build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Станбени
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Станбени и станбено-деловни згради (општо)
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Станбени и станбено-деловни згради (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 116117118119120 166>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
skopskodete View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 17-Feb-2017
Online Status: Offline
Posts: 496
  Quote skopskodete Quote  Post ReplyReply #2341 Posted: 12-Jul-2019 at 22:58
Што планираат со огромнава слободна површина? Реално, би бил одличен парк за овој дел на градот.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13140
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #2342 Posted: 13-Jul-2019 at 11:07
Колку што знам, тоа се некакви насади/овоштарници.
За сè има вторпат
Back to Top
Enzo View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 25-Jun-2019
Online Status: Offline
Posts: 57
  Quote Enzo Quote  Post ReplyReply #2343 Posted: 13-Jul-2019 at 11:29
Originally posted by skopskodete

Што планираат со огромнава слободна површина? Реално, би бил одличен парк за овој дел на градот.

Тешко таму парк да направат,просторот е огромен и не верувам дека била која власт ќе го "даде" туку така,според мене прашање на време кога таму ќе се кренат облакодери во комбинација со деловни објекти.

Edited by Enzo - 13-Jul-2019 at 11:31
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6866
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2344 Posted: 13-Jul-2019 at 16:09
Во Куманово(од фб)

Edited by stef4o - 13-Jul-2019 at 16:09
Back to Top
Théoden View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2018
Location: Р. Македонија
Online Status: Offline
Posts: 212
  Quote Théoden Quote  Post ReplyReply #2345 Posted: 13-Jul-2019 at 17:01
Originally posted by skopskodete

Што планираат со огромнава слободна површина? Реално, би бил одличен парк за овој дел на градот.

Originally posted by Enzo

Тешко таму парк да направат,просторот е огромен и не верувам дека била која власт ќе го "даде" туку така,според мене прашање на време кога таму ќе се кренат облакодери во комбинација со деловни објекти.


Полагате преголеми надежи. За просторот се планира отприлика истото што веќе е започнато од запад - бетонска џунгла од седумкатници:

Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13140
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #2346 Posted: 13-Jul-2019 at 17:39
Со други зборови, ќе добиеме Стар Аеродром, втор дел.
За сè има вторпат
Back to Top
Enzo View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 25-Jun-2019
Online Status: Offline
Posts: 57
  Quote Enzo Quote  Post ReplyReply #2347 Posted: 13-Jul-2019 at 18:04
Originally posted by Théoden


Originally posted by skopskodete

Што планираат со огромнава слободна површина? Реално, би бил одличен парк за овој дел на градот.
Originally posted by Enzo

Тешко таму парк да направат,просторот е огромен и не верувам дека
била која власт ќе го "даде" туку така,според мене прашање на време кога
таму ќе се кренат облакодери во комбинација со деловни објекти.
Полагате преголеми надежи. За просторот се планира отприлика истото што веќе е започнато од запад - бетонска џунгла од седумкатници:

хах тоа седумкатници ме уби во поим. Ништо чудно така да го унаказат толкав простор,никогаш нема да не биде...
Back to Top
skopskodete View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 17-Feb-2017
Online Status: Offline
Posts: 496
  Quote skopskodete Quote  Post ReplyReply #2348 Posted: 13-Jul-2019 at 18:30
Originally posted by Џоле

Со други зборови, ќе добиеме Стар Аеродром, втор дел.

Баш!
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6866
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2349 Posted: 14-Jul-2019 at 11:27
Зградата која Жикол ја градат во Гази Баба близу Мак Ауто Стар

Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Online
Posts: 666
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #2350 Posted: 16-Jul-2019 at 00:55
Материјалот со кој се изработени балконските прегради е веќе виден и употребуван на еден куп згради,последен пример на една од новите згради до Сити Мол...
Ова другово е стандартниот кутија стил на кој сме навикнати...
Но да,за Скопје ова е феноменална и вонсеријска архитектура.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6866
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2351 Posted: 16-Jul-2019 at 16:47
Рендери од идејни решенија за згради кои веројатно сеуште не се почнати со градба низ Скопје(од фб)

1.Планирано за Аеродром(според катноста можно е да е Мичурин)2.На ул.Христо Смирненски бр.38 (близу Универзална)3.Кисела ВодаBack to Top
Enzo View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 25-Jun-2019
Online Status: Offline
Posts: 57
  Quote Enzo Quote  Post ReplyReply #2352 Posted: 16-Jul-2019 at 18:08
Оваа последнава е при крај секојдневно ја работат,на улица Христо Татарчев е зградава и е мех...
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6866
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2353 Posted: 17-Jul-2019 at 07:10
Во населба Влае(од фб)

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6866
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2354 Posted: 17-Jul-2019 at 13:04
од фб

Во Капиштец на ул.Киро Гавриловски

На ул.СтрушкаНа ул.Ацо Шопов во ВлаеBack to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6866
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2355 Posted: 19-Jul-2019 at 18:44
Во населба Острово-Аеродром

Back to Top
skopskodete View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 17-Feb-2017
Online Status: Offline
Posts: 496
  Quote skopskodete Quote  Post ReplyReply #2356 Posted: 19-Jul-2019 at 19:05
Има ли инфо дали и тие неколку места што се до оваа зграда се откупени?
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6866
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2357 Posted: 19-Jul-2019 at 20:55
Kolku sto znam treba da niknat uste dve vakvi okolu zgradava no nemam info dali nekoj gi ima otkupeno nekako sporo odi urbanizacijata na ovoj del,me cudi kako nikoj ne e zainteresiran za gradba na osumkatnica blizu postata kaj starite kuki. Patem zgradickava deluva fino edinstveno negativno e pogledot koj ke go imaat del od stanarite kon divata romska naselba vo Keramidnica.
Back to Top
skopskodete View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 17-Feb-2017
Online Status: Offline
Posts: 496
  Quote skopskodete Quote  Post ReplyReply #2358 Posted: 19-Jul-2019 at 21:35
Originally posted by stef4o

Kolku sto znam treba da niknat uste dve vakvi okolu zgradava no nemam info dali nekoj gi ima otkupeno nekako sporo odi urbanizacijata na ovoj del,me cudi kako nikoj ne e zainteresiran za gradba na osumkatnica blizu postata kaj starite kuki. Patem zgradickava deluva fino edinstveno negativno e pogledot koj ke go imaat del od stanarite kon divata romska naselba vo Keramidnica.

Во однос на осумкатницата и јас сум зачуден, а за погледот на зградичкава некој ден ќе се смени бидејќи колку што имам гледано според ГУП-от на другата страна до кејот треба да има булевар.
Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Online
Posts: 666
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #2359 Posted: 21-Jul-2019 at 08:46
Инаку станува збор за една веќе изградена и една во план во овој делEdited by kiriOK - 21-Jul-2019 at 08:46
Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Online
Posts: 666
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #2360 Posted: 21-Jul-2019 at 08:52
Карпош 1 полека но сигурно ја доживува судбината на Дбар Маало,а истиот процес веќе е префрлен и во Карпош 2,пред се со надоградба и проширување на веќе постоечките згради кое само по себе носи и намалување на зелените површини околу самите објекти и згустување гето стил.

Дел од евентуалните жртви, неколку од нив веќе се во фаза на надоградба...

Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 116117118119120 166>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.514 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.