build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Станбени
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Станбени и станбено-деловни згради (општо)
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Станбени и станбено-деловни згради (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 109110111112113 128>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1570
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2201 Posted: 23-Jun-2018 at 14:17
Во Гостивар-превземено од фбBack to Top
Graditelot View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 17-May-2016
Online Status: Offline
Posts: 10
  Quote Graditelot Quote  Post ReplyReply #2202 Posted: 24-Jun-2018 at 09:38
Јас живеам во стар комунистички стан со една спална од 65м2 кој што е преграден да има две спални и ужасно ни е тесно.

Еве гледам се продаваат нови станови со две спални од 48 метри квадратни, или со една спална од 37м2.
Па како ќе живеат тие луѓе во толку мал простор?
Зарем не постои некој закон во однос на величината на становите?

Edited by Graditelot - 24-Jun-2018 at 09:40
Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Online Status: Offline
Posts: 416
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #2203 Posted: 24-Jun-2018 at 15:04
Originally posted by Graditelot

Јас живеам во стар комунистички стан со една спална од 65м2 кој што е преграден да има две спални и ужасно ни е тесно.

Еве гледам се продаваат нови станови со две спални од 48 метри квадратни, или со една спална од 37м2.
Па како ќе живеат тие луѓе во толку мал простор?
Зарем не постои некој закон во однос на величината на становите?


На запад имаш еден куп згради со станови/студија од 20-30 метри квадратни...па едвај се начекуваат слободни за изнајмување.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11866
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #2204 Posted: 24-Jun-2018 at 17:21
Riverview Residence

За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1570
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2205 Posted: 26-Jun-2018 at 16:53
Сликите се извадени од ова видео и распоредени во соодветните нишки
https://www.youtube.com/watch?time_continue=2&v=e5AokwIeEWc

1.На Илинденска(зградите на Дабар и Тим Инженеринг)

2.На Лондонска во Тафталиџе


Back to Top
Graditelot View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 17-May-2016
Online Status: Offline
Posts: 10
  Quote Graditelot Quote  Post ReplyReply #2206 Posted: 27-Jun-2018 at 07:30
Во ред е таа квадратураод 30м2 ако е гарсоњера. Ама во 48 квадрати да ставиш две спални + балкон не бива.

Originally posted by kiriOK

Originally posted by Graditelot

Јас живеам во стар комунистички стан со една спална од 65м2 кој што е преграден да има две спални и ужасно ни е тесно.

Еве гледам се продаваат нови станови со две спални од 48 метри квадратни, или со една спална од 37м2.
Па како ќе живеат тие луѓе во толку мал простор?
Зарем не постои некој закон во однос на величината на становите?


На запад имаш еден куп згради со станови/студија од 20-30 метри квадратни...па едвај се начекуваат слободни за изнајмување.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1570
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2207 Posted: 29-Jun-2018 at 17:22
Нешто од Струмица(превземено од фб)Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1570
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2208 Posted: 29-Jun-2018 at 17:24
А ова е рендер од нова зграда во Аеродром непосредно до облакодерите,незнам дали е завршена

Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1570
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2209 Posted: 01-Jul-2018 at 16:21
Зградата на Гранит на влезот во Скопје(нас.Ченто)

Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1570
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2210 Posted: 02-Jul-2018 at 11:55
Во Дебар Маало на ул.Дане Крапчев(превземено од фб)

Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1570
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2211 Posted: 02-Jul-2018 at 11:57
На ул.Козара во Центар,пак интересна фасада(превземено од фб)


Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1570
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2212 Posted: 02-Jul-2018 at 11:59
Негде во Тетово(од фб)
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1570
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2213 Posted: 02-Jul-2018 at 17:37
Станбен комплекс Атлантис-Велес(сликите се од крајот на мај и почеток на јуни превземени од нивната фб страна)

Еве рендери

И неколку фоткиBack to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1570
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2214 Posted: 03-Jul-2018 at 17:15
Originally posted by stef4o

TRIM & LUM со нов станбен објект во Капиштец

Од фб

Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1700
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #2215 Posted: 03-Jul-2018 at 19:13
Каква гадост е тој што го дал одобрението за градба! Она зграда позади постои две децении и новите не смее ни еден метар да бидат повисоки!
Инаку парцелите сите (3 згради се градат) или дел се на бивши висок функционер.
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1570
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2216 Posted: 04-Jul-2018 at 07:18
Настел Тафталиџе-превземено од фб


Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1570
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2217 Posted: 04-Jul-2018 at 14:30
Од мојата денешна тура низ Маџир Маало,во внатрешноста допрва ќе никнуват грозотии,никој не се решава да откупи повеќе куќи и да направи поголема зграда.

1.На ул.Ѓуро Ѓоновиќ чија реконструкција е во тек2.Од поодамна завршена,зад НБРМ3.Оваа е од неодамна почната на кејот поред Вардар,еве и рендер

Edited by stef4o - 04-Jul-2018 at 19:15
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1570
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2218 Posted: 04-Jul-2018 at 19:21
На ул.Рајко Жинзифов спроти Градежен факултет(превземено од фб)Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1570
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2219 Posted: 07-Jul-2018 at 17:25
На ул. Прашка во Карпош,мислам дека се работи за новата зграда на ЗСФ. Фотката е превземена од фб

Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11866
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #2220 Posted: 08-Jul-2018 at 16:12
Зградата на Дабар и на ТИМС, на бул. Илинден, кај Сити Мол......и поглед од кејот кон целиот комплекс:

За сè има вторпат
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 109110111112113 128>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.359 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.