build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Станбени
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Станбени и станбено-деловни згради (општо)
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Станбени и станбено-деловни згради (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 115116117118119 167>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
G.I. Joe View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Aug-2009
Online Status: Offline
Posts: 410
  Quote G.I. Joe Quote  Post ReplyReply #2321 Posted: 29-Jun-2019 at 13:25


Izgleda postavenosta e gresna koga se montiral objektot vo slikata.. Dup-ot e nov, no i da ima nekoj izmeni vo megjuvreme mislam deka e do montazata. Verojatno e lepenka do zgradata.

Edited by G.I. Joe - 29-Jun-2019 at 13:30
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6970
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2322 Posted: 01-Jul-2019 at 15:24
При крај е проектот Порта Карпош(од фб)Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6970
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2323 Posted: 02-Jul-2019 at 16:31
Не сакаме зграда на местото на детското игралиште!Жителите на улицата „Никола Тесла“ во населбата Карпош 1 негодуваат поради тоа што имало најава оти на местото на детското игралиште на таа улица во близина на Машинскиот факултет ќе никне зграда.

– Ова детско игралиште со лулашки, клацкалки и други реквизити го користат околу 50 деца. Овде живеат претежно млади луѓе кои имаат помали деца. Ова е единственото такво катче на овој потег, ако не се земат предвид училиштата „Вера Циривири-Трена“ и „Карпош“. Сега и тоа сакаат да им го земат на децата – велат родители.

Од општина Карпош велат дека што се однесува за конкретната локација, станува збор за приватно денационализирано земјиште со вцртана маркица во моментално важечкиот Детален урбанистички план П (З 08).

– Сакаме да потенцираме дека станува збор за ДУП донесен од претходната локална власт во Карпош. Сепак, нашата намера е тој простор да остане детско игралиште и на овој простор да не се гради нова зграда. Ќе се искористат сите возможни правни механизми, како и процедури за промена на ДУП-от, со цел да се заштити овој објект од нова станбена единица – децидни се од општина Карпош.

Оттаму не одговорија на колку ката ќе биде зградата според ДУП, колкава површина би зафаќала и која би била нејзината намена.

(А.П.)   

https://www.vecer.press/не-сакаме-зграда-на-местото-на-детскот/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6970
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2324 Posted: 02-Jul-2019 at 16:39
Настел наскоро почнуваат со нова зграда поточно со ново крило од огромната зграда која ја изградија во Тафталиџе.(од фб)Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13153
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #2325 Posted: 02-Jul-2019 at 18:37
Да можат, до Водно би ја продолжиле.

Originally posted by stef4o

Настел наскоро почнуваат со нова зграда поточно со ново крило од огромната зграда која ја изградија во Тафталиџе.(од фб)За сè има вторпат
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1960
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #2326 Posted: 03-Jul-2019 at 18:54
Мала шала?
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6970
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2327 Posted: 04-Jul-2019 at 13:05
Порта Карпош(од фб)

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6970
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2328 Posted: 05-Jul-2019 at 12:29
Денешни

1.Кај гимназија Корчагин2.На Јужен Булевар3.Во Кисела Вода,Boston Construction

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6970
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2329 Posted: 06-Jul-2019 at 17:16
На ул.Христо Смирненски близу Универзална(од фб)

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6970
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2330 Posted: 06-Jul-2019 at 17:22
Нешто ново во Охрид(од фб)Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6970
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2331 Posted: 08-Jul-2019 at 12:48
Спорната зграда во паркот во Ѓорче Петров почна да се гради

И покрај бројните реакции и противења на жителите на Ѓорче Петров во централниот парк на населбата да се гради станбена зграда, сепак со согласност на локалната власт, инвеститорот веќе ги почна градежните работи, пишува порталот „Нетпрес“.

Градоначалникот Александар Наумоски, дури еден период демантираше дека е дадена маркица за зграда во реонскиот парк.

„Станува збор за шпекулации и груби невистини изнесени од страна на некои портали. Од паркот нема да се одземе ниту милиметар зелена површина, одговорно тврдиме. Се работи за измена на план за кој Ѓорче треба да добие вистинско градско јадро кое ќе личи, на кое ќе има Корзо со кафетерии и други организирани содржини за сите возрасти“, велеше Наумоски.

https://skopjeinfo.mk/pochna-da-se-gradi-spornata-zgrada-vo-parkot-vo-gjorche-petrov
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6970
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2332 Posted: 08-Jul-2019 at 13:28
Струмица(од фб)

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6970
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2333 Posted: 08-Jul-2019 at 16:29
Originally posted by stef4o

Спорната зграда во паркот во Ѓорче Петров почна да се гради

И покрај бројните реакции и противења на жителите на Ѓорче Петров во централниот парк на населбата да се гради станбена зграда, сепак со согласност на локалната власт, инвеститорот веќе ги почна градежните работи, пишува порталот „Нетпрес“.

Градоначалникот Александар Наумоски, дури еден период демантираше дека е дадена маркица за зграда во реонскиот парк.

„Станува збор за шпекулации и груби невистини изнесени од страна на некои портали. Од паркот нема да се одземе ниту милиметар зелена површина, одговорно тврдиме. Се работи за измена на план за кој Ѓорче треба да добие вистинско градско јадро кое ќе личи, на кое ќе има Корзо со кафетерии и други организирани содржини за сите возрасти“, велеше Наумоски.

https://skopjeinfo.mk/pochna-da-se-gradi-spornata-zgrada-vo-parkot-vo-gjorche-petrovНема да биде зграда
-------------------------------------------------------------------
Општина Ѓорче Петров го враќа некогашното корзо

Градежната локација е со површина од 6.500 m², и во себе опфаќа повеќе целини кои треба да создадат атрактивна јавна површина. Локацијата за партерно уредување се дефинира на потегот на старото корзо во општина Ѓорче Петров, меѓу општинскиот парк и објектот на супермаркетот „Тинекс“, во правец север југ и меѓу трговскиот центар Емпорио и новопроектираниот кружен тек (бул. „Ѓорче Петров“ со бул. „Македонска војска“ ) во правец исток-запад.

Во моментов на теренот сеуште е присутна историската трага од некогашното корзо, кој е значаен споменик од минатото, а чија оска е пресечена со трговскиот центар „Емпорио“.

Проектот става акцент токму врз возобновување и враќање на сјајот на овој историски споменик. Крајниот концепт на проектот се обидува да го сочува доминантиот дел од постоечкото вертикално зеленило, додека останатото да го дислоцира во паркот во рамките на техничките можности.

Јавната површина која е дефинирана со проектот обединува повеќе простори/содржини во себе: Плочник, (Амфитеатар) Пјацета со скалиште, Корзо, Пјацета во пад, Детско игралиште. Плочникот е просторот каде се испреплетуваат сите пешачки оски , каде се пристигнува со јавниот автобуски превоз и од каде се очекува најголем прилив на посетители.

Позициониран е идеално, покрај булеварот и помеѓу двата кружни сообраќајни токови. Предвидено е со зелена бариера да се одвои јавниот од приватниот простор, додека кон плочникот ќе се креираат разиграни модули на зеленило, одмор и слободна површина во неколку повторувања. Кон „Емпорио“ е предвидена изведба на плочник во пад, колоритно разбиен, проследен со вертикално зеленило со поента во сопственото средиште – простор за современа скулптура, чија позиција и параметри се дефинирани во консултација со стручни лица.

Просторот кон корзото се ослободува целосно и со изведба на скалници и рампа се пристига на негово ниво. На скалниците во граничната зона со тротоарската површина на булеварот, се предвидува урбана перфорирана зидна структура со цел да се зголеми интимноста на јавната површина преку физичка бариера. Амфитеатарот(пјацетата со скалиште) е просторот кој добива тежина на плоштад.

Во рамките на истиот се предвидува површина за евентуално идно инкорпорирање на урбана опрема од монтажен карактер.

Корзото е оската на која се дава најмногу значење како шеталиште. Старата гранитна коцка се прередува по нова шема и се вклопува во новите материјали. Покрај корзото се позиционираат две кафетерии, два тобако локали и еден јавен тоалет. Предвиден е и паркинг за велосипеди за вработените и посетителите. Пјацетата во пад се поврзува со корзото и ги насочува посетителите кон истото, најавувајќи ги неговите содржини.

Детското игралиште е засебна целина позиционирана на местото на старото игралиште и се предвидува да биде во функција и на децата со попречености.

Во моментов општината ја спроведува со сопствени средства Фаза I од проектот која предивидува расчистување на теренот, рушење на непотребни остатоци од стари објекти, поставување на подземни инсталации, и бетонски работи.

https://skopjeinfo.mk/opshtina-gjorche-petrov-go-vrakja-nekogashnoto-korzo

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6970
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2334 Posted: 08-Jul-2019 at 16:45
Во Ѓорче петров,на ул.Ацо Шопов(од фб)Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6970
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2335 Posted: 09-Jul-2019 at 13:06
Во Капиштец на ул.Киро Гавриловски(од фб)

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6970
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2336 Posted: 09-Jul-2019 at 18:03
Boston Construction,Кисела Вода(од фб)

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6970
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2337 Posted: 10-Jul-2019 at 11:59
Во Кисела Вода(од фб)

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6970
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2338 Posted: 11-Jul-2019 at 06:51
Порта Карпош(од фб)Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6970
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2339 Posted: 12-Jul-2019 at 14:43
Денешни низ Кисела Вода,има новоотворени градилишта а наскоро ќе има уште

1.На ул.Емил Зола

2.На ул.Дичо Петров зградата на Ројал Васе3.Близу Шампионче4.На ул.Иван Козаров

5.Хантерс на бул.Борис Трајковски6.На ул.Марко Цепенков

7.На бул.Борис Трајковски,спроти Хантерс8.На истиот булевар кај споменикот Тодор Александров

9.Непосредно до комплексот Илинден видов се оградува една парцела но нема инфо кој и што ќе гради10.И ова е нешто ново на ул.Доситеј Обрадовиќ

Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13153
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #2340 Posted: 12-Jul-2019 at 17:46
TRIM & LUM - Нов Објект „Кисела Вода“ (бул. Борис Трајковски)За сè има вторпат
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 115116117118119 167>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.359 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.