build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Станбени
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Станбени и станбено-деловни згради (општо)
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Станбени и станбено-деловни згради (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 114115116117118 142>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
lazar4e View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 10-Aug-2018
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6
  Quote lazar4e Quote  Post ReplyReply #2301 Posted: 19-Sep-2018 at 15:51
Точно уште од самиот старт, се гледаше дека е преголема/висока за тоа место. А ова со отпустите за вода од терасите ми се чини како намерно да е направено, за како што дојде денот да ја прогласат за дивоградба и кога ке дојди за имотен лист да се вадат од настел со тоа. Еве во погорниот текст тоа и го велат: "но имотни листови се уште немаат. Како главни причини, се сомневаат дека се одводите од терасите"
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2288
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2302 Posted: 19-Sep-2018 at 16:26
Во Гостивар(од фб)Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1493
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #2303 Posted: 19-Sep-2018 at 21:20
Не знам што очекуваа од таква зграда.
_________________________________________________________________________________

Се извинувам за погрдните зборови од претходниот пост, но навистина не можам да не се нервирам кога гледам како се уништува градов. 27 години имаме неспособни власти кои или ништо не прават или само крадат, а 11 години имавме власт која систематски го уништуваше градов. Освен омраза кон Скопје, не гледам друга причина зошто би го сториле тоа што го сторија. Дури сакаа главниот град да го преместат кај Свети Николе.

Не знам каква врска има дали се на власт плави жолтици, преродбеници или некои трети со дебатата тука. Доколку заслужиле, ќе ги критикуваме и пофалуваме и едните и другите, без разлика кој што ветил и кој за кого гласал. Конкретно околу дуповите, Аеродром треба да се критикува зашто сѐ уште не направиле ништо конкретно, а Центар да се пофали затоа што укинаа ДУП во Капиштец по реакции на граѓаните.

И нема ништо спорно во рушење на згради. Голем број од новоизградените објекти го попречуваат нормалното функционирање на градот зашто создаваат сообраќаен хаос, еколошки хаос, ја нарушуваат приватноста и безбедноста, и едноставно предизвикуваат непријатно чувство. Доколку нема друго решение, рушењето е сосема легитимно - само што е многу скапо.

Наместо бладање за „плави жолтици“, „ѓубрето овде, ѓубрето онде“, „неспособната администрација“ итн. без нудење никакви решенија, многу е подобро да претставиме конкретни размислувања за надминување на овие проблеми. Еве го мојот набрзина направен план за Расадник:

Покрај постоечката инфраструктура, предвидувам изградба на два булевара со 4, две улици со 2, или еден булевар и една улица како врска помеѓу Кисела Вода и Аеродром, како и изградба на нови улици во комплексот Расадник. Тука би изградил 65 станбени згради не повисоки од 9 ката (вклучувајќи ги и приземјето и поткровјето), придружени со паркинзи и зеленило; 7 поголеми паркинзи; 2 блока куќи; 3 блока деловни згради; средно училиште; административни згради; 5 парка; плоштад и работилници и фирми, од кои многу веќе постојат, а мал дел ќе треба да се преместат.

Edited by Staro Skopje - 19-Sep-2018 at 21:21
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
zlatko_k View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 11-Mar-2014
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 18
  Quote zlatko_k Quote  Post ReplyReply #2304 Posted: 20-Sep-2018 at 06:50


Надоврзување на овој пост: http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=52&PID=228262#228262

Локацијата е позади Млечен. Колку што разбрав, на обележаниот со црвено дел, се планирани 5 згради. Една добила дозвола за градба и е почната, во делот обележан со жолто. Има некаков си рендер (ќе сликам деновиве) со зграда на 5 спрата. И другите би требало да бидат со иста висина.

Моментално куќите кои се на таа локација се залепени до улица, нема тротоар.
Ќе изградат згради, а како ќе влегуваат и излгуваат директно на улица, баш не ми е јасно. За паркинг и не помислувам. Ќе има барем 60 станови. На рендерот кој е ставен, не се гледа дека има влез за подземна гаража, а нема ни услови за да се изведе такво нешто.

Еве и street view линк (куќите од лево, пошто десно има зграда ):
https://goo.gl/maps/erLarxPey4o

Почната е градбата на делот меѓу опелот и црвениот Шевролет што се гледаат на street view.
Edited by zlatko_k - 20-Sep-2018 at 06:54
Back to Top
<Fresno> View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Jun-2010
Online Status: Offline
Posts: 524
  Quote <Fresno> Quote  Post ReplyReply #2305 Posted: 20-Sep-2018 at 10:35

Зградата ќе биде веројатно повлечена навнатре, сигурно е така во ДУП.
Back to Top
zlatko_k View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 11-Mar-2014
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 18
  Quote zlatko_k Quote  Post ReplyReply #2306 Posted: 20-Sep-2018 at 11:13

Еве го планот за тој дел. Зградите се 22.1, 22.2 и 22.3. Времето ќе покаже дали ќе биде повлечена.Edited by zlatko_k - 20-Sep-2018 at 11:38
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2288
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2307 Posted: 20-Sep-2018 at 12:51
Во Тафталиџе 2(од фб)

Back to Top
mightyalex View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 04-Jan-2018
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote mightyalex Quote  Post ReplyReply #2308 Posted: 20-Sep-2018 at 14:25
Значи САРА-4 прави две згради во исто време(Карпош и Тафталиџе). Се надевам нема да се одрази тоа на брзината.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2288
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2309 Posted: 20-Sep-2018 at 15:45
Во Куманово(од фб)

Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2288
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2310 Posted: 21-Sep-2018 at 13:01
Во Мичурин-О.Аеродром на ул.Анастас Митрев ќе се гради шесткатница(прилично долга)Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2288
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2311 Posted: 21-Sep-2018 at 18:01
Во Карпош 4(од фб)

Edited by stef4o - 21-Sep-2018 at 18:05
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2288
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2312 Posted: 21-Sep-2018 at 18:06
Во Козле(од фб)

Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2288
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2313 Posted: 22-Sep-2018 at 12:09
А ова е негде во Маџари(од фб)Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2288
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2314 Posted: 22-Sep-2018 at 16:24
Во Гази Баба,населба ЖелезараBack to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2288
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2315 Posted: 22-Sep-2018 at 18:20
Ima li nekoj info\fotka do koja faza e zgradata na raskrsnicata megu Partizanska i Ruzveltova?
I dali vo Reonski Centar vo Aerodrom ADSDP ima pocnato gradba na stanben objekt?(imase nekoja vest pred 5-6 meseci i prostorot bese ograden ama neznam sto bidna)?
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2288
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2316 Posted: 25-Sep-2018 at 13:04
Малку ме чудат податоците во врска со зградава што се гради во Мичурин на ул.Петар Ацев,зарем е можно 38 станбени единици во 1 влез(некако е многу,проблеми при чекање лифт како основни),плус тоа ќе фалат 4 паркинг места бидејќи се предвидени вкупно 34.

Еве извадок во продолжение


Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2288
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2317 Posted: 25-Sep-2018 at 13:32
На Гологанов(од фб)


Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2288
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2318 Posted: 25-Sep-2018 at 13:33
Еве едно видео од пред 3 месеци поврзано со урбаното лудило кое владее низ Карпош,Стар Аеродром,Острово...

Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 502
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #2319 Posted: 26-Sep-2018 at 10:32
Originally posted by stef4o

Малку ме чудат податоците во врска со зградава што се гради во Мичурин на ул.Петар Ацев,зарем е можно 38 станбени единици во 1 влез(некако е многу,проблеми при чекање лифт како основни),плус тоа ќе фалат 4 паркинг места бидејќи се предвидени вкупно 34.

Еве извадок во продолжение
Многу љубат да ги верглаат термините релаксација,урбано живеење,европски стандарди,висок квалитет,во мирни елитни зони ама сега веќе има и прекрасни пракови за прошетка во близина...заборавија уште да кажат дека ќе е еко зграда.

Edited by kiriOK - 26-Sep-2018 at 10:35
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2288
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2320 Posted: 26-Sep-2018 at 15:37
Од фб,во Кисела Вода на ул.Марко ЦепенковBack to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 114115116117118 142>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.280 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.