build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Станбени
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Станбени и станбено-деловни згради (општо)
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Станбени и станбено-деловни згради (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 109110111112113 146>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2648
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2201 Posted: 24-Jul-2018 at 08:44
Ова е во Дебар Маало(превземено од фб)

Back to Top
dannvel View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 27-Jul-2018
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote dannvel Quote  Post ReplyReply #2202 Posted: 27-Jul-2018 at 20:40
Originally posted by zlatko_k

   
Оваа локација е кај Веро во Тафталиџе, позади противпожарната станица. Уличката е веднаш десно кога ќе се влезе од семафорите на Гологанов.


Кој е инвеститорот знаеш?
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12256
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #2203 Posted: 28-Jul-2018 at 17:57
ВлаеЗа сè има вторпат
Back to Top
BlaZho View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 08-Aug-2018
Online Status: Offline
Posts: 5
  Quote BlaZho Quote  Post ReplyReply #2204 Posted: 08-Aug-2018 at 09:14
Дечки, Ве молам за Ваше мислење / помош (Прво мислење па одма помош ). Сум на ум да купам станче (мало, со една спална) некаде во Скопје, за да го издавам на семејства/студенти. Каде би препорачале (која населба) да се фокусирам на потрагата. Сакам нова градба, само се двоумам дали да разгледувам кон Тафталиџе/Алумина/Сити Мол или пак кон Поликлиника Јане Сандански/Аеродром. Каде би можел побрзо (и поскапо ) да го издадам? Што вака според Вас се pros/cons на тие (или други) населби за издавање на стан. Благодарам!
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9040
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #2205 Posted: 08-Aug-2018 at 09:43
Мислам Тафталиџе/Алумина/Сити мол би требало да е поскапо, но на памет зборувам. Зависи и која ти е логиката. Ако главен мотив ти е подобар поврат на пари, тогаш веројатно треба да одиш на стара зграда (има еден куп такви во близниа на машински/електро). Понови објекти во тој дел мислам дека се прескапи, па можеби ќе имаш убаво станче, но повратот ќе оди многу полека.

Back to Top
BlaZho View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 08-Aug-2018
Online Status: Offline
Posts: 5
  Quote BlaZho Quote  Post ReplyReply #2206 Posted: 08-Aug-2018 at 10:17
Не сум по секоја цена да направам поврат на парите / да заработам. Сакам да биде во нова зграда, а цените гледам дека се слични. 1100/1200 се и кај Алумина (Настел/ЗСФ) и во Аеродром (Настел). Повеќе сум да инвестирам средства, и со киријата да покријам дел од станбен кредит.
Back to Top
Dragan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2009
Location: Tetovo
Online Status: Offline
Posts: 1163
  Quote Dragan Quote  Post ReplyReply #2207 Posted: 09-Aug-2018 at 17:16
Разгледај во Кисела Вода, сепак е студенска населба со студенски дом, и од септември месец до крај на јуни е секога полна со студенти.
Back to Top
hcitrS View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 580
  Quote hcitrS Quote  Post ReplyReply #2208 Posted: 09-Aug-2018 at 18:05
Сега не знам што ќе се случува со изгрдбата на ФИНКИ и ДИФ, ама според мене ќе се догради тоа што е веќе во доста напредна фаза. Па рачунај дека бројот на студенти во КГФ кампусот ќе се зголеми. Плус, Скопје Ист Гејт доколку е навистина проект и се изгради многу поголем број на луѓе ќе имаат потреба од смештај во тој дел од градот, така да Аеродром па и Маџир маало мислам дека ќе станат поатрактивни локации.
Back to Top
BlaZho View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 08-Aug-2018
Online Status: Offline
Posts: 5
  Quote BlaZho Quote  Post ReplyReply #2209 Posted: 10-Aug-2018 at 06:18
Скопје Ист Гејт не верувам да се изгради во догледно време, а за КГФ мислам си во право, ќе треба сместување во релативна близина. Но, разгледувам и локации со добри автобуски линии. Сеуште разгледувам и правам споредби, време на одмори е, па не ни се јавуваат некаде по фирмите. Дефинитивно откажав потрага во Капиштец (1250-1350е), останува дилемата ЗСФ на Прашка, Голден Арт Карпош (ако не е пополнета), или некаде низ Кисела Вода. Хаос во умот
Back to Top
lazar4e View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 10-Aug-2018
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6
  Quote lazar4e Quote  Post ReplyReply #2210 Posted: 10-Aug-2018 at 12:45
Голден Арт Карпош - се е продадено многу одамна.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2648
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2211 Posted: 10-Aug-2018 at 13:00
Мислам дека ЗСФ Прашка би бил добар избор или тука негде во комплексите кај Алумина. Аеродром незнам баш колку е добар избор бидејќи во близина нема студентски домови и позначајни образовни институции. А незнам каква е ситуацијата со слободни станови во зградите што ги направија кај Машински. Искрено сум изненаден дека нема слободен стан во Голден Арт во Карпош иако се работи за доста квалитетна изведба.
Back to Top
lazar4e View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 10-Aug-2018
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6
  Quote lazar4e Quote  Post ReplyReply #2212 Posted: 10-Aug-2018 at 13:25
Еве тука има дискусија за тие згради: http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=3507
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2648
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2213 Posted: 11-Aug-2018 at 16:11
Во Гостивар(превземено од фб)

Back to Top
team17 View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 23-Mar-2015
Online Status: Offline
Posts: 12
  Quote team17 Quote  Post ReplyReply #2214 Posted: 17-Aug-2018 at 11:30
Еве нешто од Луна Корпорација (превземено од ФБ), завршена е зградата во Дебар Маало, според мене една од поубавите таму.

link 1

и уште една што треба да се гради кај Песталоци

link 2

Мислам дека ги проектира ГМС Проект

Edited by team17 - 17-Aug-2018 at 11:38
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2648
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2215 Posted: 18-Aug-2018 at 17:14
Во Кисела Вода на ул.Марко Цепенков(од фб)

Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2648
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2216 Posted: 20-Aug-2018 at 12:59
Ова негде се гради во Гази Баба близу парк шумата(фотките се од фб)Ова е во МариноИ ова во Хиподром

Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 550
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #2217 Posted: 20-Aug-2018 at 15:23
Барем името на фирмата можеле да се потрудат да не им е граматички погрешно.
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1504
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #2218 Posted: 20-Aug-2018 at 16:38
Во Кисела Вода, карши споменикот на Тодор Александров, почна да се гради голубарник
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2648
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2219 Posted: 20-Aug-2018 at 17:05
До која фаза е?Урнати ли се овие бараки на сликава?
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1504
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #2220 Posted: 20-Aug-2018 at 17:20
Да, моментално има дупка.
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 109110111112113 146>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.277 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.