build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Станбени
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Станбени и станбено-деловни згради (општо)
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Станбени и станбено-деловни згради (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 164165166167168>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12106
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #3301 Posted: 21-May-2020 at 16:39
Originally posted by David


Каква агломерација со Куманово бре човече ??? Малку е угушено Скопјево од кумановчане сељачане па уште и по документи да се укотатат тука.


Прибери се малце

Back to Top
David View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 05-Feb-2020
Online Status: Offline
Posts: 57
  Quote David Quote  Post ReplyReply #3302 Posted: 21-May-2020 at 18:24
Originally posted by Cloverstack

Originally posted by David


Каква агломерација со Куманово бре човече ??? Малку е угушено Скопјево од кумановчане сељачане па уште и по документи да се укотатат тука.


Прибери се малце


ok ok my bad

Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 1840
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #3303 Posted: 21-May-2020 at 19:31
Дискусијата може да се префрли во нишката за ГУП-от
______________________________________________________
Трим и Љум во Кисела Вода


На бул. Борис Трајковски. Дупло поткровје и еден кат повеќе од соседната зграда. Фасадата сигурно ќе биде топ.


Ѓубрево не да не личи на рендерот... мора итна промена на регулативата во тој дел. Рендерот да се одобри, а ако објектот не личи на него, нема да добие употребна дозвола.
Оваа и не е толку ужасна
На Огњан Прица, стара 2-3 години


Edited by Staro Skopje - 21-May-2020 at 19:33
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
David View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 05-Feb-2020
Online Status: Offline
Posts: 57
  Quote David Quote  Post ReplyReply #3304 Posted: 22-May-2020 at 08:09
Originally posted by Staro SkopjeЃубрево не да не личи на рендерот... мора итна промена на регулативата во тој дел. Рендерот да се одобри, а ако објектот не личи на него, нема да добие употребна дозвола.


Јас мислам дека веќе ни во Дака,Бангладеш не се градат вакви заостанати сраља,сликата не доловува колку ефтино изгледа зградава,една рака боја фрлиле и толку. Местово беше таман за деловен објект до Веро,тие на сред булевар градат вакво НЕШТО. Одлична улога изигра Филип Темелковски најнеодговорниот и најнеспособен градоначалник во цела Македонија,одлично го продолжи архитектонското и економско уништување на Кисела Вода. Браво.
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 1840
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #3305 Posted: 22-May-2020 at 09:32
Ми се стемни кога ја видов
Добро би било некој да поразговара со инвеститорот и архитектот и да ги праша зошто објектот е ваков каков што е, а и со купувачите, да дознае зошто купиле стан токму тука, како се задоволни од зградата, паркингот, околината... Среќа у несреќа е што фасади се менуваат, ама тоа треба да биде на личен трошок на вработените во општината, инвеститорот и станарите. Да се најде некој начин сите ѓубредржачи да се притиснат на тоа.

Edited by Staro Skopje - 22-May-2020 at 09:33
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4398
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #3306 Posted: 22-May-2020 at 11:27
Во Ново Маало(до гимназија Корчагин)


Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 1840
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #3307 Posted: 22-May-2020 at 11:34
Оваа е иста со таа преку 2 улици :nuts:
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
gox_ View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 25-Nov-2019
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote gox_ Quote  Post ReplyReply #3308 Posted: 22-May-2020 at 11:36
Originally posted by Staro Skopje

Ми се стемни кога ја видов
Добро би било некој да поразговара со инвеститорот и архитектот и да ги праша зошто објектот е ваков каков што е, а и со купувачите, да дознае зошто купиле стан токму тука, како се задоволни од зградата, паркингот, околината... Среќа у несреќа е што фасади се менуваат, ама тоа треба да биде на личен трошок на вработените во општината, инвеститорот и станарите. Да се најде некој начин сите ѓубредржачи да се притиснат на тоа.


Живеам во близина на зградава, и ја следам градбата уште од почеток. Во живот немам видено нешто понеквалитетно во поглед на материјали и изведба. За пример, од страната на Веро, на трет или четврти спрат имаа испапчен буквално конвексен надворешен ѕид кој што после само го покрија со фасадата. И да, воопшто не личи на рендерот. Инаку мислам дека изведувачот е некој фирма од с. Вратница.
Back to Top
smickovskid View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 22-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote smickovskid Quote  Post ReplyReply #3309 Posted: 22-May-2020 at 14:43
Здраво дечки,

Во потрага сум по стан и многу ми се допаѓаат мали зградички како што градат во тафталиџе / козле (тој регион отприлика). Неколку фирми и проектанти / архитекти успеав да дознаам додека скролав низ thread-ov, па ако имате некоја фирма да препорачате да видам дали градат или планираат нешто. Барам во стилот на Атика, Lapiz darvage, ОСНАП Архитекти. Ако ви текне на некои вакви фирми би ми помогнало за да ги исконтактирам и да видам какви идни проекти имаат.

Фала
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4398
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #3310 Posted: 22-May-2020 at 15:31
Ако некој пат дојде ред да се гради проектот на Helena Mojisc Architects тогаш локацијава е следна(на ул.Истарска во Центар до деловната зграда на Анхоч)Денес минував тука па направив по некоја фотка,има две куќи од кои чинам само една е вселена но засега ништо не навестува за реализација на проектотBack to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4398
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #3311 Posted: 22-May-2020 at 15:37
Originally posted by smickovskid

Здраво дечки,

Во потрага сум по стан и многу ми се допаѓаат мали зградички како што градат во тафталиџе / козле (тој регион отприлика). Неколку фирми и проектанти / архитекти успеав да дознаам додека скролав низ thread-ov, па ако имате некоја фирма да препорачате да видам дали градат или планираат нешто. Барам во стилот на Атика, Lapiz darvage, ОСНАП Архитекти. Ако ви текне на некои вакви фирми би ми помогнало за да ги исконтактирам и да видам какви идни проекти имаат.

Фала


Па тука би ги додал Seismic Design и ДДМ Инженеринг,и двете компании нудат вакви мали зградички од по 3-4 ката и чинам дека најавуваат нови проекти низ Влае и Тафталиџе(посети ги веб и фб страните на компаниите кои ги споменав за повеќе инфо и плус фб страната на МА Дизајн каде го има комплексот кој ДДМ треба да го градат во Влае).
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4398
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #3312 Posted: 22-May-2020 at 15:42
Објектот на Бонор Инженеринг во Кисела Вода

https://www.facebook.com/БОНОР-инженеринг-BONOR-inzenering
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12761
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #3313 Posted: 22-May-2020 at 15:43
Автокоманда, кај кружниот тек пред ЖелезараЗа сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4398
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #3314 Posted: 23-May-2020 at 13:31
Во Кочани

https://www.facebook.com/PianoPrestigeku/
Back to Top
user8642 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 125
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #3315 Posted: 23-May-2020 at 13:39
Ме зачудува како тоа така на лесен начин се прелеа оваа култура на поткровја и надвор од Скопје. Да, во Скопје мотив беше висината на комуналиите кои се поефтини и јагмата секој да живее во Карпош, Центар, Кисела, Вода , Аеродром, или па цената на земјиштето па мораше да се извади повеќе или број на стари куќи кои требаше да бидат обештетени.

Ама како тоа побогу отиде ете вака во Кочани, па у Кочани ниту комуналиите се толку високи, ниту па некој се тепа да живее во Кочани, ниту земјиштето е скапо , напротив го има во изобилство. Што па мора да се иде на 100% процент на изграденост?

Ако Скопје некогаш беше провинција за Белград и архитектонските ветрови што тамо дуваа се пренесуваа како фарса во Скопје, што па мора сега урбаното дивјаштво афтентично скопско, да се пренесува и по други градови некаде. Толку ли им треба тоа поткровје во Кочани кое има барем 100тина куќи празни со преку 100m2.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4398
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #3316 Posted: 24-May-2020 at 12:20
Во Тетовоhttps://www.facebook.com/Has-Construction
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4398
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #3317 Posted: 24-May-2020 at 12:22
Универзи Резиденс-Чаир(веќе во фаза на затворена карабина)на ул.Џон Кенеди

https://www.facebook.com/bllokmk

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4398
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #3318 Posted: 24-May-2020 at 14:30
Niko Home-Штип

https://www.facebook.com/nikoh2002/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4398
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #3319 Posted: 24-May-2020 at 14:37


https://www.facebook.com/EuroBilding2012/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4398
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #3320 Posted: 24-May-2020 at 14:45
Во Струмицаhttps://www.facebook.com/planimetrika
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 164165166167168>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.359 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.