build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Станбени
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Станбени и станбено-деловни згради (општо)
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Станбени и станбено-деловни згради (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 121122123124125 198>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 886
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #2441 Posted: 25-Oct-2019 at 14:54
Оваа зграда (која изгледа како од наколна населба Заливот на коските) ќе се гради во нова населба во Охрид која ќе се гради по стар (5 години) урбанистички план во ситуација кога УНЕСКО бара преиспитување на сите урбанистички планови. Истовремено во населбата се предвидени околу 40 згради и 10тина куќи, а заштитено зеленило од 50 квадрати.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 11207
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2442 Posted: 26-Oct-2019 at 13:54
Од мојата денешна тура низ Кисела Вода

1.Boston Construction,веќе се гледа каква ќе биде фасадата,изведбата ми делува квалитетна и доследна на рендерот2.На ул.Емил Зола3.Pro Building,веќе објектот добива фасадна боја а можат да се забележат и темните огради на балконите4.Веднаш отспротива веќе ја издигнале оваа зградичка

5.Во непосредна близина е и оваа...6.Во близина на Шампионче

7.Hanters Dooel на бул.Борис Трајковски(до Веро)8.Мастер Инженеринг на ул.Марко Цепенков9.Близу оваа градба најверојатно ќе се отвора ново градилиште поточно на раскрсницата меѓу ул.Боте Боцевски и Марко Цепенков-тука долго време стоеше зараснат и ограден простор а веројатно на местово претходно се градел па се рушел некаков објект

еве извадок од октомври 2014 од Google Street за локацијава

денес веќе беше влезен багер и имаше некакви активности неможев баш добро да сликамEdited by stef4o - 26-Oct-2019 at 14:05
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 11207
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2443 Posted: 26-Oct-2019 at 17:07
Во план да се гради во Куманово(од фб)

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 11207
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2444 Posted: 26-Oct-2019 at 17:10
Идеен проект за зграда на бул.К.Ј.Питу(близу недоградениот Турски Театар)

https://www.facebook.com/MAdesign.Skopje/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 11207
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2445 Posted: 26-Oct-2019 at 17:16
На бул.Туристичка-Охридhttps://www.facebook.com/EuroBilding2012/?eid=ARCrbYha0K543qNs1C0hTcVTB97Eho1VzMFcPKnACYqL0InBOJGXwS1uB3-krbDZfqCmr2k1gICuG6vq
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 11207
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2446 Posted: 27-Oct-2019 at 15:21
Во Куманово

https://www.facebook.com/PianoPrestigeku/?eid=ARDKHZ5T9644uwZWrETNuBztkJMm1mGZy2vngJOD5iow-qC57iOOeJc6Z90V9lkIAkoGqODVT57pkZN9
Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 776
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #2447 Posted: 29-Oct-2019 at 05:50
Originally posted by stef4o

Идеен проект за зграда на бул.К.Ј.Питу(близу недоградениот Турски Театар)

https://www.facebook.com/MAdesign.Skopje/


Душа му извадија на градов, лабаво
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13677
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #2448 Posted: 29-Oct-2019 at 09:32
Естетика - Среќна Нова 1986 година.
За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 11207
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2449 Posted: 29-Oct-2019 at 10:23
Со дизајнот си парираат со зградите во Маџир Маало отспротива. Патем куќата која треба да се руши за реализација на овој проект е некаков си Мотел но ми се чини дека истиот веќе не функционира па не би ме чудело наскоро да почнат некакви активности. И вдолж булеваров кон Верото има уште неколку куќи кои веројатно ќе ги чека истата судбина.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 11207
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2450 Posted: 01-Nov-2019 at 09:29
Денешни

1.на ул.Никола Тримпаре почнат е нов објект чинам 5 или 6 ката ќе биде рендерот е добро сокриен(на првата фотка долу лево )

2.Градилиштето во Ново Маало,веќе месец дена трае процесот на набивање шипови рендери нема...

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 11207
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2451 Posted: 01-Nov-2019 at 16:33
Originally posted by kiriOK

Originally posted by stef4o

Идеен проект за зграда на бул.К.Ј.Питу(близу недоградениот Турски Театар)

https://www.facebook.com/MAdesign.Skopje/


Душа му извадија на градов, лабавоТука наскоро може да се очекува да отпочнат градежни активности бидејќи Хостелот кој долго време беше во куќава од пред две недели е иселен
Еве денешни фотки од куќата која треба да се рушиBack to Top
JovanOdGjorche View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Oct-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 377
  Quote JovanOdGjorche Quote  Post ReplyReply #2452 Posted: 01-Nov-2019 at 19:19
Не ви изгледа дека објектот кај Ново Маало ќе биде премасовен за таа локација? Не знам зошто не се одлучат да градат во висина отколку да добиваме само вакви „ѕидови“ насекаде по градот .

А пак ова до железничка/автобуска, мислам дека редно време е да престанат со таков „дизајн“, сепак станува збор за добра локација. Не успејав да видам на рендерот дали зградата ќе има паркинг?
And something, somewhere was lost in 1938...
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 11207
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2453 Posted: 02-Nov-2019 at 13:10
Originally posted by JovanOdGjorche

Не ви изгледа дека објектот кај Ново Маало ќе биде премасовен за таа локација? Не знам зошто не се одлучат да градат во висина отколку да добиваме само вакви „ѕидови“ насекаде по градот .

А пак ова до железничка/автобуска, мислам дека редно време е да престанат со таков „дизајн“, сепак станува збор за добра локација. Не успејав да видам на рендерот дали зградата ќе има паркинг?


Што се однесува до Ново Маало да премасивна ќе биде,според деталниот ќе биде 10 ката залепена до самиот тротоар поред булеварот Кочо Рацин,патем за година-две мислам дека маалото ќе го промени својот лик бидејќи веќе голем дел од сопствениците на куќите се во фаза на склучување преддоговори и договори со разни компании за изградба на згради.
...
За оваа до железничка чинам дека има паркинг иако неможе баш многу да се долови од прикажаните рендери.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13677
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #2454 Posted: 03-Nov-2019 at 15:23
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13677
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #2455 Posted: 03-Nov-2019 at 15:33
БостонЗа сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 11207
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2456 Posted: 03-Nov-2019 at 15:47

Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1923
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #2457 Posted: 04-Nov-2019 at 11:02
ko ke ja sporedam so renderot mi se pripovratuva.
Back to Top
Kid_A View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 24-Nov-2014
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 452
  Quote Kid_A Quote  Post ReplyReply #2458 Posted: 04-Nov-2019 at 12:33
Евтинија и фушерај, а лупаат цени на квадрат мислиш ко во Загреб или Љубљана живееш.

Урбаната мафија си работи турбо. Еден куп новоизградени згради без некое квалитетно урбано планирање. Проектот „бутни куќа, изгради монструм“ во иднина уште повеќе ќе направи хаос во сообраќајот.
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1923
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #2459 Posted: 04-Nov-2019 at 12:36
ete zasto e loso da se pravat predobri i nerealisticni renderi, posle toa site se razocarani

Edited by xnx - 04-Nov-2019 at 12:37
Back to Top
Kid_A View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 24-Nov-2014
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 452
  Quote Kid_A Quote  Post ReplyReply #2460 Posted: 04-Nov-2019 at 12:43
Тие што прават предобри и нереалистицни рендери треба да си сносат одговорност, затоа што манипулираат со потенцијалните купувачи.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 121122123124125 198>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.672 seconds.

Copyright ©2007 - 2021  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.