status: Offline
Posts: 493
  Quote <Fresno> Quote  Post ReplyReply #2030 Posted: 05-Feb-2018 at 11:31
А што фино ќе беше цел Мичурин да е со вакви мини-згради
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1665
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2031 Posted: 07-Feb-2018 at 20:03
И двете се во Карпош(превземено од фб страните на изведувачите)Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1441
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #2032 Posted: 07-Feb-2018 at 22:13
Втората добро знаеме каде е. Уште ли ќе биде таму?
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: R. e Maqedonisë
Online Status: Offline
Posts: 3810
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #2033 Posted: 07-Feb-2018 at 23:26
Чуден стил, сепак не испадна и баш балкански.
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1441
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #2034 Posted: 07-Feb-2018 at 23:36
За првата зграда или за чудовиштето збориш? Ако збориш за второто, ептен е балканска. Во секој смисол.

Edited by Staro Skopje - 07-Feb-2018 at 23:36
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: R. e Maqedonisë
Online Status: Offline
Posts: 3810
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #2035 Posted: 07-Feb-2018 at 23:40
Originally posted by Staro Skopje

За првата зграда или за чудовиштето збориш? Ако збориш за второто, ептен е балканска. Во секој смисол.


Да за настел. Еј не е и баш, стаклената ограда по балконите им го зема балканскиот стил барем за 10%😂

Edited by my Macedonia - 07-Feb-2018 at 23:43
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11907
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #2036 Posted: 08-Feb-2018 at 18:56
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11907
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #2037 Posted: 08-Feb-2018 at 19:02
За сè има вторпат
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2410
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #2038 Posted: 08-Feb-2018 at 19:26
Originally posted by Staro Skopje

Втората добро знаеме каде е. Уште ли ќе биде таму?


А кај би одела?   
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11907
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #2039 Posted: 10-Feb-2018 at 11:36
Бока Ратон, нас. Аеродромhttp://www.bokaraton.mk/galerija/
За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1665
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2040 Posted: 14-Feb-2018 at 20:11
Превземено од фејсбук.Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 100101102103104 131>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.327 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.