build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Станбени
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Станбени и станбено-деловни згради (општо)
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Станбени и станбено-деловни згради (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 202203204205206 208>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 12641
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #4061 Posted: 16-Sep-2021 at 07:03
https://www.facebook.com/europroekt
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 12641
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #4062 Posted: 16-Sep-2021 at 10:53
на ул.Козара-Капиштец(од твитер)

...

исто само малку подолу на раскрсница со ул.Шарски Одред

Edited by stef4o - 16-Sep-2021 at 10:55
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 12641
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #4063 Posted: 16-Sep-2021 at 17:00
во нас.Даме Груев(Ѓорче Петров)https://www.facebook.com/groups/1018208674926359
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 12641
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #4064 Posted: 16-Sep-2021 at 17:02
Црниче ул.Востаничка(спроти Кам)https://www.facebook.com/groups/1018208674926359
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 12641
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #4065 Posted: 17-Sep-2021 at 07:18
Во Свети Николе

https://www.facebook.com/vishtica2010
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 12641
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #4066 Posted: 17-Sep-2021 at 16:57
на ул.Благоја Стевкоски во Маџари новата зграда на Два Брата Градители крајно лево на фотката

https://www.facebook.com/groups/145337166272043
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 12641
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #4067 Posted: 18-Sep-2021 at 10:03
Downtown Investment проектот носи назив Gevgelija Gardens

https://www.facebook.com/downtowninvestment
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 12641
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #4068 Posted: 18-Sep-2021 at 14:36
Наместо куќа, на Водно ќе никне голема станбена зграда – жителите на протест, бараат стопирање на градбата

Наместо станбена куќа како што им кажале, под падините на Водно ќе никне зграда со голем број на станови, се жалат тамошните жители. Граѓаните кои денеска излегоа на улица, бараат под итно стопирање на градбата, зашто тоа ќе предизвикало свлечиште на земјиштето. Велат, направена е штета во нивниот парк, и исечени биле 20-тина дрва.

Протестот го организираме, ние од неформалното здружение “Стоп за урбаната мафија на Водно” по повод сечата на паркот (околу 20 здрави дрвја) кој беше на оваа локација и градењето на спорната голема градба во моментов, со ископина предлабока коjа може да предизвика свлечиште. Против градењето на овој огромен објект во заштитениот појас на Горно Водно, спротивно на сите градежни стандарди соседите потпишаа петиција до општина Центар, за итно стопирање на сечата на дрвјата и девстирање на овој простор со спорен објект, но сечата се случи, а градењето продолжува со несмалена жестина, велат организаторите.
Архитектите тврдат дека ваквиот начин на градба немало да ги издржи темелите, и тоа, при најмал потрес, ќе предизвикало пропаѓање на објектот.

Граѓаните велат дека се против градењето на овој огромен објект во заштитениот појас на Горно Водно, спротивно на сите градежни стандарди. Велат мора да се стопира овој објект, кој се наоѓа над игралиштето кај училиштето “Кочо Рацин”.

Соседите потпишале петиција против, овој како што велат, грамаден објект, и истата е доставена до општина Центар. Со петицијата тие бараат итно стопирање на сечата на дрвјата и девстирање на потенцијалната зграда.

Протестот го организира неформалното здружение “Стоп за урбаната мафија на Водно ” и гласно реагираат поради направената длабока ископина коjа може да предизвика свлечиште на околните куќи.

https://alfa.mk/namesto-kuka-na-vodno-ke-nikne-golema-stanbena-zgrada-zhitelite-na-protest-baraat-stopirane-na-gradbata/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 12641
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #4069 Posted: 19-Sep-2021 at 08:36
Требало барем да се изврши набивање шипови пред да се прави толку длабок ископ на парцелава на Водно,на некои парцели по 2-3 месеца трошат на тој процес а некаде на покритични локации воопшто нема.

https://www.facebook.com/24vesti.mk/videos/883639992279343
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 12641
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #4070 Posted: 19-Sep-2021 at 10:42
Градежениот бум во Капиштец

https://twitter.com/LynxMacedonica/status/1439234737952935938
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 12641
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #4071 Posted: 20-Sep-2021 at 07:07
Саник С-Блок-Кисела Вода(од инстаграм)

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 12641
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #4072 Posted: 20-Sep-2021 at 17:01
Во Битолаhttps://www.facebook.com/yoursmartinvestment
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 12641
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #4073 Posted: 22-Sep-2021 at 10:16
Во Карпош 4,некоја нова градба во овој дел мислам има веќе 2-3 градилишта ако некому му е успат нека направи некоја фотка(од фб)Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 12641
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #4074 Posted: 22-Sep-2021 at 17:06
Станбена зграда Шералти - Битола

https://www.facebook.com/Станбена-зграда-Шералти-Битола-110163124175175
Back to Top
user8642 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 1525
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #4075 Posted: 23-Sep-2021 at 21:38
Се расчистува терен ( 41.981880° 21.440527°) за нова зграда, некаде меѓу Општина Кисела Вода и ВЕРО. Испосечени се дрва некои багреми низ дворот.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 12641
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #4076 Posted: 24-Sep-2021 at 06:59
Originally posted by user8642

Се расчистува терен ( 41.981880° 21.440527°) за нова зграда, некаде меѓу Општина Кисела Вода и ВЕРО. Испосечени се дрва некои багреми низ дворот.


Веројатно мислиш на овој дел само неможам да најдам извадок од планот што е предвиденоBack to Top
Théoden View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2018
Location: Р. Македонија
Online Status: Offline
Posts: 343
  Quote Théoden Quote  Post ReplyReply #4077 Posted: 24-Sep-2021 at 11:15
Originally posted by stef4o


Веројатно мислиш на овој дел само не можам да најдам извадок од планот што е предвиденоBack to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 12641
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #4078 Posted: 24-Sep-2021 at 16:56
Јани Дуал-Дебар

https://www.facebook.com/Jani-DUAL-
Back to Top
user8642 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 1525
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #4079 Posted: 24-Sep-2021 at 17:31
@Stef4o/Theoden Да на тој дел мислев, маркица 13.3. Во дворот има дел од багремите се исечени, завчера поминав последно не беше се расчистено.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 12641
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #4080 Posted: 25-Sep-2021 at 16:35
Gostivarhttps://www.facebook.com/photo?fbid=270156755109184&set=pcb.270158831775643
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 202203204205206 208>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.688 seconds.

Copyright ©2007 - 2021  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.