build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Станбени
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Станбени и станбено-деловни згради (општо)
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Станбени и станбено-деловни згради (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 106107108109110 131>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: R. e Maqedonisë
Online Status: Offline
Posts: 3810
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #2141 Posted: 11-May-2018 at 12:58
Чаир (од фб Град Скопје)
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11908
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #2142 Posted: 11-May-2018 at 15:56
ZSF KOM ќе гради нова зграда на Ул."Прашка", бб, Општина Карпош, Скопје.

Катност: П+8+Пк

Структура на станови: гарсоњери, двособни, трособни, четворособни и дуплекс станови.https://www.facebook.com/ZSFKom/videos/1135066513297687/

За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11908
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #2143 Posted: 11-May-2018 at 16:31
НОВИ ТРЕНДОВИ ВО АРХИТЕКТУРАТА

Цевчиња, бе!

Објектот Настел во Тафталиџе во Скопје уште од фазата решение за градба не понуди нешто ново во урбанизмот на градот - попречено струење на воздухот, намален видик на соседите, попречена светлина, несоодветен број на паркинг места, немање место за пешаци... И сега откако е речиси готов објектот, гледаме уште едно традиционално решение за одводот на водата од балконите - цевчиња од секој балкон. Стотина балкони, стотина цевчиња... Поевтино е!https://www.mkd.mk/makedonija/skopje/cevchinja-be-foto
За сè има вторпат
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1441
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #2144 Posted: 11-May-2018 at 17:41
ОВАА ЗГРАДА Е УЖАСНА ЈА МРАЗАМ

Треба под итно протести, петиции и искористување на сите законски и „законски“ можности ова чудовиште да се сруши. Станарите, кои се соучесници во ова злосторство, не треба да добијат надомест.
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1670
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2145 Posted: 11-May-2018 at 18:37
Негде во Битола-превземено од фб

Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1670
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2146 Posted: 12-May-2018 at 18:50
Во Дебар Маало-незнам до која фаза се во моментот фотката е од крајот на февруари превземена од фб
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11908
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #2147 Posted: 17-May-2018 at 19:35
Од мојата денешна прошетка низ Црниче...

...и Кисела Вода

Доста се гради во овие населби, неколку згради дури не успеав да ги сликнам.
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11908
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #2148 Posted: 17-May-2018 at 19:41
И оваа, во близина на Веро кај Млечен

За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1670
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2149 Posted: 19-May-2018 at 18:31
Низ Тафталиџе-превземено од фејсбук страната Тафталиџе


Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11908
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #2150 Posted: 19-May-2018 at 19:06
Чаир

За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11908
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #2151 Posted: 20-May-2018 at 12:25
Влае

За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1670
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2152 Posted: 21-May-2018 at 13:08
Рендери од нов станбен објект кој треба да се гради на ул.Христо Смирненски-Центар(непосредна близина на Универзална).Фотките се превземени од фб,веројатно треба да се урне или е веќе урната некоја куќа за да се издигне зградава.Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1670
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2153 Posted: 22-May-2018 at 19:49
Во Тафталиџе-можат уште поблиску да ги лепат. Превземено од фб

Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1441
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #2154 Posted: 22-May-2018 at 19:59
Па, тие што купуваат стан во вакви ѓубриња и не заслужиле ништо друго.
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
mirakuliks View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 06-Feb-2010
Location: Brisbane
Online Status: Offline
Posts: 791
  Quote mirakuliks Quote  Post ReplyReply #2155 Posted: 23-May-2018 at 06:40
Ова претпоставувам е во духот на македонската традиција наречена комши капиџик.
Back to Top
<Fresno> View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Jun-2010
Online Status: Offline
Posts: 493
  Quote <Fresno> Quote  Post ReplyReply #2156 Posted: 23-May-2018 at 11:09
И во Европа вака граделе, ама пред 150 години. Стварно нема поента, подобро лепенки да се.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1670
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2157 Posted: 23-May-2018 at 15:00
Превземено од фб-поглед од Skopje City Garden кон новата зграда на Дабар на Илинденска.

Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1670
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2158 Posted: 23-May-2018 at 15:08
Во Дебар Маало-превземено од фб

Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1670
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2159 Posted: 24-May-2018 at 09:35

Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1670
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2160 Posted: 24-May-2018 at 17:17
Во Гостивар-превземено од фб

Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 106107108109110 131>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.297 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.