build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Станбени
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Станбени и станбено-деловни згради (општо)
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Станбени и станбено-деловни згради (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 127128129130131 169>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4475
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2561 Posted: 18-May-2019 at 12:06
Во центарот на Охрид(од фб)Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4475
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2562 Posted: 20-May-2019 at 16:30
Во Кисела Вода(од фб)Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4475
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2563 Posted: 22-May-2019 at 07:28
Во Карпош на ул.Багдадска(од фб)

Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12785
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #2564 Posted: 24-May-2019 at 15:41
Момин Поток

Дебар Маало (фасадата од црвена тула и разиграните прозорци ветуваат нешто интересно)Станбена зграда кај Мак Ауто Стар

За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4475
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2565 Posted: 25-May-2019 at 05:41

Каде поточно се наоѓа зградата во Дебар Маало?
Патем кај Мак Ауто Стар мислев дека ќе биде деловен објект а не станбена зграда.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12785
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #2566 Posted: 25-May-2019 at 10:28
Originally posted by stef4o


Каде поточно се наоѓа зградата во Дебар Маало?
Патем кај Мак Ауто Стар мислев дека ќе биде деловен објект а не станбена зграда.


https://www.google.mk/maps/@42.0016887,21.4189729,3a,75y,334.45h,90t/data=!3m5!1e1!3m3!1sCD32v1GC9dkxAR_rytmebA!2e0!6s%2F%2Fgeo3.ggpht.com%2Fcbk%3Fpanoid%3DCD32v1GC9dkxAR_rytmebA%26output%3Dthumbnail%26cb_client%3Dmaps_sv.tactile.gps%26thumb%3D2%26w%3D203%26h%3D100%26yaw%3D340.43982%26pitch%3D0%26thumbfov%3D100?hl=en

...

Објектов кај Мак Ауто Стар има табла од Жикол на која се прикажани основи на станови. Но, оставам простор дека грешам.Edited by Џоле - 25-May-2019 at 10:30
За сè има вторпат
Back to Top
Théoden View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2018
Location: Р. Македонија
Online Status: Offline
Posts: 146
  Quote Théoden Quote  Post ReplyReply #2567 Posted: 25-May-2019 at 14:46
Според ДУП-от, зградата кај Мак Ауто Стар е станбена, а планирани се уште неколку.


Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4475
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2568 Posted: 25-May-2019 at 16:44
Ова е во Автокоманда поточно на бул.Александар Македонски близу до комплексот во изградба Скопје Ист Гејт но мислам не спаѓа во истиот.На таблата од далеку се гледа дека станува збор за станбен објект од 7-8 ката.Од фотката неможе нешто многу да се види поради дрвата а и сеуште не се отидени многу во висина.И ова е исто негде во Автокоманда(од фб)

Оваа на влезот во Скопје многу долго ја влечкаат,уште не е готоваВо Маџир Маало нешто се гради на ул.Ѓуро Ѓоновиќ незнам колку се приметува од фоткава(кај тоифорот може да се забележат столбови и арматура кон втор кат)


Back to Top
JovanOdGjorche View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Oct-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 199
  Quote JovanOdGjorche Quote  Post ReplyReply #2569 Posted: 26-May-2019 at 10:21
Втората зграда во Автокоманда на „Металекс“ станува збор за нов објект или реконструкција/доградба на веќе постоечки? А за Маџир Мало не вреди ни да се комоентира...
And something, somewhere was lost in 1938...
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4475
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2570 Posted: 26-May-2019 at 11:20

За зградата на Металекс незнам,според рендерот ми личи на надградба но можеби е и новоградба,вели градбата завршува во декември 2019г.
Back to Top
skopskodete View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 17-Feb-2017
Online Status: Offline
Posts: 350
  Quote skopskodete Quote  Post ReplyReply #2571 Posted: 26-May-2019 at 12:24
Дефинитивно е надградба. Скоро сите надградби ги прават во таа форма. Ете на пример во Мичурин.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4475
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2572 Posted: 27-May-2019 at 07:29
На ул.Будимпештанска-Карпош(од фб)

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4475
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2573 Posted: 27-May-2019 at 17:48
Во Кисела Вода(од фб)

Back to Top
mr bombastic View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Jun-2011
Online Status: Offline
Posts: 379
  Quote mr bombastic Quote  Post ReplyReply #2574 Posted: 28-May-2019 at 01:35
Originally posted by stef4o

Ова е во Автокоманда поточно на бул.Александар Македонски близу до комплексот во изградба Скопје Ист Гејт но мислам не спаѓа во истиот.На таблата од далеку се гледа дека станува збор за станбен објект од 7-8 ката.Од фотката неможе нешто многу да се види поради дрвата а и сеуште не се отидени многу во висина.И ова е исто негде во Автокоманда(од фб)

Оваа на влезот во Скопје многу долго ја влечкаат,уште не е готова
сигурно едно 10 години има поминато а горе доле таа е состојбата на зградата


Во Маџир Маало нешто се гради на ул.Ѓуро Ѓоновиќ незнам колку се приметува од фоткава(кај тоифорот може да се забележат столбови и арматура кон втор кат)


[/QUOTE]

офтопик - што се случува со улицата Ѓуро Ѓоновиќ, колку што знам ја реконструираа но гледам фали уште еден слој асфалт

Edited by mr bombastic - 28-May-2019 at 01:37
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4475
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2575 Posted: 28-May-2019 at 06:47

Pa pri rekonstrukcijata minatoto leto samo ovoj del sto se gleda na fotkata ne go dovrsija pred nekoj mesec bese raskopano postavuvaa nekakvi cevki duri i parkingot pod transporten bese raskopan.Mozebi se izveduval nekakov priklucok za novata zgrada vo blizina.
Back to Top
skopskodete View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 17-Feb-2017
Online Status: Offline
Posts: 350
  Quote skopskodete Quote  Post ReplyReply #2576 Posted: 28-May-2019 at 07:47
Originally posted by stef4o


Pa pri rekonstrukcijata minatoto leto samo ovoj del sto se gleda na fotkata ne go dovrsija pred nekoj mesec bese raskopano postavuvaa nekakvi cevki duri i parkingot pod transporten bese raskopan.Mozebi se izveduval nekakov priklucok za novata zgrada vo blizina.

Се поставуваше нова водоводна цевка со поголем напречен пресек.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4475
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2577 Posted: 29-May-2019 at 14:49
Во Струга(од фб)Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4475
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2578 Posted: 29-May-2019 at 14:59
Originally posted by stef4o

Ова е во Автокоманда поточно на бул.Александар Македонски близу до комплексот во изградба Скопје Ист Гејт но мислам не спаѓа во истиот.На таблата од далеку се гледа дека станува збор за станбен објект од 7-8 ката.Од фотката неможе нешто многу да се види поради дрвата а и сеуште не се отидени многу во висина.Од фбEdited by stef4o - 29-May-2019 at 15:00
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4475
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2579 Posted: 31-May-2019 at 12:23
Во Карпош,ул.Ванчо Мицков(спроти Реплек)солидна изведба согласно на рендерите(од фб)Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4475
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2580 Posted: 01-Jun-2019 at 13:36
Во Куманово(од фб)Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 127128129130131 169>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.387 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.