build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Станбени
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Станбени и станбено-деловни згради (општо)
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Станбени и станбено-деловни згради (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 104105106107108 174>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1931
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #2101 Posted: 03-Jul-2018 at 19:13
Каква гадост е тој што го дал одобрението за градба! Она зграда позади постои две децении и новите не смее ни еден метар да бидат повисоки!
Инаку парцелите сите (3 згради се градат) или дел се на бивши висок функционер.
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4921
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2102 Posted: 04-Jul-2018 at 07:18
Настел Тафталиџе-превземено од фб


Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4921
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2103 Posted: 04-Jul-2018 at 14:30
Од мојата денешна тура низ Маџир Маало,во внатрешноста допрва ќе никнуват грозотии,никој не се решава да откупи повеќе куќи и да направи поголема зграда.

1.На ул.Ѓуро Ѓоновиќ чија реконструкција е во тек2.Од поодамна завршена,зад НБРМ3.Оваа е од неодамна почната на кејот поред Вардар,еве и рендер

Edited by stef4o - 04-Jul-2018 at 19:15
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4921
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2104 Posted: 04-Jul-2018 at 19:21
На ул.Рајко Жинзифов спроти Градежен факултет(превземено од фб)Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4921
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2105 Posted: 07-Jul-2018 at 17:25
На ул. Прашка во Карпош,мислам дека се работи за новата зграда на ЗСФ. Фотката е превземена од фб

Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12886
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #2106 Posted: 08-Jul-2018 at 16:12
Зградата на Дабар и на ТИМС, на бул. Илинден, кај Сити Мол......и поглед од кејот кон целиот комплекс:

За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4921
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2107 Posted: 10-Jul-2018 at 07:25
Во Карпош(превземено од фб)

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4921
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2108 Posted: 11-Jul-2018 at 07:11
Во Капиштец-делува интересно(превземено од фб)

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4921
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2109 Posted: 12-Jul-2018 at 11:53
Во Кисела Вода во близина на ШампиончеBack to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12886
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #2110 Posted: 14-Jul-2018 at 16:00
Козле

За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4921
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2111 Posted: 17-Jul-2018 at 17:35
Ова е негде во Карпош,незнам точно каде...(фоткава е од фб)Back to Top
zlatko_k View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 11-Mar-2014
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 20
  Quote zlatko_k Quote  Post ReplyReply #2112 Posted: 17-Jul-2018 at 18:16

Оваа локација е кај Веро во Тафталиџе, позади противпожарната станица. Уличката е веднаш десно кога ќе се влезе од семафорите на Гологанов.

Edited by zlatko_k - 17-Jul-2018 at 18:18
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4921
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2113 Posted: 19-Jul-2018 at 12:16
Во Црниче(превземено од фб)

Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12886
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #2114 Posted: 19-Jul-2018 at 21:59
Оваа зграда во центарот на Скопје (на плоштад Јадран) доби надградба од еден кат. Се плашев дека ќе испадне лошо, но фино се вклопи. Сепак, најдесно на зградата еден ден остана невклопен - е сега, не знам дали допрва ќе се досредува или ќе остане да стрчи вака со друга боја. Исто така, и фасадата беше освежена (претходно беше исто жолта боја).Edited by Џоле - 19-Jul-2018 at 22:00
За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4921
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2115 Posted: 20-Jul-2018 at 12:14
Од фб

Во КапиштецНа Илинденска во Карпош

Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 876
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #2116 Posted: 20-Jul-2018 at 12:58
Не знам дали е оваа фасада досега постирана тука, но ја сликнав пред некој месец во близина на раскрсницата од Рузвелтова и Партизанска.

IMG_20180401_163418 by ironm, on Flickr
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4921
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2117 Posted: 22-Jul-2018 at 11:07
Во Велес,Станбен комплекс Атлантис(фотките се од фб)Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1912
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #2118 Posted: 22-Jul-2018 at 13:15
Originally posted by Џоле

Оваа зграда во центарот на Скопје (на плоштад Јадран) доби надградба од еден кат. Се плашев дека ќе испадне лошо, но фино се вклопи. Сепак, најдесно на зградата еден ден остана невклопен - е сега, не знам дали допрва ќе се досредува или ќе остане да стрчи вака со друга боја. Исто така, и фасадата беше освежена (претходно беше исто жолта боја).zgradava malce se upristoi, ama toa e najdobro sto moze da se kaze za ruglovo. fino e mislovna imenka za ova.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4921
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2119 Posted: 23-Jul-2018 at 17:48
Од фб

Во Гостивар

Ова незнам дали е Центар или Кисела Вода но очигледно до зградава наскоро ќе се издигне лепенка,веќе се бетонираат подземните нивоа(од фб)
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12886
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #2120 Posted: 23-Jul-2018 at 19:34
За сè има вторпат
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 104105106107108 174>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.469 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.