build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Станбени
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Станбени и станбено-деловни згради (општо)
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Станбени и станбено-деловни згради (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 133134135136137 143>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 2452
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2681 Posted: 12-Jun-2019 at 07:48
Зградата на Дабар на Илинденска(од фб)

Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 2452
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2682 Posted: 12-Jun-2019 at 14:27
Низа денешни фотки

Ова е на Јужен булевар можеби сега не делува така но ќе излезе прилично масивна зграда бидејќи се гради уште еден дел од левата страна незнам колку се забележува од фоткатаСледниве се низ Кисела Вода

1.Boston Construction,штета за зградава ако излезе како на рендерите тогаш навистина штета бидејќи е прилично затскриена и не доаѓа до израз.Денес ја бетонираа последната плоча

2.Непосредно до оваа зграда веќе се подготвува терен за нова зградичка,срушена е една куќа и веќе се прави ископ

3.И оваа е близу двете претходни,делува фино4.На ул.Емил Зола,им никнува зграда под прозор5.На ул.Марко Цепенков6.Мастер Инженеринг на истата улица7.Pro Building на бул.Борис Трајковски

8.Хантерс Дооел малку подолу на истиот булевар близу Веро

9.Близу ШампиончеBack to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1498
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #2683 Posted: 12-Jun-2019 at 15:39
Поновиве на Првомајска и не се толку лоши. Ако го потсредат малце ДУП-от може фино да излезе.

Originally posted by stef4o

4.На ул.Емил Зола,им никнува зграда под прозор

Легално е ова? Се надевам дека нема ни еден стан да продадат
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 2452
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2684 Posted: 12-Jun-2019 at 16:32

Колку што знам да,штом има издадено одобрение од општината.Минатиот пат ја сликнав и таблатаПатем штета што на Првомајска не се откупуваат поголеми парцели за да се направат поубави згради овие се премногу тесни ги градат на многу мала површина.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 2452
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2685 Posted: 12-Jun-2019 at 17:04
Во Гостивар(од фб)

Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1498
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #2686 Posted: 12-Jun-2019 at 17:08
Одобрение има, ама не треба да има. Прва зграда за динамит по ослободувањето.
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12203
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #2687 Posted: 13-Jun-2019 at 08:32
Зграда на улица „Иван Милутиновиќ“, СкопјеОбјектот на улицата „Иван Милутиновиќ“ во истата населба е на малку покомотна локација со површина за градење 13.1 на 17.5 метри, слободна од две страни, другите две се залепени со соседи и висина – четири ката и поткровје. Вкупната бруто-изградена површина е 1.640 квадратни метри, а вкупната станбена површина е 1.145 квадрати и 100 квадратни метри локал на приземјето. Скалишното јадро е поставено во средината на објектот, на приземјето е сместен локал и стан за инвалидизирани лица, останатите станови се распоредени по горните нивоа. На првиот и вториот кат проектирани се четири двособни стана, на трети, четврти кат и поткровје сместени се по три стана од кои еден двособен, еден трособен и еден четворособен.Бањите и кујните се групирани и поставени на страните кои граничат со соседите. Терасите се поставени централно на основата со што се формираат два симетрични кубуса пресечени со отвор во средината каде се формирани терасите за секој стан на кои може да се излегува од секоја соба. Објектот е правоаголник кој е нагласен во сите елементи и на основата и на фасадата. Всушност тоа се три правоаголника, симетрични, еден празен во средината на објектот кој ја дели масата на два еднакви полни правоагплни кубуси. Прозорските отвори се широки и високи со цел да ја разбијат полната маса.Правоаголниот отвор на фасадата каде се терасите е врамен и обложен со дрво, поделен по висина со хоризонтални бетонски плочи на четири еднакви правоаголника поставени по должина на отворот. Полните маси на објектот се ѕидани со фасадна цигла во браон нијанса. На влезот се поставени жардиниери за цвеќе, а тој е нагласен со настрешница од челични мрежести елементи во жолта боја.https://www.porta3.mk/vo-slozheni-uslovi-funkcionalni-stanovi-i-sovremeno-oblikuvanje/?fbclid=IwAR0_YjuOo5GypdkvEZOSOcQ-D-t1NRRwD7Jqs0Y2uF3LPWENhp9TqS3kCqA
За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 2452
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2688 Posted: 15-Jun-2019 at 11:37
Од фб

Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 2452
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2689 Posted: 16-Jun-2019 at 17:52
Во Карпош(од фб)

Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 2452
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2690 Posted: 16-Jun-2019 at 18:01
Во Гостивар(од фб)Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 2452
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2691 Posted: 18-Jun-2019 at 07:20
Нов станбен објект кој треба да се гради во Кисела Вода на ул.Вера Јоциќ бб(од фб)

Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 2452
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2692 Posted: 18-Jun-2019 at 12:27
Во Чаир(од фб)

Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 2452
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2693 Posted: 18-Jun-2019 at 12:51
Originally posted by Џоле


Станбена зграда кај Мак Ауто Стар
Еве рендер

Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12203
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #2694 Posted: 18-Jun-2019 at 13:28


Многу чудна локација за станбена зграда, буквално среде индустриска зона.
За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 2452
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2695 Posted: 18-Jun-2019 at 13:35

Ми го зеде зборот и јас токму тоа сакав да го потенцирам затоа прво и се посомневав дека станува збор за станбен објект бидејќи досега во околината се беа деловни објекти а колку што знам предвидено е да никнат уште неколку станбени објекти на овој простор.
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1784
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #2696 Posted: 18-Jun-2019 at 19:46
Ајдеееее, а со месеци го гледам објектот ни на крај памет дека е станбена зграда...
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 2452
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2697 Posted: 19-Jun-2019 at 12:23
Во Маџир Маало на раскрсницата меѓу улиците Ѓуро Ѓоновиќ и Охридска.Очигледно пред скоро време оградиле,нема рендер туку само информативна табла.Ќе биде нешто согласно досега изграденото.

Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 2452
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2698 Posted: 20-Jun-2019 at 07:25
Во Кочани(од фб)Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 2452
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2699 Posted: 20-Jun-2019 at 12:38
Во Гази Баба(од фб)

Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 2452
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2700 Posted: 21-Jun-2019 at 11:51
Во Карпош(од фб)

Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 133134135136137 143>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.313 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.