build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Станбени
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Станбени и станбено-деловни згради (општо)
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Станбени и станбено-деловни згради (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 128129130131132 143>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 502
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #2581 Posted: 01-Apr-2019 at 09:54
Вакви градби ко оваа горе се бројат на прсти,и сите се мали по габарит со по неколку спрата и сите се збутани по споредни населби и улици...големи модерни и претставителни згради како што има во соседството се нешто толку невидено кај нас,што еве сите се дивиме на оваа куќарка.
Кај нас огромна загуба е што покрај главните улици и булевари како и во големите населби се пополнија сите слободни места на кои можеше да се градат симболични градби.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12153
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #2582 Posted: 01-Apr-2019 at 12:26


Па, типичен пример ти е новата зграда на Настел на местото на печатницата Гоце Делчев. Локација на можеби најдоброто место во градот, сред Центар, а тие прават нешто во стилот на Скопје 2014 и око не им трепнува. Ако ништо, можевме барем потесниот центар на градот да средиме и да го пополниме со претставителни згради, вака добиваме само карикатури.

Edited by Џоле - 01-Apr-2019 at 12:26
За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2292
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2583 Posted: 01-Apr-2019 at 18:17
Еве уште еден одлично изведен објект близу Градежен факултет од Капитол Инженеринг(од фб)А имаат најава за уште еден според мене уште посолиден на ул.Никола Тримпаре бр.15,само штета што не ги откупуваат повеќе парцели во исто маало и да се направи убав спој туку се распрснати низ многу места,некои за жал затворени со некои погрди голубарници и не доаѓаат до изразBack to Top
Kid_A View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 24-Nov-2014
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 432
  Quote Kid_A Quote  Post ReplyReply #2584 Posted: 01-Apr-2019 at 18:20
Навистина предобро
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2292
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2585 Posted: 02-Apr-2019 at 07:37
Во Маџари(од фб)Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2292
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2586 Posted: 02-Apr-2019 at 18:32
Во Кисела Вода(од фб)

Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12153
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #2587 Posted: 03-Apr-2019 at 16:32
Во ЧаирБутел 2

За сè има вторпат
Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 502
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #2588 Posted: 03-Apr-2019 at 18:59
Кога ќе прочитам ''зелени површини'' ми се иде у ВЦ, бетер него кога ќе видам рендери со саксии на секоја тераса и дрва на кров.
Дај бе признајте дека Мичурин го чека судбина на Дебар Маало и готово.

Ново градско лице кај новата железничка станицаЗавршија јавната презентација и анкетата за деталниот урбанистички план градска четврт И09 – нова железничка станица во делот за општината Центар. Бидејќи планот опфаќа и дел за Аеродром и за него допрва ќе следуваат јавна презентација и анкета. Центарци веќе ги дадоа своите забелешки, барем оние што го видоа планот и сега им останува на надлежните да ги сумираат, анализираат и евентуално да ги вградат во предвидениот план. Планот опфаќа површина од 8,51 хектари во градската четврт нова железничка станица. Се предвидува изградба на нови станбени и деловни објекти, зелени површини и единици за здравствена и социјална заштита. Притоа, во делот на општината Центар планот предвидува инфраструктура и станбени згради, а во делот на општината Аеродром големи трговски единици и единици за здравствена и социјална заштита, а истиот тој предвидува и паркови и зеленило на територијата на двете општини.

Конечниот предлог-план по деталниот урбанистички план градска четврт И09 за новоформираната градска четврт беше на јавна презентација во просториите на општината Центар. Граѓаните можеа да видат и кои се границите на опфатот. Северната граница се движи по оската на булеварот Кузман Јосифовски-Питу, на југоисток границата оди по должината на улицата Борис Кидрич. Југозападната границата се движи по оската на Третата македонска бригада и на северозапад по крајната линија на улицата Никола Карев, која оди во иста линија со Железничката станица и Маџир Маало.

– Со планот се предвидени нова инфраструктура и нови станбени објекти за колективно домување, односно згради. Предвиденото зеленило во рамките на ДУП-от е во обем што би бил можен со постојната состојба, односно таканареченото парковско и заштитно зеленило. На ова место е предвидена изградба на шест објекти со катност П+7, со исклучок на постојниот објект, кој е со катност П+4. Станува збор за објекти за колективно живеење со приземје и плус седум ката во висина, иако според генералниот урбанистички план општината можеше да дозволи П+12, приземје плус дванаесет ката, но одлучивме дека се доволно седум ката. Постојната зграда на тој дел е П+4, приземје плус четири ката, објект на кој му дадовме да се направи доградба. Објектите се блоковски решени – објаснуваат од општината Центар.
Оттаму додаваат дека јавната анкета на планот И09 за општината Центар заврши заклучно со 27.2.2019 година. По сумирањето на сите забелешки што ги доставиле граѓаните, истите тие ќе се анализираат, сумираат и евентуално – ќе се вметнат во идниот план.

Од општината Аеродром сѐ уште не ја завршиле јавната анкета за својот дел и тоа допрва ќе го направат. Неофицијално дознаваме дека повеќето од забелешките на овој план се однесуваат на делот за Аеродром, бидејќи таму се предвидени комерцијални објекти, куќи, згради и хостели. Какви ќе бидат забелешките на аеродромци ќе се знае откако делот за Аеродром ќе ја помине јавната презентација.

– Овој план е заеднички со општината Центар. Делот од Центар беше ставен на јавен увид, а делот што се однесува на Аеродром ќе биде ставен на јавен увид набрзо кога на увид ќе бидат презентирани сите детали од страна на стручното лице – планерот, за што јавноста ќе биде навремено информирана – ни одговорија од општината Аеродром.

Досега само за мал дел од опфатот на овој план постоела планска документација, бидејќи со генералниот урбанистички план на градот Скопје од 2002 година овој опфат бил третиран како зона со намена на површини за сообраќај и врски. Со генералниот урбанистички план од 2012 година овој опфат ја менува намената и се формира градска четврт И09 – нова железничка станица.

Edited by kiriOK - 03-Apr-2019 at 19:01
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2292
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2589 Posted: 03-Apr-2019 at 20:58
Na Micurin mu se nameracija vo posledno vreme,preku nok niknuvaat novi gradilista a infrastrukturata e ocajna,ulickite stanuvaat se potesni od parkirani koli(osobeno Simeon Kavrakirov koja mislam deka najpametno e da se napravi ednosmerna) a spored toa sto imaat vo plan da go gradat pretezno se stanbeni zgradi i trgovski centar(ne sfakam zosto zapnaa sekoe maalo da ima trgovski no pretpostavuvam se misli nesto vo stilot na Lisa Centar vo Lisice). Sepak parkingot e najgolem problem,starite zgradi nemaat predviden parking a kaj novive stoi poluprazen,isto taka i gradinka ne bi bila na odmet. Na Debar Maalo potsetuva samo poradi soobrakjaniot haos i zgradickite so gi pravat na S.Kavrakirov a nekolku ulicki vo vnatresnosta se gradat prilicno masivni zgradi so nad 100 stanovi.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2292
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2590 Posted: 04-Apr-2019 at 07:21
Во Чаир(од фб)

Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12153
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #2591 Posted: 04-Apr-2019 at 19:18


Каков поглед ќе имаат тие што ќе купат станови од задниот дел на зградата

...

На бул. Илинден

Edited by Џоле - 05-Apr-2019 at 09:08
За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2292
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2592 Posted: 05-Apr-2019 at 14:47
Во Карпош,на ул.Будимпештанска(од фб)Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2292
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2593 Posted: 06-Apr-2019 at 14:09
Во Маџир МаалоBack to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2292
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2594 Posted: 11-Apr-2019 at 07:33
Вчера во населба Острово-Аеродром беше извршена сеча на десетина дрва веројатно се подготвува терен за изградба на зграда.Фотките се од фб

Back to Top
skopskodete View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 17-Feb-2017
Online Status: Offline
Posts: 170
  Quote skopskodete Quote  Post ReplyReply #2595 Posted: 11-Apr-2019 at 09:11
Originally posted by stef4o

Вчера во населба Острово-Аеродром беше извршена сеча на десетина дрва веројатно се подготвува терен за изградба на зграда.Фотките се од фб


Оддамна тој објект е напуштен, а плус тука треба да има кула, така што, да, најверојатно ќе започне да се гради станбениот објект.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2292
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2596 Posted: 11-Apr-2019 at 09:24
Имаш инфо за катноста на објектот што треба да се гради?
Back to Top
skopskodete View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 17-Feb-2017
Online Status: Offline
Posts: 170
  Quote skopskodete Quote  Post ReplyReply #2597 Posted: 11-Apr-2019 at 09:54
Според ДУП-от е П+8+ПК што е пониска во однос на соседните кули за 2 ката.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2292
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2598 Posted: 11-Apr-2019 at 18:39
Во Кисела Вода(од фб)Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2292
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2599 Posted: 12-Apr-2019 at 07:23
Во Струга(од фб)

Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2292
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2600 Posted: 13-Apr-2019 at 14:34
Во Гостивар(од фб)

Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 128129130131132 143>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.326 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.