build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Станбени
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Станбени и станбено-деловни згради (општо)
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Станбени и станбено-деловни згради (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 131132133134135 159>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 556
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #2641 Posted: 12-May-2019 at 18:59
Планираат да ја градат во пренатрупан ареал, на местото на она што е останато од железничката колонија...така да воопшто нема да дојде до израз и не само тоа,според катноста што ја има на рендеров ќе создаде уште поголем хаос по тоа сокаците таму...
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 3449
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2642 Posted: 13-May-2019 at 12:36
На ул.Дренак во Кисела Вода,куќава ја урнаа средина на април изведувач е ДДМ Инженеринг,фотките се од фбBack to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 3449
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2643 Posted: 14-May-2019 at 16:54
Во Охрид(од фб)

Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 622
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #2644 Posted: 14-May-2019 at 19:09
Trim&Lum се синоним за ѓубре во Охрид. Една од најдобро лоцираните населби која беше со расадници и шума успеаа да ја добијат и да изградат 15 згради во неа. Сите до една се катастрофа во секој поглед, а оваа последнава што ја постира ја градат веднаш до градинката што е во населбата, а дечињата голтаат кал и прашина нецела година.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 3449
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2645 Posted: 14-May-2019 at 19:15
I niz Skopje gradat na nekolku lokacii ama zgradite im se premnogu spikani osobeno vo Kapistec neznam koj kupuva stanovi vo takvi zgradi,ponekogas nema ni 2 metri oddalecenost od sosednata zgrada,bukvalno gledaat vo zid ili vo prozori na sosedite. A patem prostorot okolu gradilistata e haoticen vo posledno vreme vo moda e da se sece armatura na ulica a i celi trotoari se okupirani od pesok,cement i drug gradezen materijal.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 3449
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2646 Posted: 15-May-2019 at 12:27
Од фб

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 3449
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2647 Posted: 15-May-2019 at 16:34
Во Охрид(од фб)

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 3449
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2648 Posted: 17-May-2019 at 14:02
Во Маџир Маало поред кејот,едноставно немам зборови

Рендерот изгледа вакаАма ситуацијата на терен ни налик.....

Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 556
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #2649 Posted: 17-May-2019 at 22:56
И цела населба ќе биде со такви,да знаеш...
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 3449
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2650 Posted: 18-May-2019 at 12:04
Во Карпош(од фб)

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 3449
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2651 Posted: 18-May-2019 at 12:06
Во центарот на Охрид(од фб)Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 3449
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2652 Posted: 20-May-2019 at 16:30
Во Кисела Вода(од фб)Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 3449
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2653 Posted: 22-May-2019 at 07:28
Во Карпош на ул.Багдадска(од фб)

Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12527
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #2654 Posted: 24-May-2019 at 15:41
Момин Поток

Дебар Маало (фасадата од црвена тула и разиграните прозорци ветуваат нешто интересно)Станбена зграда кај Мак Ауто Стар

За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 3449
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2655 Posted: 25-May-2019 at 05:41

Каде поточно се наоѓа зградата во Дебар Маало?
Патем кај Мак Ауто Стар мислев дека ќе биде деловен објект а не станбена зграда.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12527
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #2656 Posted: 25-May-2019 at 10:28
Originally posted by stef4o


Каде поточно се наоѓа зградата во Дебар Маало?
Патем кај Мак Ауто Стар мислев дека ќе биде деловен објект а не станбена зграда.


https://www.google.mk/maps/@42.0016887,21.4189729,3a,75y,334.45h,90t/data=!3m5!1e1!3m3!1sCD32v1GC9dkxAR_rytmebA!2e0!6s%2F%2Fgeo3.ggpht.com%2Fcbk%3Fpanoid%3DCD32v1GC9dkxAR_rytmebA%26output%3Dthumbnail%26cb_client%3Dmaps_sv.tactile.gps%26thumb%3D2%26w%3D203%26h%3D100%26yaw%3D340.43982%26pitch%3D0%26thumbfov%3D100?hl=en

...

Објектов кај Мак Ауто Стар има табла од Жикол на која се прикажани основи на станови. Но, оставам простор дека грешам.Edited by Џоле - 25-May-2019 at 10:30
За сè има вторпат
Back to Top
Théoden View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 31-May-2018
Location: Р. Македонија
Online Status: Offline
Posts: 99
  Quote Théoden Quote  Post ReplyReply #2657 Posted: 25-May-2019 at 14:46
Според ДУП-от, зградата кај Мак Ауто Стар е станбена, а планирани се уште неколку.


Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 3449
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2658 Posted: 25-May-2019 at 16:44
Ова е во Автокоманда поточно на бул.Александар Македонски близу до комплексот во изградба Скопје Ист Гејт но мислам не спаѓа во истиот.На таблата од далеку се гледа дека станува збор за станбен објект од 7-8 ката.Од фотката неможе нешто многу да се види поради дрвата а и сеуште не се отидени многу во висина.И ова е исто негде во Автокоманда(од фб)

Оваа на влезот во Скопје многу долго ја влечкаат,уште не е готоваВо Маџир Маало нешто се гради на ул.Ѓуро Ѓоновиќ незнам колку се приметува од фоткава(кај тоифорот може да се забележат столбови и арматура кон втор кат)


Back to Top
JovanOdGjorche View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Oct-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 172
  Quote JovanOdGjorche Quote  Post ReplyReply #2659 Posted: 26-May-2019 at 10:21
Втората зграда во Автокоманда на „Металекс“ станува збор за нов објект или реконструкција/доградба на веќе постоечки? А за Маџир Мало не вреди ни да се комоентира...
And something, somewhere was lost in 1938...
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 3449
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2660 Posted: 26-May-2019 at 11:20

За зградата на Металекс незнам,според рендерот ми личи на надградба но можеби е и новоградба,вели градбата завршува во декември 2019г.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 131132133134135 159>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.668 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.