build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Станбени
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Станбени и станбено-деловни згради (општо)
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Станбени и станбено-деловни згради (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 147148149
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2843
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2961 Posted: 07-Nov-2019 at 07:58
За новото градилиште во Ново Маало,зградата ќе биде поред самиот тротоар бидејќи меѓу неа и гаражата треба да се пробива улицата Светозар Марковиќ која моментално е слепа уличкаBack to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Online
Posts: 532
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #2962 Posted: 07-Nov-2019 at 11:07
Малото игралиште во Маџир Маало гледам го снемаBack to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2843
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2963 Posted: 07-Nov-2019 at 12:12

Да уште летово игралиштето замина во историјата на локацијата веќе се издигнува карабината на новата шесткатница.
Back to Top
Théoden View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 31-May-2018
Location: Р. Македонија
Online Status: Offline
Posts: 76
  Quote Théoden Quote  Post ReplyReply #2964 Posted: 07-Nov-2019 at 12:35
Originally posted by stef4o

За новото градилиште во Ново Маало,зградата ќе биде поред самиот тротоар бидејќи меѓу неа и гаражата треба да се пробива улицата Светозар Марковиќ која моментално е слепа уличка

Да, но нема да биде покрај постоечкиот тротоар, туку на 6 метра од него. Според ДУП-от, сегашните 2 метра се предвидени за зеленило, а десно од нив треба да има 2 метра широка велосипедска и 4 метра широка пешачка патека.
Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Online
Posts: 532
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #2965 Posted: 08-Nov-2019 at 06:12
Почната е некаква активност на овој слободен простор во Чаир...наместо парк да им изградат во гетово,они и тоа го лапнаа...

Иначе ваков урбанистички хаос нема ни во Сирија и Ирак...
Edited by kiriOK - 08-Nov-2019 at 06:14
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2843
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2966 Posted: 10-Nov-2019 at 17:12
Hanters Dooel во Кисела Вода на бул.Борис ТрајковскиBack to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2843
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2967 Posted: 12-Nov-2019 at 08:50
Од вчера од Инстаграм,веќе направен е ископ и наскоро би требало да почнат со подготовки за темелна плоча...
Станува збор за нова зграда на Трим и Лум во Кисела ВодаBack to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2843
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2968 Posted: 12-Nov-2019 at 15:45
Во Кисела Вода на бул.Борис Трајковски

https://www.facebook.com/probuilding1/
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12330
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #2969 Posted: 12-Nov-2019 at 17:46
Еден од ретките случаи кога ама воопшто не сум среќен што зградата испаднала како на рендерот
За сè има вторпат
Back to Top
JovanOdGjorche View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Oct-2012
Location: Rouen,Normandie
Online Status: Offline
Posts: 155
  Quote JovanOdGjorche Quote  Post ReplyReply #2970 Posted: 12-Nov-2019 at 19:20
Белото со зеленото е океј и црните огради на терасите океј (за наши услови), но тоа сивото меѓу прозорците ми дава чувтство како да гледам некоја тапета испринтана во ниска резолуција
And something, somewhere was lost in 1938...
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2843
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2971 Posted: 12-Nov-2019 at 19:25
Originally posted by stef4o

Од вчера од Инстаграм,веќе направен е ископ и наскоро би требало да почнат со подготовки за темелна плоча...
Станува збор за нова зграда на Трим и Лум во Кисела Вода

Ситуација од градилиште

https://www.facebook.com/trimlum/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2843
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2972 Posted: 13-Nov-2019 at 08:16
Во Кисела Вода на ул.Георги Димитров

https://www.facebook.com/БОНОР-инженеринг-BONOR-inzenering
Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Online
Posts: 532
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #2973 Posted: 13-Nov-2019 at 15:44
Расадник-Стар Аеродром-теренот на Треска-комплекс Дајмунд-Скопје Ист Гејт-Маџир Маало

За 10 години би требало ова се да се реализира и насели,да го видиме како би изгледало Скопје тогаш.

Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2843
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2974 Posted: 14-Nov-2019 at 13:43
Конечно поставен рендер на градилиштето во Ново Маало,не е баш многу добро испаднат приказот на зградата,инвеститор е Луна Корпорација

Back to Top
IN_MOTION View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Jul-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 164
  Quote IN_MOTION Quote  Post ReplyReply #2975 Posted: 14-Nov-2019 at 15:50
Влае до Александрија, ја срушија старата бензиска од маврово механизација. На оваа длабина како што гледам до сега не искочи вода. Во Чаир по Џон Кенеди после поштата има голема дупка за зграда и долe е полно со вода.


Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2843
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2976 Posted: 14-Nov-2019 at 16:49

Што е предвидено да се гради на местото на Маврово механизација во Влае??
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2843
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2977 Posted: 17-Nov-2019 at 15:02
Ако не сум грешка ова би требало да е карабината за проектот на Жикол т.н S-Cube кој според локацијата е близу Мак Ауто Стар сепак не сум сигурен фотките се од Инстаграм

Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2843
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2978 Posted: Yesterday at 14:44
На Јужен Булевар(од истото видео)Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 147148149

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.313 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.