build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Станбени
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Станбени и станбено-деловни згради (општо)
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Станбени и станбено-деловни згради (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 119120121122123 174>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5613
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2401 Posted: 11-Apr-2019 at 07:33
Вчера во населба Острово-Аеродром беше извршена сеча на десетина дрва веројатно се подготвува терен за изградба на зграда.Фотките се од фб

Back to Top
skopskodete View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 17-Feb-2017
Online Status: Offline
Posts: 442
  Quote skopskodete Quote  Post ReplyReply #2402 Posted: 11-Apr-2019 at 09:11
Originally posted by stef4o

Вчера во населба Острово-Аеродром беше извршена сеча на десетина дрва веројатно се подготвува терен за изградба на зграда.Фотките се од фб


Оддамна тој објект е напуштен, а плус тука треба да има кула, така што, да, најверојатно ќе започне да се гради станбениот објект.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5613
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2403 Posted: 11-Apr-2019 at 09:24
Имаш инфо за катноста на објектот што треба да се гради?
Back to Top
skopskodete View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 17-Feb-2017
Online Status: Offline
Posts: 442
  Quote skopskodete Quote  Post ReplyReply #2404 Posted: 11-Apr-2019 at 09:54
Според ДУП-от е П+8+ПК што е пониска во однос на соседните кули за 2 ката.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5613
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2405 Posted: 11-Apr-2019 at 18:39
Во Кисела Вода(од фб)Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5613
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2406 Posted: 12-Apr-2019 at 07:23
Во Струга(од фб)

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5613
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2407 Posted: 13-Apr-2019 at 14:34
Во Гостивар(од фб)

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5613
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2408 Posted: 14-Apr-2019 at 15:27
Новиот објект на Капитол Инженеринг наскоро треба да почне да се гради во близина на грчка амбасада,долу на мапата означено со црвено куќата која треба да се уриваBack to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2073
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #2409 Posted: 14-Apr-2019 at 17:30
Супер, ама не знам што е со прозориве од западната страна кога таму би требало да се изгради друга зграда?
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12978
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #2410 Posted: 14-Apr-2019 at 19:54
Момин Поток

За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12978
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #2411 Posted: 14-Apr-2019 at 20:06
Мислам дека ќе добиеме уште една одлична зграда во Карпош. Се врткаше и рендерот на форумов, но не можам да го најдам. Проектант е бугарска фирма.

За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12978
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #2412 Posted: 14-Apr-2019 at 20:10
И една што ми стана омилена

За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5613
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2413 Posted: 16-Apr-2019 at 12:30
Од фб,на Илинденска

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5613
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2414 Posted: 16-Apr-2019 at 13:09
Во паркот во Ѓорче Петров ќе никне станбена зграда

Во паркот кој преставува единствено зеленило во урбаниот дел на Ѓорче Петров ќе никне станбена зграда. Според изјавите на советниците од ВМРО ДПМНЕ ова го предвидуваат измените на деталниот урбанистички план кои вчера поминаа на седница на советот. Освен тоа симптоматично е што на истата парцела каде ќе се гради зграда, свое земјиште поседува и градоначалникот на општината, Александар Наумовски.

Почитувани граѓани на Ѓорче Петров, Како советник во општина Ѓ.П од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, должна сум да ве информирам дека на денешната седница на советот, градоначалникот Наумовски и советниците од СДС донесоа одлука , во сред парк во Ѓорче Петров, да направат огромна зграда! Замислете во единствениот парк кој го имаме , тие ќе градат зграда!
До вчера не убедуваа дека ќе изграделе други паркови како и тоа дека ќе се залагаат за нови зелени површини! ( видео во коментар)
Ниту нови паркови има , а и она малку зеленило што го имаме, ќе се одземе од граѓаните, во интетес на личните интетеси на поединци од СДС!. Ова на фејсбук го напиша Марија Андоновска, советник во општината Ѓорче Петров.

https://skopjeinfo.mk/vo-parkot-vo-gjorche-petrov-kje-nikne-stanbena-zgrada

Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2073
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #2415 Posted: 16-Apr-2019 at 16:59
Демант во врска со написите во одредени медиуми со наслов ,,Кметот на Ѓорче ГО УРИВА ПАРКОТ, ДАДЕ МАРКИЦА ЗА ЗГРАДА“

70% од функционерите на ДПМНЕ во претходниот период од 12 години и 6 месеци беа од Ѓорче. Нивниот миленик од Градоначалник остави пустош, безидејност, со ниту еден детален план за развој. Несредена легализација, економски криминал за кој се водат кривични постапки, нерешена општинска зграда со Трансмет, кал на секаде, незавршена фекална канализација во руралниот дел и 2 300 000 Евра кредит.

Очигледно на поранешните функционери и министри им смета домаќинското работење во општината.

Најостро ги демантираме наводите дека е дадена маркица за зграда во реонскиот парк. Станува збор за шпекулации и груби невистини изнесени од страна на некои портали.

Од паркот нема да се одземе ниту милиметар зелена површина, одговорно тврдиме. Се работи за измена на план за кој Ѓорче треба да добие вистинско градско јадро кое ќе личи, на кое ќе има Корзо со кафетерии и други организирани содржини за сите возрасти.

Енергично ќе продоложиме напред во интерес на Ѓорчевци за да го поправиме се она што е опустошено во општинатата во претходната деценија.

Само во изминативе година и половина успеавме да ја донесеме изградбата на капиталниот државен проект Универзитетски клинички центар на локација во оштината, поставивме асфалт во должина од 30 км, изведовме 20 км фекална канализација во руралниот дел, поставивме нови 2 500 улични светилки, над 100 нови клупи, чешми, корпи за отпадоци, поплочивме 6,000 м2 со бехатон, изведовме 4 км водоводна мрежа и интензивно работиме на полето на образованието, спортот, социјалната заштита, културата итн.

И покрај сите напади ќе продолжиме подеднакво посветено, домаќински и со уште поголем интензитет да работиме во интерес на граѓаните. Никој не може да ни ги оспори резултатите кои се очигледни.

https://www.facebook.com/AleksandarNaumoskizaGorce/posts/1727564524057044

Edited by Staro Skopje - 16-Apr-2019 at 16:59
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 933
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #2416 Posted: 16-Apr-2019 at 20:02

Бла, бла, како и сите други градоначалници нема мрднато со прстот, реализација НУЛА.
Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 642
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #2417 Posted: 17-Apr-2019 at 12:25
''поплочивме 6,000 м2 со бехатон, изведовме 4 км водоводна мрежа, поставивме над 100 нови клупи''

Гордост на општинска администрација во 2019 та година,урбан дел на главен град во Европа
Back to Top
JovanOdGjorche View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Oct-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 228
  Quote JovanOdGjorche Quote  Post ReplyReply #2418 Posted: 17-Apr-2019 at 12:26
Куманово.
На местото имаше стара куќа.

https://www.google.com/maps/@42.1304017,21.7212423,3a,75y,214.52h,84.96t/data=!3m6!1e1!3m4!1sjbfVYCffjVs35DpfJabsbA!2e0!7i13312!8i6656

Edited by JovanOdGjorche - 17-Apr-2019 at 12:28
And something, somewhere was lost in 1938...
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5613
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2419 Posted: 17-Apr-2019 at 16:37
Негде во Дебар Маало претпоставувам(од фб)

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5613
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2420 Posted: 19-Apr-2019 at 14:18
Од мојата денешна тура низ Кисела Вода

1.Boston Construction(близу Рампа)2.Мастер Инженеринг на ул.Марко Цепенков3.Спроти претходнава4.Pro Building на бул.Борис Трајковски

5.Близу Шампионче6.Ново градилиште на ул.Емил Зола,колку само ги пикаат безвезе зградичкивеEdited by stef4o - 19-Apr-2019 at 14:18
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 119120121122123 174>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.499 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.