build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Станбени
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Станбени и станбено-деловни згради (општо)
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Станбени и станбено-деловни згради (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 136137138139140>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1758
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #2741 Posted: 03-Jul-2019 at 18:54
Мала шала?
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2162
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2742 Posted: 04-Jul-2019 at 07:25
Originally posted by stef4o

Ова е во Автокоманда поточно на бул.Александар Македонски близу до комплексот во изградба Скопје Ист Гејт но мислам не спаѓа во истиот.На таблата од далеку се гледа дека станува збор за станбен објект од 7-8 ката.Од фотката неможе нешто многу да се види поради дрвата а и сеуште не се отидени многу во висина.Од фб

Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2162
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2743 Posted: 04-Jul-2019 at 13:05
Порта Карпош(од фб)

Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2162
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2744 Posted: 04-Jul-2019 at 13:26
Во Ѓорче петров на ул.Кичевска(од фб)Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2162
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2745 Posted: 05-Jul-2019 at 12:29
Денешни

1.Кај гимназија Корчагин2.На Јужен Булевар3.Во Кисела Вода,Boston Construction

Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2162
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2746 Posted: 06-Jul-2019 at 17:16
На ул.Христо Смирненски близу Универзална(од фб)

Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2162
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2747 Posted: 06-Jul-2019 at 17:22
Нешто ново во Охрид(од фб)Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2162
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2748 Posted: 08-Jul-2019 at 12:48
Спорната зграда во паркот во Ѓорче Петров почна да се гради

И покрај бројните реакции и противења на жителите на Ѓорче Петров во централниот парк на населбата да се гради станбена зграда, сепак со согласност на локалната власт, инвеститорот веќе ги почна градежните работи, пишува порталот „Нетпрес“.

Градоначалникот Александар Наумоски, дури еден период демантираше дека е дадена маркица за зграда во реонскиот парк.

„Станува збор за шпекулации и груби невистини изнесени од страна на некои портали. Од паркот нема да се одземе ниту милиметар зелена површина, одговорно тврдиме. Се работи за измена на план за кој Ѓорче треба да добие вистинско градско јадро кое ќе личи, на кое ќе има Корзо со кафетерии и други организирани содржини за сите возрасти“, велеше Наумоски.

https://skopjeinfo.mk/pochna-da-se-gradi-spornata-zgrada-vo-parkot-vo-gjorche-petrov
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2162
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2749 Posted: 08-Jul-2019 at 13:28
Струмица(од фб)

Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2162
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2750 Posted: 08-Jul-2019 at 16:29
Originally posted by stef4o

Спорната зграда во паркот во Ѓорче Петров почна да се гради

И покрај бројните реакции и противења на жителите на Ѓорче Петров во централниот парк на населбата да се гради станбена зграда, сепак со согласност на локалната власт, инвеститорот веќе ги почна градежните работи, пишува порталот „Нетпрес“.

Градоначалникот Александар Наумоски, дури еден период демантираше дека е дадена маркица за зграда во реонскиот парк.

„Станува збор за шпекулации и груби невистини изнесени од страна на некои портали. Од паркот нема да се одземе ниту милиметар зелена површина, одговорно тврдиме. Се работи за измена на план за кој Ѓорче треба да добие вистинско градско јадро кое ќе личи, на кое ќе има Корзо со кафетерии и други организирани содржини за сите возрасти“, велеше Наумоски.

https://skopjeinfo.mk/pochna-da-se-gradi-spornata-zgrada-vo-parkot-vo-gjorche-petrovНема да биде зграда
-------------------------------------------------------------------
Општина Ѓорче Петров го враќа некогашното корзо

Градежната локација е со површина од 6.500 m², и во себе опфаќа повеќе целини кои треба да создадат атрактивна јавна површина. Локацијата за партерно уредување се дефинира на потегот на старото корзо во општина Ѓорче Петров, меѓу општинскиот парк и објектот на супермаркетот „Тинекс“, во правец север југ и меѓу трговскиот центар Емпорио и новопроектираниот кружен тек (бул. „Ѓорче Петров“ со бул. „Македонска војска“ ) во правец исток-запад.

Во моментов на теренот сеуште е присутна историската трага од некогашното корзо, кој е значаен споменик од минатото, а чија оска е пресечена со трговскиот центар „Емпорио“.

Проектот става акцент токму врз возобновување и враќање на сјајот на овој историски споменик. Крајниот концепт на проектот се обидува да го сочува доминантиот дел од постоечкото вертикално зеленило, додека останатото да го дислоцира во паркот во рамките на техничките можности.

Јавната површина која е дефинирана со проектот обединува повеќе простори/содржини во себе: Плочник, (Амфитеатар) Пјацета со скалиште, Корзо, Пјацета во пад, Детско игралиште. Плочникот е просторот каде се испреплетуваат сите пешачки оски , каде се пристигнува со јавниот автобуски превоз и од каде се очекува најголем прилив на посетители.

Позициониран е идеално, покрај булеварот и помеѓу двата кружни сообраќајни токови. Предвидено е со зелена бариера да се одвои јавниот од приватниот простор, додека кон плочникот ќе се креираат разиграни модули на зеленило, одмор и слободна површина во неколку повторувања. Кон „Емпорио“ е предвидена изведба на плочник во пад, колоритно разбиен, проследен со вертикално зеленило со поента во сопственото средиште – простор за современа скулптура, чија позиција и параметри се дефинирани во консултација со стручни лица.

Просторот кон корзото се ослободува целосно и со изведба на скалници и рампа се пристига на негово ниво. На скалниците во граничната зона со тротоарската површина на булеварот, се предвидува урбана перфорирана зидна структура со цел да се зголеми интимноста на јавната површина преку физичка бариера. Амфитеатарот(пјацетата со скалиште) е просторот кој добива тежина на плоштад.

Во рамките на истиот се предвидува површина за евентуално идно инкорпорирање на урбана опрема од монтажен карактер.

Корзото е оската на која се дава најмногу значење како шеталиште. Старата гранитна коцка се прередува по нова шема и се вклопува во новите материјали. Покрај корзото се позиционираат две кафетерии, два тобако локали и еден јавен тоалет. Предвиден е и паркинг за велосипеди за вработените и посетителите. Пјацетата во пад се поврзува со корзото и ги насочува посетителите кон истото, најавувајќи ги неговите содржини.

Детското игралиште е засебна целина позиционирана на местото на старото игралиште и се предвидува да биде во функција и на децата со попречености.

Во моментов општината ја спроведува со сопствени средства Фаза I од проектот која предивидува расчистување на теренот, рушење на непотребни остатоци од стари објекти, поставување на подземни инсталации, и бетонски работи.

https://skopjeinfo.mk/opshtina-gjorche-petrov-go-vrakja-nekogashnoto-korzo

Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2162
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2751 Posted: 08-Jul-2019 at 16:45
Во Ѓорче петров,на ул.Ацо Шопов(од фб)Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2162
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2752 Posted: 09-Jul-2019 at 12:29
Originally posted by stef4o

Во внатрешноста на Маџир Маало поточно на ул.Ѓуро Ѓоновиќ ќе се гради нова зграда а гледам во последно време поголем дел од инвеститорите кои градеа низ маалово појавуваат интерес за Ново Маало.Еве денешни од градилиштево сеуште се во темели нема рендери.

Денес

Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2162
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2753 Posted: 09-Jul-2019 at 13:06
Во Капиштец на ул.Киро Гавриловски(од фб)

Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2162
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2754 Posted: 09-Jul-2019 at 18:03
Boston Construction,Кисела Вода(од фб)

Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2162
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2755 Posted: 10-Jul-2019 at 11:59
Во Кисела Вода(од фб)

Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2162
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2756 Posted: 11-Jul-2019 at 06:51
Порта Карпош(од фб)Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2162
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2757 Posted: 11-Jul-2019 at 13:30
Во Гостивар(од фб)

Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2162
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2758 Posted: 12-Jul-2019 at 14:43
Денешни низ Кисела Вода,има новоотворени градилишта а наскоро ќе има уште

1.На ул.Емил Зола

2.На ул.Дичо Петров зградата на Ројал Васе3.Близу Шампионче4.На ул.Иван Козаров

5.Хантерс на бул.Борис Трајковски6.На ул.Марко Цепенков

7.На бул.Борис Трајковски,спроти Хантерс8.На истиот булевар кај споменикот Тодор Александров

9.Непосредно до комплексот Илинден видов се оградува една парцела но нема инфо кој и што ќе гради10.И ова е нешто ново на ул.Доситеј Обрадовиќ

Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12098
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #2759 Posted: 12-Jul-2019 at 17:46
TRIM & LUM - Нов Објект „Кисела Вода“ (бул. Борис Трајковски)За сè има вторпат
Back to Top
skopskodete View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 17-Feb-2017
Online Status: Offline
Posts: 153
  Quote skopskodete Quote  Post ReplyReply #2760 Posted: 12-Jul-2019 at 22:58
Што планираат со огромнава слободна површина? Реално, би бил одличен парк за овој дел на градот.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 136137138139140>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.313 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.