build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Станбени
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Станбени и станбено-деловни згради (општо)
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Станбени и станбено-деловни згради (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 138139140141142 143>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2315
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2781 Posted: 18-Jul-2019 at 11:59
Парцелата во Ново Маало е целосно оградена,нема инфо кој и што ќе гради

Back to Top
skopskodete View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 17-Feb-2017
Online Status: Offline
Posts: 171
  Quote skopskodete Quote  Post ReplyReply #2782 Posted: 18-Jul-2019 at 13:10
Проверив во ДУП-от. Зградата е станбена со приземје, 8 ката + поткровје.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2315
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2783 Posted: 18-Jul-2019 at 16:35
Да станбена ќе биде,еве уште една фотка почнале со ископ(од фб)

Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12162
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #2784 Posted: 18-Jul-2019 at 18:32
Тетовоhttps://www.facebook.com/252578421566107/posts/1393664960790775/
За сè има вторпат
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: R. e Maqedonisë
Online Status: Offline
Posts: 3828
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #2785 Posted: 18-Jul-2019 at 19:16
Originally posted by stef4o

Да станбена ќе биде,еве уште една фотка почнале со ископ(од фб)


Аман веќе нцнц никако да се гради нешто поадекватно за еден центар пример хотел или слично барем кога имаме среќа што сеуште тој дел не е градено. Ајде сега зграда на ТИТОСТИЛ и тамам добродојдовте во Балкан.
Back to Top
Enzo View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 25-Jun-2019
Online Status: Offline
Posts: 24
  Quote Enzo Quote  Post ReplyReply #2786 Posted: 18-Jul-2019 at 20:01
Хаха титостил.....и да знаеш. Не очекувам да биде нешто поарна од онаа пред железничка,гол бетон исфарбан во жолто или зелено или нешто шабанско така.

Инаку тој дел баш очекувам да го докусурат сега,ќе го комплетираат со уште некоја зградичка покрај паркингот на Веро,кај тоа лименото здружение за инвалиди или што е и празната кај злате кафана.

Edited by Enzo - 18-Jul-2019 at 20:04
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1888
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #2787 Posted: 18-Jul-2019 at 22:51
Според катастарт Луна корпорација е сопственик на првите парцели до булеварот.
Back to Top
Théoden View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 31-May-2018
Location: Р. Македонија
Online Status: Offline
Posts: 52
  Quote Théoden Quote  Post ReplyReply #2788 Posted: 19-Jul-2019 at 12:43
Originally posted by my Macedonia


Аман веќе нцнц никако да се гради нешто поадекватно за еден центар пример хотел или слично барем кога имаме среќа што сеуште тој дел не е градено. Ајде сега зграда на ТИТОСТИЛ и тамам добродојдовте во Балкан.


Стариот ДУП таму предвидуваше деловни згради. Планот имаше можност да се преработи, но не претрпе речиси никакви измени.


Edited by Théoden - 19-Jul-2019 at 12:47
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2315
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2789 Posted: 19-Jul-2019 at 18:44
Во населба Острово-Аеродром

Back to Top
skopskodete View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 17-Feb-2017
Online Status: Offline
Posts: 171
  Quote skopskodete Quote  Post ReplyReply #2790 Posted: 19-Jul-2019 at 19:05
Има ли инфо дали и тие неколку места што се до оваа зграда се откупени?
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2315
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2791 Posted: 19-Jul-2019 at 20:55
Kolku sto znam treba da niknat uste dve vakvi okolu zgradava no nemam info dali nekoj gi ima otkupeno nekako sporo odi urbanizacijata na ovoj del,me cudi kako nikoj ne e zainteresiran za gradba na osumkatnica blizu postata kaj starite kuki. Patem zgradickava deluva fino edinstveno negativno e pogledot koj ke go imaat del od stanarite kon divata romska naselba vo Keramidnica.
Back to Top
skopskodete View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 17-Feb-2017
Online Status: Offline
Posts: 171
  Quote skopskodete Quote  Post ReplyReply #2792 Posted: 19-Jul-2019 at 21:35
Originally posted by stef4o

Kolku sto znam treba da niknat uste dve vakvi okolu zgradava no nemam info dali nekoj gi ima otkupeno nekako sporo odi urbanizacijata na ovoj del,me cudi kako nikoj ne e zainteresiran za gradba na osumkatnica blizu postata kaj starite kuki. Patem zgradickava deluva fino edinstveno negativno e pogledot koj ke go imaat del od stanarite kon divata romska naselba vo Keramidnica.

Во однос на осумкатницата и јас сум зачуден, а за погледот на зградичкава некој ден ќе се смени бидејќи колку што имам гледано според ГУП-от на другата страна до кејот треба да има булевар.
Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 502
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #2793 Posted: 21-Jul-2019 at 08:46
Инаку станува збор за една веќе изградена и една во план во овој делEdited by kiriOK - 21-Jul-2019 at 08:46
Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 502
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #2794 Posted: 21-Jul-2019 at 08:52
Карпош 1 полека но сигурно ја доживува судбината на Дбар Маало,а истиот процес веќе е префрлен и во Карпош 2,пред се со надоградба и проширување на веќе постоечките згради кое само по себе носи и намалување на зелените површини околу самите објекти и згустување гето стил.

Дел од евентуалните жртви, неколку од нив веќе се во фаза на надоградба...

Back to Top
Enzo View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 25-Jun-2019
Online Status: Offline
Posts: 24
  Quote Enzo Quote  Post ReplyReply #2795 Posted: 21-Jul-2019 at 09:44
Се прашале станариве колку е сигурно да надградуваш толку стари згради на вакво место склоно на земјотреси ?? пу пу пу

ама....не му иде памет на народов,иако повеќе ги обвинувам владите што повеќе ги интересира да ги наполнат џебовите отколку да ги заменат старите и постоечки згради со нови и поголеми,а станарите да не мора да тупат глава и да го уништуваат и она малку зеленило што остана во градот.
Back to Top
skopskodete View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 17-Feb-2017
Online Status: Offline
Posts: 171
  Quote skopskodete Quote  Post ReplyReply #2796 Posted: 21-Jul-2019 at 13:22
На толку згради на толку мало место на никој од „стручњаците“ да не му текнало да направи некоја катна гаража... А притоа има деловен простор во повеќето згради. Страшно!
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2315
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2797 Posted: 21-Jul-2019 at 16:42
Во Кочани(од фб)

Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12162
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #2798 Posted: 22-Jul-2019 at 00:15
Вчера се возев со велосипед низ градов, па сликнав нешто...

ова е кај Владакај Биси зградатана раскрсницата меѓу Рузвелтова и Партизанска


За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2315
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2799 Posted: 22-Jul-2019 at 12:22
Во Дебар Маало на ул.Црвена ВодаEdited by stef4o - 22-Jul-2019 at 12:23
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2315
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2800 Posted: 22-Jul-2019 at 12:29
Во Гостивар(од фб)Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 138139140141142 143>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.418 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.