build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Станбени
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Станбени и станбено-деловни згради (општо)
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Станбени и станбено-деловни згради (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 117118119120121 208>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 12625
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2361 Posted: 11-Aug-2019 at 11:00
Originally posted by stef4o

Конечниот изглед на оваа зграда во Влае на ул.Ацо шопов(од фб)


Од другата страна(од фб)

Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5307
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #2362 Posted: 11-Aug-2019 at 14:54
LAMINATI PARKETI TEPISI. За кој бе пријателе? Срам невиден.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 12625
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2363 Posted: 13-Aug-2019 at 15:51
На влезот на Трнодол ќе никнат згради

Ќе се затвора главниот влез на населбата Трнодол, а на тоа место се зацртува маркица за зграда во подножјето до каналот кој го чува Скопје од поплави. Ова го предвидува предлог-одлуката за донесување на Деталниот урбанистички план, за опфатот помеѓу Жданец, Трнодол и Нерези, кој по барање на граѓани беше повлечен од седница на Советот кон крајот на минатата година, а утре повтроно ќе се најде пред советниците на општина Карпош, пишува Нетпес.ком.мк.

Со овој предлог ДУП, исто така предвидено е да се изгради мост преку заштитниот канал и граѓаните од Трнодол да се приклучуваат во улицата на населбата Жданец.

Овој скандалозен ДУП за жителите на Општина Карпош, предизвика бројни реакции во јавноста, особено бидејќи и покрај извршените испитувања и предупредувања дека почвата во подножјето на Водно, Трнодол и Жданец е потенцијално нестабилна и дека може да дојде до лизгање на земјиштето. Имено, новиот урбанистички план е потенцијална опасност за безбедноста на граѓаните и неколку населби

ДУП-от предвидува и изградба на мост преку заштитниот канал, при што граѓаните од Трнодол би се приклучувале на улицата на населба Жданец под непрегледен агол од 90 степени.

Покрај небезбедното сообраќајното решение, голем проблем се појавува во случај на земјотрес, поплави и пожар, при што граѓаните од Трнодол и Жданец нема да имаат можност за евакуација.

Во подножјето позади бензиската пумпа, планот предвидува уште две згради кои долонитело преставуваат опасност за населба Козле.

„Вториот проблем на кој реагираат граѓаните на населба Трнодол е зголемената висина на секоја парцела за еден кат повеќе, плус поткровје, што може да предизвика „дебармализација“ и губење на вредноста на имотот на населбата и покрај предупредувањата дека ниту инфраструктура ниту брдото може да ја издржи потенцијалната градба. Се предлага ваков план во сред лето кога повеќето од граѓаните се на одмор и не се информирани што се подготвува од општината. Револтирани сме од нетранспаретноста на целиот процес“, реагираат граѓани.

Се бара стопирање на предложениот ДУП за Трнодол
Има големи реакци и за нетранспаретноста на целиот процес на донесување на планот, иако пред изборите градоначалникот Стефан Богоев ветуваше транспарентност и разумни одлуки и проекти за екологијата урбанизмот и транспарентноста.

Жителите на овој дел од Скопје, бараат планот да се стопира и да се изгласа мораториум за било какви урбанистички планови на повеќе од 10 години, а во меѓувреме да се направи ревизија и на последниот ГУП.

https://skopjeinfo.mk/na-vlezot-na-trnodol-kje-niknat-zgradi
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 12625
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2364 Posted: 15-Aug-2019 at 18:01
Во населба Острово-АеродромBack to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 12625
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2365 Posted: 15-Aug-2019 at 18:10
Нов станбен објект на ул.Багдадска(од фб)

Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13834
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #2366 Posted: 16-Aug-2019 at 17:51
Некаде во Кисела Водаhttp://bonor.mk/%d0%bf%d1%80%d0%be%d0%b4%d0%b0%d0%b6%d0%b1%d0%b0-%d0%bd%d0%b0-%d1%81%d1%82%d0%b0%d0%bd%d0%be%d0%b2%d0%b8-%d0%bb%d0%be%d0%ba%d0%b0%d1%86%d0%b8%d1%98%d0%b0-%d0%ba%d0%b2/
За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 12625
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2367 Posted: 18-Aug-2019 at 16:12

На ул.Ѓорѓи Димитров бр.17 еве ситуација на градилиште од средина на јули(од фб)

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 12625
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2368 Posted: 19-Aug-2019 at 07:11
Во Кисела Вода(од фб)

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 12625
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2369 Posted: 20-Aug-2019 at 07:24
Во Куманово(од фб)Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 12625
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2370 Posted: 21-Aug-2019 at 16:13
Во Кисела Вода(од фб)

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 12625
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2371 Posted: 21-Aug-2019 at 16:27
Во план да се гради,незнам на која локација(извор-фб профилот на Неимар Инженеринг)Edited by stef4o - 22-Aug-2019 at 13:50
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13834
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #2372 Posted: 21-Aug-2019 at 18:00
Опааа, ова последново изгледа одлично, баш би сакал да го видам и во живо.
За сè има вторпат
Back to Top
team17 View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 23-Mar-2015
Online Status: Offline
Posts: 19
  Quote team17 Quote  Post ReplyReply #2373 Posted: 21-Aug-2019 at 19:18
Кој ќе го гради?
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3962
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #2374 Posted: 21-Aug-2019 at 20:35
Со сигурност не во Аеродром😂. Карпош некаде во некој ќош.
Вакво нешто би градил кај МРТ.

Edited by my Macedonia - 21-Aug-2019 at 20:38
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13834
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #2375 Posted: 22-Aug-2019 at 10:37
Стефчо, ставај линкови до изворите на фотографии.
За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 12625
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2376 Posted: 23-Aug-2019 at 06:36
Од фб-нов станбено деловен објект,локација Автокоманда(кружен тек)


Edited by stef4o - 23-Aug-2019 at 06:37
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 12625
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2377 Posted: 25-Aug-2019 at 08:32
Негде во Чаир(од Инстаграм-Три Браќа)

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 12625
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2378 Posted: 25-Aug-2019 at 08:35
Во Кочани(од фб)Back to Top
JovanOdGjorche View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Oct-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 413
  Quote JovanOdGjorche Quote  Post ReplyReply #2379 Posted: 27-Aug-2019 at 12:56
Во Куманово, веднаш до црквата Св.Никола и Седиштето на Митрополитот на Кумановско-Осоговска епархија.

--> 42°08'18.2"N 21°43'13.5"E


Edited by JovanOdGjorche - 27-Aug-2019 at 12:57
And something, somewhere was lost in 1938...
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 12625
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2380 Posted: 27-Aug-2019 at 16:59
Originally posted by stef4o

Од фб-нов станбено деловен објект,локација Автокоманда(кружен тек)


Еве каде е локациски сместен.Незнам дали имаат почнато или сеуште најавуваат?

Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 117118119120121 208>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.875 seconds.

Copyright ©2007 - 2021  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.