build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Станбени
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Станбени и станбено-деловни згради (општо)
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Станбени и станбено-деловни згради (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 113114115116117 175>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Kid_A View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 24-Nov-2014
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 452
  Quote Kid_A Quote  Post ReplyReply #2281 Posted: 29-Oct-2018 at 15:49
Јас не знам дали по општините имаме сектори за урбанизам и кој им дава дозволи да градат вакви грдотии од згради?
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5021
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2282 Posted: 29-Oct-2018 at 19:49
Еве извадок од Google Maps за делот околу Вип Хотел во Крњево,би се зачудил ако некој конечно почне нешто да гради во овој дел каде има мноштво полураспаднати куќи кои редно е веќе да се рушат.Незнам дали нешто улога има и мораториумот за градба бидејќи со него е опфатено и Ново Маало па се надевам дека во иднина и на тој дел ќе се почне со градење.

Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 1995
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #2283 Posted: 29-Oct-2018 at 20:00
Тука треба нешто од типот на Реонски Центар... или нека Адора се охрабри малку повеќе па изгради нешто стварно големо кое добро ќе функционира со Источната порта, УКИМ и МТВ. Можат да изградат зграда од 180 метри па да се фалат сосе Владата за највисоката зграда во регионот, башка и домашна инвестиција.
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1931
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #2284 Posted: 30-Oct-2018 at 07:39
За зграда од 100+м треба вистинско знаење, а не улична школа.
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 627
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #2285 Posted: 30-Oct-2018 at 10:38
Еден од проблемите на Крњево е што ако на пример во Стар Аеродром на местото каде има две бараки на чие место треба да се подигне една станбена зграда, живеат 16 фамилии,во Крњево на аереал од иста големина живеат 38 фамилии... Инаку мислам реално проценувам дека после завршување со сите проекти во Стар Аеродром, градежништвото во Скопје ќе замре,пазарот со недвижности и веќе е балон,остатокот на Македонија нема 3 милиони население па да се дигаат нови станбени населби во Скопје.

Edited by kiriOK - 30-Oct-2018 at 10:46
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12897
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #2286 Posted: 30-Oct-2018 at 17:59


Делумно си во право, но како што тргнало, цела Македонија (посебно младите) ќе се префрлат во Скопје, по другите градови и села ќе останат само старци.

___

До зградата на Боними, Дебар Маало

претходно

https://www.google.mk/maps/@41.9992373,21.4235944,3a,75y,88.28h,101.07t/data=!3m5!1e1!3m3!1sO_oEndr0SvXb1HCp2wF4Og!2e0!6s%2F%2Fgeo2.ggpht.com%2Fcbk%3Fpanoid%3DO_oEndr0SvXb1HCp2wF4Og%26output%3Dthumbnail%26cb_client%3Dmaps_sv.tactile.gps%26thumb%3D2%26w%3D203%26h%3D100%26yaw%3D101.79304%26pitch%3D0%26thumbfov%3D100?hl=en

сега

За сè има вторпат
Back to Top
anonimen View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 10-Mar-2012
Online Status: Offline
Posts: 58
  Quote anonimen Quote  Post ReplyReply #2287 Posted: 30-Oct-2018 at 18:43
"sekoja cest" za limot I drvenite gredi na posledniot kat. Grdo I unisteno.   

Edited by anonimen - 30-Oct-2018 at 18:47
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5021
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2288 Posted: 31-Oct-2018 at 19:49
Во Капиштец(од фб)

Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 882
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #2289 Posted: 02-Nov-2018 at 10:34
Така е, спомната е Словенија во видеото погоре што го постирав од Види Вака каде што вика дека во 2016 во Македонија изградени се 30 пати повеќе станови отколку во Словенија, од кои половината се во Скопје. Бројот на изградени станови за една година е повеќе отколку во Грција, Романија и Унгарија заедно. Цела држава (посебно Скопје) е една голема мафија Crazy
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 882
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #2290 Posted: 02-Nov-2018 at 15:25
Охрид

IMG_20181102_122035 by ironm, on Flickr

IMG_20181102_122049 by ironm, on Flickr

IMG_20181102_122650 by ironm, on Flickr

IMG_20181102_122717 by ironm, on Flickr

IMG_20181102_130804 by ironm, on Flickr

IMG_20181102_130722 by ironm, on Flickr
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 882
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #2291 Posted: 02-Nov-2018 at 15:26
IMG_20181102_133641 by ironm, on Flickr

Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #2292 Posted: 02-Nov-2018 at 16:14
Originally posted by kiriOK

Ги пратам случувањата во Словенија во однос на урбанизам и слично,се изнапишаа еден куп статии и критики во однос на пренаселувањето на Љубљана,оваа тема е се повеќе во фокусот на јавноста...

А кога ќе ги погледнам бројките незнам дали да плачам иида се смејам,посебно кога ќе ја споредиме оваа ситуација со таа кај нас,Скопје-остаток од државата

Население на Љубњана:

1.1.2009 276.091

1.1.2010 279.653

1.1.2011 280.140

1.1.2012 280.607

1.1.2013 282.994

1.1.2014 285.857

1.1.2015 287.212

1.1.2016 288.307

1.1.2017 288.919

1.1.2018 289.518

1.7.2018 289.832

Словенија на 1.7.2018 е проценета со население од 2.070.050

Скопје од друга страна има дупло повеќе жители од Љубљна,а Македонија дали има дали нема 1,85 милион души, плус е територијално 20% поголема од Словенија.


И? Која е таа вечна фасцинација во Македонија со тоа што Љубљана е малечка не ми е јасно... Не дека не се согласувам и со тебе и со иронм дека во Скопје премногу се гради и тоа вон секој урбанистички разум, но тоа нема врска со бројот на население, т.е. со конкретниов пример. Скопје пак може да биде 600к и да биде многу подобар и пофункционален град. А Љубљана не е урбанистички уредна бидејќи е малечка, туку бидејќи е во Словенија и ја уредува еден многу поспособен народ од нашиот. Дека големината ништо не значи, можеш слободно да го погледнеш било кој македонски град „од втор ешалон“. Ене го Охрид на пример.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #2293 Posted: 02-Nov-2018 at 16:22

Како дополнување, мноту пореален параметар ако зборуваме за популација е населението на метро зоната, а не на самиот град што е малку релевантна статистика во овој контекст. Еве подолу како стои Љубљана. За Скопје, вон памет е да се претпостави дека е поголемо од 700к а веројатно не е ни толку.

Љубљана (статистиките се од Википедија)
Град 280.310
Метро 537,712Edited by pbanks - 02-Nov-2018 at 16:23
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5021
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2294 Posted: 02-Nov-2018 at 16:54
Неколку денешни фотки за зградата во населба Острово-Општина Аеродром.Незгодна е за сликање бидејќи се наоѓа меѓу два објекти кои во иднина треба да се рушат.Патем зградиве колку и да се добри сепак дел од станарите ќе имаат поглед кон ромската населба отспротива

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5021
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2295 Posted: 02-Nov-2018 at 16:58
Се уриваат бараките кај Дрво Декор (фото)

Бараките кај Дрво Декор во моментов се уриваат. Овие бараки се сопственост на АД за стопанисување со станбен и деловен простор на РМ и во нив досега под кирија беа сместени “Јаца инженеринг”, Такси “ИН” и кафеаната “Македонска куќа”.
Кираџиите рекоа дека решението за исселување им било дадено минатата среда со рок да ги исчистат просториите во рок од 8 дена, што тие тоа го сториле заклучно со вчера, по што денеска започна уривањето.

Тие велат дека просторот со бараките и паркингот, АД за стопанисување со станбен и деловен простор на РМ го продале на “Фешн груп” кој тука, од пролет, ќе почне да ги гради висококатниците.
Од уривање, сега-засега се спасија киосците од левата страна на улицата со калдрма спроти Дрво Декор. И тие ќе бидат урнати напролет.

https://skopjeinfo.mk/se-urivaat-barakite-kaj-drvo-dekor-foto
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 1995
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #2296 Posted: 02-Nov-2018 at 18:11
Еве го бројот на завршени станови во Скопскиот регион и во остатокот од Македонија според податоците на ДЗС:Во Скопје се градат сѐ повеќе станови, додека во останатиот дел од државата градежната активност се намалува.

Не гледам ништо лошо во тоа што во Македонија има градежна офанзива, а населението на Скопје се зголемува; напротив, одлично е што се гради. Добро е и што се зголемува бројот на жители во Скопје, а со тоа и можностите, понудите, регионалната и меѓународна компетитивност на градот итн. Со правилно планирање Скопје без проблем може да има и 2 милиони луѓе, а единствена негативна работа би било претворањето на Република Македонија во Република Скопје и остаток - но тоа е посебна тема за која има многу што да се пишува.

Проблем, и тоа голем, е непланското градење на градежната мафија за која Скопје не е град кој треба да се развива и подобрува, туку полигон за правење и крадење пари. Итно треба да се реагира за да се спречи додатно уништување на плански изградените површини и дисфункционалност, а подоцна и колабирање на Скопје. Иако мислам дека повеќе нема толкава опасност, зашто пазарот веќе се заситува, Македонија нема голем наталитет, ниту имиграција, ниту пак населението има голема куповна моќ за секој да може да си купи 2-3 стана. А и активистите се сѐ поактивни, па се надевам на поголем ред во иднина.

За да се спречат злоупотреби во иднина и добро да се размисли што со веќе изградените згради, од кои многу го попречуваат нормалното функционирање на градот и се навреда за здравиот разум, јас би предложил создавање горни домови на општинските совети. Би се состоеле од 5 до 15 члена, а во нив би членувале аполитични експерти - урбанисти и архитекти и граѓански активисти. Доколку е ова претеран чекор, тогаш партиципативни тела, какво што во моментов се формира во општина Аеродром.
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5021
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2297 Posted: 03-Nov-2018 at 09:38
Во Гостивар(од фб)

Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12897
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #2298 Posted: 03-Nov-2018 at 21:06
Во Гостивар, последната можеби е малку постара, сепак ми се виде „интересна“. Денес бев во градот, малку прошетав, видов дека доста се гради или се изградило, за жал, немав време да сликам. Општиот впечаток ми е дека градењето е хаотично, без никаков ред и осет за урбанизам.

За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5021
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2299 Posted: 04-Nov-2018 at 15:16
Во Капиштец(спроти Зебра)-од фб

На ул.Киро Гавриловски во КапиштецBack to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5021
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2300 Posted: 06-Nov-2018 at 19:57
Во Гази Баба(од фб)
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 113114115116117 175>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.686 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.