build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Станбени
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Станбени и станбено-деловни згради (општо)
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Станбени и станбено-деловни згради (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 131132133134135 173>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4900
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2641 Posted: 10-Jul-2019 at 11:59
Во Кисела Вода(од фб)

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4900
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2642 Posted: 11-Jul-2019 at 06:51
Порта Карпош(од фб)Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4900
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2643 Posted: 12-Jul-2019 at 14:43
Денешни низ Кисела Вода,има новоотворени градилишта а наскоро ќе има уште

1.На ул.Емил Зола

2.На ул.Дичо Петров зградата на Ројал Васе3.Близу Шампионче4.На ул.Иван Козаров

5.Хантерс на бул.Борис Трајковски6.На ул.Марко Цепенков

7.На бул.Борис Трајковски,спроти Хантерс8.На истиот булевар кај споменикот Тодор Александров

9.Непосредно до комплексот Илинден видов се оградува една парцела но нема инфо кој и што ќе гради10.И ова е нешто ново на ул.Доситеј Обрадовиќ

Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12886
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #2644 Posted: 12-Jul-2019 at 17:46
TRIM & LUM - Нов Објект „Кисела Вода“ (бул. Борис Трајковски)За сè има вторпат
Back to Top
skopskodete View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 17-Feb-2017
Online Status: Offline
Posts: 402
  Quote skopskodete Quote  Post ReplyReply #2645 Posted: 12-Jul-2019 at 22:58
Што планираат со огромнава слободна површина? Реално, би бил одличен парк за овој дел на градот.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12886
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #2646 Posted: 13-Jul-2019 at 11:07
Колку што знам, тоа се некакви насади/овоштарници.
За сè има вторпат
Back to Top
Enzo View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 25-Jun-2019
Online Status: Offline
Posts: 57
  Quote Enzo Quote  Post ReplyReply #2647 Posted: 13-Jul-2019 at 11:29
Originally posted by skopskodete

Што планираат со огромнава слободна површина? Реално, би бил одличен парк за овој дел на градот.

Тешко таму парк да направат,просторот е огромен и не верувам дека била која власт ќе го "даде" туку така,според мене прашање на време кога таму ќе се кренат облакодери во комбинација со деловни објекти.

Edited by Enzo - 13-Jul-2019 at 11:31
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4900
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2648 Posted: 13-Jul-2019 at 15:51
Во Неготино(од фб)

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4900
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2649 Posted: 13-Jul-2019 at 16:09
Во Куманово(од фб)

Edited by stef4o - 13-Jul-2019 at 16:09
Back to Top
Théoden View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2018
Location: Р. Македонија
Online Status: Offline
Posts: 155
  Quote Théoden Quote  Post ReplyReply #2650 Posted: 13-Jul-2019 at 17:01
Originally posted by skopskodete

Што планираат со огромнава слободна површина? Реално, би бил одличен парк за овој дел на градот.

Originally posted by Enzo

Тешко таму парк да направат,просторот е огромен и не верувам дека била која власт ќе го "даде" туку така,според мене прашање на време кога таму ќе се кренат облакодери во комбинација со деловни објекти.


Полагате преголеми надежи. За просторот се планира отприлика истото што веќе е започнато од запад - бетонска џунгла од седумкатници:

Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12886
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #2651 Posted: 13-Jul-2019 at 17:39
Со други зборови, ќе добиеме Стар Аеродром, втор дел.
За сè има вторпат
Back to Top
Enzo View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 25-Jun-2019
Online Status: Offline
Posts: 57
  Quote Enzo Quote  Post ReplyReply #2652 Posted: 13-Jul-2019 at 18:04
Originally posted by Théoden


Originally posted by skopskodete

Што планираат со огромнава слободна површина? Реално, би бил одличен парк за овој дел на градот.
Originally posted by Enzo

Тешко таму парк да направат,просторот е огромен и не верувам дека
била која власт ќе го "даде" туку така,според мене прашање на време кога
таму ќе се кренат облакодери во комбинација со деловни објекти.
Полагате преголеми надежи. За просторот се планира отприлика истото што веќе е започнато од запад - бетонска џунгла од седумкатници:

хах тоа седумкатници ме уби во поим. Ништо чудно така да го унаказат толкав простор,никогаш нема да не биде...
Back to Top
skopskodete View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 17-Feb-2017
Online Status: Offline
Posts: 402
  Quote skopskodete Quote  Post ReplyReply #2653 Posted: 13-Jul-2019 at 18:30
Originally posted by Џоле

Со други зборови, ќе добиеме Стар Аеродром, втор дел.

Баш!
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4900
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2654 Posted: 14-Jul-2019 at 11:27
Зградата која Жикол ја градат во Гази Баба близу Мак Ауто Стар

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4900
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2655 Posted: 15-Jul-2019 at 12:22
Во Маџир Маало поред кејотBack to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12886
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #2656 Posted: 15-Jul-2019 at 16:26


Уф, ова последново изгледа неверојатно. А за зградата во Маџир Маало можам само да ги жалам идните станари.
За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4900
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2657 Posted: 15-Jul-2019 at 16:30

За ова последново во Карпош се мислам дали да отворам посебна нишка.Делува квалитетно барем на рендерите а за во Маџир Маало немам коментар.Денес го поминав речиси целото маало изградени се едвај 10-тина зградички има уште премногу за рушење.
Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 626
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #2658 Posted: 16-Jul-2019 at 00:55
Материјалот со кој се изработени балконските прегради е веќе виден и употребуван на еден куп згради,последен пример на една од новите згради до Сити Мол...
Ова другово е стандартниот кутија стил на кој сме навикнати...
Но да,за Скопје ова е феноменална и вонсеријска архитектура.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4900
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2659 Posted: 16-Jul-2019 at 07:01
Нов проект на Attica Architects,треба да се реализира некаде во Скопје

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4900
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2660 Posted: 16-Jul-2019 at 16:47
Рендери од идејни решенија за згради кои веројатно сеуште не се почнати со градба низ Скопје(од фб)

1.Планирано за Аеродром(според катноста можно е да е Мичурин)2.На ул.Христо Смирненски бр.38 (близу Универзална)3.Кисела ВодаBack to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 131132133134135 173>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.375 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.