build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Станбени
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Станбени и станбено-деловни згради (општо)
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Станбени и станбено-деловни згради (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 120121122123124 131>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1670
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2421 Posted: 01-Nov-2018 at 19:13
Во Мичурин позади ресторан РулетBack to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1670
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2422 Posted: 01-Nov-2018 at 19:39
Во Мичурин на ул.Анастас Митрев(од фб)Edited by stef4o - 01-Nov-2018 at 19:39
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11908
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #2423 Posted: 01-Nov-2018 at 21:04
Гостивар (фото: од форумот ЅЅС)

За сè има вторпат
Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth
Online Status: Offline
Posts: 435
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #2424 Posted: 02-Nov-2018 at 06:44
Ги пратам случувањата во Словенија во однос на урбанизам и слично,се изнапишаа еден куп статии и критики во однос на пренаселувањето на Љубљана,оваа тема е се повеќе во фокусот на јавноста...

А кога ќе ги погледнам бројките незнам дали да плачам иида се смејам,посебно кога ќе ја споредиме оваа ситуација со таа кај нас,Скопје-остаток од државата

Население на Љубњана:

1.1.2009 276.091

1.1.2010 279.653

1.1.2011 280.140

1.1.2012 280.607

1.1.2013 282.994

1.1.2014 285.857

1.1.2015 287.212

1.1.2016 288.307

1.1.2017 288.919

1.1.2018 289.518

1.7.2018 289.832

Словенија на 1.7.2018 е проценета со население од 2.070.050

Скопје од друга страна има дупло повеќе жители од Љубљна,а Македонија дали има дали нема 1,85 милион души, плус е територијално 20% поголема од Словенија.

Edited by kiriOK - 02-Nov-2018 at 06:47
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 302
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #2425 Posted: 02-Nov-2018 at 10:34
Така е, спомната е Словенија во видеото погоре што го постирав од Види Вака каде што вика дека во 2016 во Македонија изградени се 30 пати повеќе станови отколку во Словенија, од кои половината се во Скопје. Бројот на изградени станови за една година е повеќе отколку во Грција, Романија и Унгарија заедно. Цела држава (посебно Скопје) е една голема мафија Crazy
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 302
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #2426 Posted: 02-Nov-2018 at 15:25
Охрид

IMG_20181102_122035 by ironm, on Flickr

IMG_20181102_122049 by ironm, on Flickr

IMG_20181102_122650 by ironm, on Flickr

IMG_20181102_122717 by ironm, on Flickr

IMG_20181102_130804 by ironm, on Flickr

IMG_20181102_130722 by ironm, on Flickr
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 302
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #2427 Posted: 02-Nov-2018 at 15:26
IMG_20181102_133641 by ironm, on Flickr

Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9018
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #2428 Posted: 02-Nov-2018 at 16:14
Originally posted by kiriOK

Ги пратам случувањата во Словенија во однос на урбанизам и слично,се изнапишаа еден куп статии и критики во однос на пренаселувањето на Љубљана,оваа тема е се повеќе во фокусот на јавноста...

А кога ќе ги погледнам бројките незнам дали да плачам иида се смејам,посебно кога ќе ја споредиме оваа ситуација со таа кај нас,Скопје-остаток од државата

Население на Љубњана:

1.1.2009 276.091

1.1.2010 279.653

1.1.2011 280.140

1.1.2012 280.607

1.1.2013 282.994

1.1.2014 285.857

1.1.2015 287.212

1.1.2016 288.307

1.1.2017 288.919

1.1.2018 289.518

1.7.2018 289.832

Словенија на 1.7.2018 е проценета со население од 2.070.050

Скопје од друга страна има дупло повеќе жители од Љубљна,а Македонија дали има дали нема 1,85 милион души, плус е територијално 20% поголема од Словенија.


И? Која е таа вечна фасцинација во Македонија со тоа што Љубљана е малечка не ми е јасно... Не дека не се согласувам и со тебе и со иронм дека во Скопје премногу се гради и тоа вон секој урбанистички разум, но тоа нема врска со бројот на население, т.е. со конкретниов пример. Скопје пак може да биде 600к и да биде многу подобар и пофункционален град. А Љубљана не е урбанистички уредна бидејќи е малечка, туку бидејќи е во Словенија и ја уредува еден многу поспособен народ од нашиот. Дека големината ништо не значи, можеш слободно да го погледнеш било кој македонски град „од втор ешалон“. Ене го Охрид на пример.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9018
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #2429 Posted: 02-Nov-2018 at 16:22

Како дополнување, мноту пореален параметар ако зборуваме за популација е населението на метро зоната, а не на самиот град што е малку релевантна статистика во овој контекст. Еве подолу како стои Љубљана. За Скопје, вон памет е да се претпостави дека е поголемо од 700к а веројатно не е ни толку.

Љубљана (статистиките се од Википедија)
Град 280.310
Метро 537,712Edited by pbanks - 02-Nov-2018 at 16:23
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1670
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2430 Posted: 02-Nov-2018 at 16:54
Неколку денешни фотки за зградата во населба Острово-Општина Аеродром.Незгодна е за сликање бидејќи се наоѓа меѓу два објекти кои во иднина треба да се рушат.Патем зградиве колку и да се добри сепак дел од станарите ќе имаат поглед кон ромската населба отспротива

Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1670
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2431 Posted: 02-Nov-2018 at 16:58
Се уриваат бараките кај Дрво Декор (фото)

Бараките кај Дрво Декор во моментов се уриваат. Овие бараки се сопственост на АД за стопанисување со станбен и деловен простор на РМ и во нив досега под кирија беа сместени “Јаца инженеринг”, Такси “ИН” и кафеаната “Македонска куќа”.
Кираџиите рекоа дека решението за исселување им било дадено минатата среда со рок да ги исчистат просториите во рок од 8 дена, што тие тоа го сториле заклучно со вчера, по што денеска започна уривањето.

Тие велат дека просторот со бараките и паркингот, АД за стопанисување со станбен и деловен простор на РМ го продале на “Фешн груп” кој тука, од пролет, ќе почне да ги гради висококатниците.
Од уривање, сега-засега се спасија киосците од левата страна на улицата со калдрма спроти Дрво Декор. И тие ќе бидат урнати напролет.

https://skopjeinfo.mk/se-urivaat-barakite-kaj-drvo-dekor-foto
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1441
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #2432 Posted: 02-Nov-2018 at 18:11
Еве го бројот на завршени станови во Скопскиот регион и во остатокот од Македонија според податоците на ДЗС:Во Скопје се градат сѐ повеќе станови, додека во останатиот дел од државата градежната активност се намалува.

Не гледам ништо лошо во тоа што во Македонија има градежна офанзива, а населението на Скопје се зголемува; напротив, одлично е што се гради. Добро е и што се зголемува бројот на жители во Скопје, а со тоа и можностите, понудите, регионалната и меѓународна компетитивност на градот итн. Со правилно планирање Скопје без проблем може да има и 2 милиони луѓе, а единствена негативна работа би било претворањето на Република Македонија во Република Скопје и остаток - но тоа е посебна тема за која има многу што да се пишува.

Проблем, и тоа голем, е непланското градење на градежната мафија за која Скопје не е град кој треба да се развива и подобрува, туку полигон за правење и крадење пари. Итно треба да се реагира за да се спречи додатно уништување на плански изградените површини и дисфункционалност, а подоцна и колабирање на Скопје. Иако мислам дека повеќе нема толкава опасност, зашто пазарот веќе се заситува, Македонија нема голем наталитет, ниту имиграција, ниту пак населението има голема куповна моќ за секој да може да си купи 2-3 стана. А и активистите се сѐ поактивни, па се надевам на поголем ред во иднина.

За да се спречат злоупотреби во иднина и добро да се размисли што со веќе изградените згради, од кои многу го попречуваат нормалното функционирање на градот и се навреда за здравиот разум, јас би предложил создавање горни домови на општинските совети. Би се состоеле од 5 до 15 члена, а во нив би членувале аполитични експерти - урбанисти и архитекти и граѓански активисти. Доколку е ова претеран чекор, тогаш партиципативни тела, какво што во моментов се формира во општина Аеродром.
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1670
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2433 Posted: 03-Nov-2018 at 09:38
Во Гостивар(од фб)

Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11908
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #2434 Posted: 03-Nov-2018 at 21:06
Во Гостивар, последната можеби е малку постара, сепак ми се виде „интересна“. Денес бев во градот, малку прошетав, видов дека доста се гради или се изградило, за жал, немав време да сликам. Општиот впечаток ми е дека градењето е хаотично, без никаков ред и осет за урбанизам.

За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1670
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2435 Posted: 04-Nov-2018 at 15:16
Во Капиштец(спроти Зебра)-од фб

На ул.Киро Гавриловски во КапиштецBack to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1670
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2436 Posted: 06-Nov-2018 at 10:05
Во Велес(од фб)

Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1670
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2437 Posted: 06-Nov-2018 at 19:57
Во Гази Баба(од фб)
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11908
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #2438 Posted: 10-Nov-2018 at 11:06
Изградиле паркинг зад Настел во Тавталиџе

За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1670
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2439 Posted: 10-Nov-2018 at 12:22
Од мојата денешна тура низ Кисела Вода.На многу места има новоотоврени градилишта и делот околу рампа бул.Борис Трајковски,Шампионче и ул.Иван Козаров во иднина ќе станат доста хаотични

Еве денешни фотки во продолжение

1.На ул.Дичо Петров бр 6(близу Шампионче) завршена е карабината на новиот објект на Ројал Васе2.Исто така во близина на Шампионче веројатно ќе отпочне изградба на уште еден станбен објект,денес работеше еден багер но сеуште нема истакнато табла за повеќе инфо3.На ул.Иван Козаров4.Спроти флетајронот(кај Рампа) веќе е завршена дури и деловниот простор е издаден5.Спроти споменикот на Тодор Александров

Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1670
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2440 Posted: 10-Nov-2018 at 12:50
Низ Општина Центар

1.На ул.Елисие Поповски

2.Низ Капиштец
Фоткиве се од овој линк
http://samoprasaj.mk/naacik/1166-2018-11-09-16-05-48?fbclid=IwAR32lq1noKQ0tNx91CKaSxJEXfiqkDqczhr25JSXC3lTzo7XaYs8GF4nIOA
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 120121122123124 131>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.293 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.