build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Станбени
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Станбени и станбено-деловни згради (општо)
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Станбени и станбено-деловни згради (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 113114115116117 160>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
zlatko_k View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 11-Mar-2014
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 20
  Quote zlatko_k Quote  Post ReplyReply #2281 Posted: 20-Sep-2018 at 06:50


Надоврзување на овој пост: http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=52&PID=228262#228262

Локацијата е позади Млечен. Колку што разбрав, на обележаниот со црвено дел, се планирани 5 згради. Една добила дозвола за градба и е почната, во делот обележан со жолто. Има некаков си рендер (ќе сликам деновиве) со зграда на 5 спрата. И другите би требало да бидат со иста висина.

Моментално куќите кои се на таа локација се залепени до улица, нема тротоар.
Ќе изградат згради, а како ќе влегуваат и излгуваат директно на улица, баш не ми е јасно. За паркинг и не помислувам. Ќе има барем 60 станови. На рендерот кој е ставен, не се гледа дека има влез за подземна гаража, а нема ни услови за да се изведе такво нешто.

Еве и street view линк (куќите од лево, пошто десно има зграда ):
https://goo.gl/maps/erLarxPey4o

Почната е градбата на делот меѓу опелот и црвениот Шевролет што се гледаат на street view.
Edited by zlatko_k - 20-Sep-2018 at 06:54
Back to Top
<Fresno> View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Jun-2010
Online Status: Offline
Posts: 563
  Quote <Fresno> Quote  Post ReplyReply #2282 Posted: 20-Sep-2018 at 10:35

Зградата ќе биде веројатно повлечена навнатре, сигурно е така во ДУП.
Back to Top
zlatko_k View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 11-Mar-2014
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 20
  Quote zlatko_k Quote  Post ReplyReply #2283 Posted: 20-Sep-2018 at 11:13

Еве го планот за тој дел. Зградите се 22.1, 22.2 и 22.3. Времето ќе покаже дали ќе биде повлечена.Edited by zlatko_k - 20-Sep-2018 at 11:38
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 3475
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2284 Posted: 20-Sep-2018 at 12:51
Во Тафталиџе 2(од фб)

Back to Top
mightyalex View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 04-Jan-2018
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote mightyalex Quote  Post ReplyReply #2285 Posted: 20-Sep-2018 at 14:25
Значи САРА-4 прави две згради во исто време(Карпош и Тафталиџе). Се надевам нема да се одрази тоа на брзината.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 3475
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2286 Posted: 20-Sep-2018 at 15:45
Во Куманово(од фб)

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 3475
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2287 Posted: 21-Sep-2018 at 13:01
Во Мичурин-О.Аеродром на ул.Анастас Митрев ќе се гради шесткатница(прилично долга)Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 3475
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2288 Posted: 21-Sep-2018 at 18:01
Во Карпош 4(од фб)

Edited by stef4o - 21-Sep-2018 at 18:05
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 3475
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2289 Posted: 21-Sep-2018 at 18:06
Во Козле(од фб)

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 3475
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2290 Posted: 22-Sep-2018 at 12:09
А ова е негде во Маџари(од фб)Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 3475
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2291 Posted: 22-Sep-2018 at 16:24
Во Гази Баба,населба ЖелезараBack to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 3475
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2292 Posted: 22-Sep-2018 at 18:20
Ima li nekoj info\fotka do koja faza e zgradata na raskrsnicata megu Partizanska i Ruzveltova?
I dali vo Reonski Centar vo Aerodrom ADSDP ima pocnato gradba na stanben objekt?(imase nekoja vest pred 5-6 meseci i prostorot bese ograden ama neznam sto bidna)?
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 3475
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2293 Posted: 25-Sep-2018 at 13:04
Малку ме чудат податоците во врска со зградава што се гради во Мичурин на ул.Петар Ацев,зарем е можно 38 станбени единици во 1 влез(некако е многу,проблеми при чекање лифт како основни),плус тоа ќе фалат 4 паркинг места бидејќи се предвидени вкупно 34.

Еве извадок во продолжение


Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 3475
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2294 Posted: 25-Sep-2018 at 13:32
На Гологанов(од фб)


Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 3475
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2295 Posted: 25-Sep-2018 at 13:33
Еве едно видео од пред 3 месеци поврзано со урбаното лудило кое владее низ Карпош,Стар Аеродром,Острово...

Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 557
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #2296 Posted: 26-Sep-2018 at 10:32
Originally posted by stef4o

Малку ме чудат податоците во врска со зградава што се гради во Мичурин на ул.Петар Ацев,зарем е можно 38 станбени единици во 1 влез(некако е многу,проблеми при чекање лифт како основни),плус тоа ќе фалат 4 паркинг места бидејќи се предвидени вкупно 34.

Еве извадок во продолжение
Многу љубат да ги верглаат термините релаксација,урбано живеење,европски стандарди,висок квалитет,во мирни елитни зони ама сега веќе има и прекрасни пракови за прошетка во близина...заборавија уште да кажат дека ќе е еко зграда.

Edited by kiriOK - 26-Sep-2018 at 10:35
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 3475
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2297 Posted: 26-Sep-2018 at 15:37
Од фб,во Кисела Вода на ул.Марко ЦепенковBack to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 3475
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2298 Posted: 27-Sep-2018 at 16:08
Во Охрид(превземено од фб)Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 3475
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2299 Posted: 27-Sep-2018 at 16:12
Originally posted by Staro Skopje

Во Кисела Вода, карши споменикот на Тодор Александров, почна да се гради голубарникЕве поточно за што станува збор

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 3475
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2300 Posted: 28-Sep-2018 at 13:26
Негде во Тафталиџе(од фб)

Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 113114115116117 160>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.266 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.