build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Станбени
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Станбени и станбено-деловни згради (општо)
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Станбени и станбено-деловни згради (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 127128129130131 143>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 502
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #2561 Posted: 21-Mar-2019 at 10:16
Незнам зошто мислам дека и тој парк покрај кеј ќе биде нешто ала зелен покрив на ГТЦ,ќе земат едно скромно делче околу карпата за искачување ќе го култивираат а остатокот се знае.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12158
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #2562 Posted: 21-Mar-2019 at 12:26
Сега налетав на оваа вест од пред една-две недели

Карпош ќе добие адреналински парк

Општина Карпош планира да изгради адреналински парк кој ќе се протега на вкупна површина од 6.500 м2, а се очекува да започне во мај годинава, за што денеска се одржа јавна расправа.На средбата присуствуваа претставници од граѓанскиот сектор, бизнис секторот и локалната самоуправа кои се активни и работат во областа на одржливиот развој и животната средина, како и заинтересирани граѓани од Општина Карпош.

Според планот на Карпош, ќе биде реконструирано детското игралиште на површина од 480 м2, скејт-паркот на 1.100 м2, ќе биде изградено ново игралиште за одбојка и фудбал на песок, а атрактивниот адреналински парк за возрасни и деца ќе биде изграден на три нивоа, кој ќе се позиционира на површина од 1.600 м2.Предвидено е просторот дополнително да биде облагороден со хортикултурно уредување, каде ќе бидат засадени повеќе од 100 дрвја. Ќе биде поставена и нова урбана опрема, клупи, корпи за отпадоци и лежалки за релаксација. Планирано е да се изгради и плато за одмор со мини сквер, а во околината ќе се постават тоалети и четири дрвени куќички за продажба на безалкохолни пијалоци. Просторот ќе го осветлуваат енергетско ефикасни ЛЕД- светилки со соларни панели.Имено, овој проект е финансиран од Европската Унија, а имплементатор е Светската банка и Кабинетот на заменик-министерот за економски прашања, Кочо Анѓушев, како дел од проектот за локална и регионална конкурентност. Поточно, ЕУ покрива 87 отсто од вкупната вредност за реализација на проектот, или 47.238.993 денари, а Општина Карпош од својот буџет ги обезбеди останатите финансиски средства, односно 7.342.832 денари.

Во рамки на презентацијата говореше и претставничката од Одделението за заштита на животната средина и природата од Општина Карпош, Марина Филиповска, која ги запозна присутните со сите аспекти на проектот и стандардите кои се применуваат, со цел да се одржи здравата животна средина.

https://nezavisen.mk/mk/vesti/2019/03/135361/
За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2304
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2563 Posted: 21-Mar-2019 at 15:20
Од мојата денешна тура низ Центар,Кисела Вода и Аеродром

На Јужен Булевар,никнува лепенка до белата зградаКисела Вода

1.Boston Construction на ул.Невена Георгиева Дуња,патем штета што зградава не се гради негде поред булеварот на некое повидно место овдека некако ќе биде сокриена бидејќи околу нејзе ќе изнаставаат уште згради(лепенки).2.Pro Building на бул.Борис Трајковски3.Мастер Инженеринг на ул.Марко Цепенков4.Спроти претходнава5.Ново градилиште на бул.Борис Трајковски,се работи за нова зграда на Hanters Dooel чиј рендер мислам веќе го имавме евидентирано пред извесно време.Сеуште се вршат подготвителни работи поточно се подготвува поставување шиповиИ за крај Аеродром,Мичурин на ул.Венјамин Мачуковски

Back to Top
<Fresno> View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Jun-2010
Online Status: Offline
Posts: 525
  Quote <Fresno> Quote  Post ReplyReply #2564 Posted: 21-Mar-2019 at 20:07
Originally posted by Џоле
Малата зграда што штрчи е Тимс? Како може да не ја прати линијата на Твинс и Дабар?
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12158
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #2565 Posted: 21-Mar-2019 at 21:40


Моја претпоставка е, со оглед на тоа дека страната кај патека Карпош е запад, да има повеќе сонце, т.е. да не ја блокира сончевата светлина, иако не верувам дека инвеститорите толку се мислеле за доброто на идните станари.
За сè има вторпат
Back to Top
Théoden View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 31-May-2018
Location: Р. Македонија
Online Status: Offline
Posts: 52
  Quote Théoden Quote  Post ReplyReply #2566 Posted: 21-Mar-2019 at 23:56
Originally posted by <Fresno>


Малата зграда што штрчи е Тимс? Како може да не ја прати линијата на Твинс и Дабар?

Originally posted by Џоле

Моја претпоставка е, со оглед на тоа дека страната кај патека Карпош е запад, да има повеќе сонце, т.е. да не ја блокира сончевата светлина, иако не верувам дека инвеститорите толку се мислеле за доброто на идните станари.


Кој внимава на такви апстрактни концепти како „линии“?
Мислам дека единствена причина зошто Тимс штрчи е што не можеле да нацртаат уште една маркичка како за Дабар заради реката што се спроведува низ цевките но сепак не можеле да не натискаат нешто.
Ова е ДУП-от за тој дел кој мислам дека го поништија.


Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12158
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #2567 Posted: 24-Mar-2019 at 20:10
Зад Порта Влае......и на бул. Ѓорче Петров, спроти Порта Влае, нема табла со рендер.

За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2304
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2568 Posted: 26-Mar-2019 at 14:00
Во Центар,близу Корчагин

Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2304
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2569 Posted: 27-Mar-2019 at 14:06
Од фб

Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2304
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2570 Posted: 27-Mar-2019 at 14:22
Ова незнам каде е

Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 502
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #2571 Posted: 28-Mar-2019 at 03:47
Последната е Расадник
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2304
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2572 Posted: 28-Mar-2019 at 16:49
Во Аеродром,населба Острово позади Тинексот(од фб)Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2304
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2573 Posted: 28-Mar-2019 at 16:59
Од фб,на бул.М.Теодосиј Гологанов,колку е само збутана и терасите гледаат во ѕидот од соседната

Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1493
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #2574 Posted: 28-Mar-2019 at 19:31
Фина е оваа во Острово. Сите џинови дрислопобегуљи во Стар Аеродром требаше такви да ги направат.

Ова на М.Т.Г. е уште еднo во низата на отстранување по ослободувањето на Скопје.

Edited by Staro Skopje - 28-Mar-2019 at 19:32
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
team17 View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 23-Mar-2015
Online Status: Offline
Posts: 11
  Quote team17 Quote  Post ReplyReply #2575 Posted: 31-Mar-2019 at 14:02


Спроти скопски катастар. При крај се со градба. Убаво дворче, широк прилаз за во гаража, не е лепенка, и само 8 стана. Омилена во моментов. Браво.

Edited by team17 - 31-Mar-2019 at 14:54
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2304
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2576 Posted: 31-Mar-2019 at 14:20

Изгледа одлично ретко кај нас да се градат вакви објекти со мал број станови а солиден квалитет,знаеш ли случајно кој е изведувачот или инвеститорот и би било добро доколку може малку да ја смалиш димензијата на сликата.
Back to Top
team17 View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 23-Mar-2015
Online Status: Offline
Posts: 11
  Quote team17 Quote  Post ReplyReply #2577 Posted: 31-Mar-2019 at 14:33
Инвеститорот е од Гостивар, ја заборавив фирмата, нешто на С беше. Имаат станови од 95, 150 и 200 м2, но ми рече дека самиот ивеститор ќе ги издава наместени, нема да бидат за продажба.
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1766
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #2578 Posted: 31-Mar-2019 at 17:46
Пак ќе кажам, треба некој од Тетово и Гостивар да дојде за да ни каже како се гради. Големиве компании нека испринтаат слика и да простудираат, да не ги набројубам. Оние касарни што градат.
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
Kid_A View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 24-Nov-2014
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 432
  Quote Kid_A Quote  Post ReplyReply #2579 Posted: 01-Apr-2019 at 02:00
Првин модернизирајте го форумот, па потоа жалете се за нови згради
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12158
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #2580 Posted: 01-Apr-2019 at 09:29
Горната зграда, како и неколку други што се градат во нејзина околина, се вистинско освежување за градов.
За сè има вторпат
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 127128129130131 143>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.344 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.