build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Станбени
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Станбени и станбено-деловни згради (општо)
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Станбени и станбено-деловни згради (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 120121122123124 159>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 556
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #2421 Posted: 10-Dec-2018 at 18:32
Некој знае што се случува тукаBack to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12526
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #2422 Posted: 10-Dec-2018 at 18:53
Originally posted by kiriOK

Некој знае што се случува тука

Подземниот булевар на Лимак.

Edited by Џоле - 10-Dec-2018 at 18:53
За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 3444
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2423 Posted: 11-Dec-2018 at 15:14
Од мојата денешна тура низ Кисела Вода

1.Boston Construction на ул.Невена Георгиева Дуња бр.102.Ројал Васе на ул.Дичо Петров бр 6(близу Шампионче)

3.На ул.Марко Цепенков4.Оваа е спроти претходната5.Ова е во Мичурин-Аеродром
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12526
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #2424 Posted: 12-Dec-2018 at 13:18
Стогово 14, од Attika architectshttp://marh.mk/makedonski-konkurenti-za-mies-van-der-rohe/

Edited by Џоле - 12-Dec-2018 at 13:18
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12526
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #2425 Posted: 12-Dec-2018 at 13:38
Од Attika Architects, некаде во Скопје (не можам да одредам со сигурност). Инаку, одлично студио, гледам дека многу модерни згради што се изградија или се градат во моментов се проектирани од нив.https://www.instagram.com/attika_architects/?hl=en
За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 3444
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2426 Posted: 12-Dec-2018 at 17:12
Негде во Ѓорче(од фб)

Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1905
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #2427 Posted: 13-Dec-2018 at 11:18
kako e mozno nekoj volku da nema vkus?
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 3444
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2428 Posted: 13-Dec-2018 at 13:57

Ај што немаат вкус ама сакаат ептен да се опарат.Еден м2 во зградава чини 1150 евра а се наоѓа во Маџир Маало поред кејот(изгледа погледот кон Вардар ја крева цената)

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 3444
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2429 Posted: 14-Dec-2018 at 13:51
Од фб,станува збор за нова зграда негде во Карпош на Гологанов незнам каде попрецизно

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 3444
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2430 Posted: 14-Dec-2018 at 18:32

Незнам дали е ова локацијата,фотката е од фб

Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1558
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #2431 Posted: 15-Dec-2018 at 19:57
Кај Корчагин. Би била поубава да е 2 ката пониска; не знам дали балконите намерно се криви
13.12.2018 by Ani.build, on Flickr

13.12.2018 by Ani.build, on Flickr

13.12.2018 by Ani.build, on Flickr

Јужен Булевар
13.12.2018 by Ani.build, on Flickr
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1558
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #2432 Posted: 15-Dec-2018 at 19:58
Низ уличките околу рампа/Flatiron

Побегуљава од Дрисла и одзади е ужасна
13.12.2018 by Ani.build, on Flickr

Фина зграда, и архитектура, и висина; би изгледала одлично без климите и каблите
13.12.2018 by Ani.build, on Flickr

13.12.2018 by Ani.build, on Flickr

И оваа не е лоша
13.12.2018 by Ani.build, on Flickr

13.12.2018 by Ani.build, on Flickr

13.12.2018 by Ani.build, on Flickr

На бул. Борис Трајковски
13.12.2018 by Ani.build, on Flickr

13.12.2018 by Ani.build, on Flickr

13.12.2018 by Ani.build, on Flickr
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 3444
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2433 Posted: 15-Dec-2018 at 22:24

Za delot kaj Korcagin ne trebase da dozvolat zgradi od po 6-7 kata bidejki se premnogu tesni i na nisto ne licat a za 2-3 godini prostorot ke go zatrupaat i ke go napravat beter od Debar Maalo vo pogled na parkiranjeto bidejki sistemite za parkiranje se totalno nefunkcionalni a kaj nekoi objekti istite i ne postojat.
Kaj Rampa niknuvaat razni gulabarnici slicni na onie niz Madzir Maalo so po nekoj isklucok.
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1558
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #2434 Posted: 15-Dec-2018 at 23:22
Ќе колабира градов
Кај РЈК требаше да лимитираат на 4 ката, вака изгледа ужасно. На Првомајска и треба да се градат згради од 8/9 ката, зашто сепак е булевар и не доликува да има куќарки на 100 метри од плоштад. Првава од доле и не е лоша, ама кафеавото чудовиштенце до Вили и безличното ништо карши Веро се катастрофа.

Али-експрес анархо-капитализам + криминал + недостаток на вкус + недостаток на план = урбанистичка катастрофа.

Додека не е предоцна, мора да е направи долгорочна стратегија „Функционално и убаво Скопје“. Да се ревидира буквално секој ДУП, да се види кој објект е натрапник, кој е грд, кој е онака, кој е супер; потоа да се направи план за краток, план за среден и план за долг рок - кој објект е во ред, кој треба да добие нова фасада, кому да му се скрати по некој кат, а кој да се руши.

Со интервенирање веднаш и спречување идна безредгкражба, може да се подобри ситуацијата дури и ниту едно туѓо тело во форма на зграда да се отстрани, зашто рушење во моментов изгледа невозможно. Може Скопје 2014 да се отстрани во целост со доволно политичка волја.
Иначе балкониве на зградава кај Корчагин изледа се утнати, не ми личи дека архитектот сакал да ја разигра зградата.
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 556
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #2435 Posted: 16-Dec-2018 at 01:42
"Додека не е предоцна"    Инаку ова за долгорочнава стратегија, јас разбирам да се изнесуваат тези ама ова е веќе приказни детска радост...небаре во Скандинавија сме па да се надеваме на такви подхвати.

Edited by kiriOK - 16-Dec-2018 at 04:56
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 3444
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2436 Posted: 16-Dec-2018 at 12:03
На Илинденска

ТИМСДабар

Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 556
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #2437 Posted: 17-Dec-2018 at 07:58
Кај Веро кај Педагошка

Edited by kiriOK - 17-Dec-2018 at 08:18
Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 556
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #2438 Posted: 17-Dec-2018 at 08:06


Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 556
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #2439 Posted: 17-Dec-2018 at 08:30
Локацијски

-Каков потенцијал за паркови имаше тука...ама тоа еEdited by kiriOK - 17-Dec-2018 at 08:31
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 3444
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2440 Posted: 17-Dec-2018 at 14:07
Од фб на ул.Елисие ПоповскиBack to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 120121122123124 159>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.406 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.