build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Станбени
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Станбени и станбено-деловни згради (општо)
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Станбени и станбено-деловни згради (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 48495051>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 2661
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #981 Posted: 06-Apr-2022 at 15:52
Мислам дека треба малку да се преуреди овој дел од форумот. Нишкава веќе има 200 страници, а имаме посебни нишки за градови, населби, компании или поединечни проекти кои немаат многу активност. Подобро би било да се направи поделба по региони:

- Скопје Центар и Карпош;
- Скопје Аеродром и Кисела Вода;
- Скопје Гази Баба, Чаир, Бутел, Шуто Оризари, Ѓорче Петров и Сарај;
- Полог;
- Југозапад;
- Пелагонија;
- Вардар и Југоисток;
- Североисток и Исток.

Може да останат некои нишки за поединечни компании и големи проекти.
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15307
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #982 Posted: 06-Apr-2022 at 16:58
Сум размислувал на опцииве околу обемноста на темава.
Притоа сметам дека скопскиве општини не би било од голема корист да се делат,а вон Скопје има нишки за Куманово и Тетово,можеби треба да се издвојат Дебар и Охрид.
Но сепак некаде се објавувани постови со збирна содржина од повеќе градови и места па тоа ја усложнува работата кога треба да се префрлаат слики и коментари.
Неколку пати имам двоено компании и реони од нишкава инаку досега ќе беше над 400 страни.
Carpe diem
Back to Top
Leo View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 02-Mar-2022
Online Status: Offline
Posts: 59
  Quote Leo Quote  Post ReplyReply #983 Posted: 07-Apr-2022 at 07:44
Originally posted by Staro Skopje

Мислам дека треба малку да се преуреди овој дел од форумот. Нишкава веќе има 200 страници, а имаме посебни нишки за градови, населби, компании или поединечни проекти кои немаат многу активност. Подобро би било да се направи поделба по региони:
- Скопје Центар и Карпош;
- Скопје Аеродром и Кисела Вода;
- Скопје Гази Баба, Чаир, Бутел, Шуто Оризари, Ѓорче Петров и Сарај;
- Полог;
- Југозапад;
- Пелагонија;
- Вардар и Југоисток;
- Североисток и Исток.
Може да останат некои нишки за поединечни компании и големи проекти.

*Aerodrom da se stavi so Gazi Baba bidejki prodavacite na stanovi kaj Fon prodavaat stanovi vo aerodrom
Back to Top
doncho View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 16-Jan-2021
Online Status: Offline
Posts: 95
  Quote doncho Quote  Post ReplyReply #984 Posted: 07-Apr-2022 at 08:30
Originally posted by Leo

Originally posted by Staro Skopje

Мислам дека треба малку да се преуреди овој дел од форумот. Нишкава веќе има 200 страници, а имаме посебни нишки за градови, населби, компании или поединечни проекти кои немаат многу активност. Подобро би било да се направи поделба по региони:
- Скопје Центар и Карпош;
- Скопје Аеродром и Кисела Вода;
- Скопје Гази Баба, Чаир, Бутел, Шуто Оризари, Ѓорче Петров и Сарај;
- Полог;
- Југозапад;
- Пелагонија;
- Вардар и Југоисток;
- Североисток и Исток.
Може да останат некои нишки за поединечни компании и големи проекти.

*Aerodrom da se stavi so Gazi Baba bidejki prodavacite na stanovi kaj Fon prodavaat stanovi vo aerodrom


Back to Top
user8642 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 1794
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #985 Posted: 07-Apr-2022 at 17:43
"... бевме до Грчка", значи у Дојран! Така и Ќерамидница сега ќе почне да станува пополека "Аеродром", на само 100 метри од МЗТ.
Back to Top
Aowek View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 22-Sep-2021
Online Status: Offline
Posts: 37
  Quote Aowek Quote  Post ReplyReply #986 Posted: 08-Apr-2022 at 13:29
Зградите во Ченто покрај автопат директива под Маџари ги пишуваа дури и Голден Арт потоа сменија го тргнаа името на населбата само Гази Баба пишуваат сега. Исто и зградите кај Мерцедес не влегуваат во населба Маџари туку во катастарска парцела/целина наречена Маџари која е од пожирок карактер за повеќе населени места и да време е да смислат нови имиња на некои делови без да се брукаат инвеститориве на 20 метри од авионче на 50 метри од мост и 23 метри од школо и градинка а тоа дека е различна општина и дека не е баш лесно ако живееш во Г.Баба да го запишеш во Аеродром во школо не ги интересира битно е блиску до Аеро
Back to Top
user8642 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 1794
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #987 Posted: 11-Apr-2022 at 18:35
Ова е значи периодот на масовното иселување на балканските Турци, зачинето со индустријализацијата во Југославија која многу Македонци ги има симнато од околните села во градовите.

Еве иницијатива да се смени името на градот во "БАЊА"!


Што се однесува до Демир Хисар, се до пред втора светска војна, во тој регион, доминантно село е Прибилци. Првото седиште на општината е во Лопатица, економски доминантна е Сопотница заради рудникпт Жван, дури ова мислам дека е и единственото село во Македонија од тоа време што има зграда, и тоа во соц-реализам стил. И некако ДемирХисар е најден како неутррална географска точка на местото на Слепчанскиот Ан. Можда и затоа го носи името на регионот, наместо на едно од селата, да нема селски препирки "кој е главен, кој е дошљак". Вака сите се дошљаци. Само незнам зашто па на турски, ако се споменува и како Сидиро Кастро, што па да не се вика на Македонси

Еве иницијатива да се смени името на градот во "ЖЕЛЕЗНИК", (не Железнец, има село со такво име во истиот регион). https://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%96%D0%B5%D0%BB%D0%B5%D0%B7%D0%BD%D0%B8%D0%BA
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 2661
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #988 Posted: 11-Apr-2022 at 19:10
Стварно бе има згради. И Самоков (Македонски Брод) има згради, мада од 80-тите.
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 906
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #989 Posted: 11-Apr-2022 at 19:15
Најакото од сите тие е Сопотница што има зградиEdited by kiriOK - 11-Apr-2022 at 19:16
Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 906
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #990 Posted: 11-Apr-2022 at 19:23
Originally posted by user8642

Ова е значи периодот на масовното иселување на балканските Турци, зачинето со индустријализацијата во Југославија која многу Македонци ги има симнато од околните села во градовите.

Еве иницијатива да се смени името на градот во "БАЊА"!


Што се однесува до Демир Хисар, се до пред втора светска војна, во тој регион, доминантно село е Прибилци. Првото седиште на општината е во Лопатица, економски доминантна е Сопотница заради рудникпт Жван, дури ова мислам дека е и единственото село во Македонија од тоа време што има зграда, и тоа во соц-реализам стил. И некако ДемирХисар е најден како неутррална географска точка на местото на Слепчанскиот Ан. Можда и затоа го носи името на регионот, наместо на едно од селата, да нема селски препирки "кој е главен, кој е дошљак". Вака сите се дошљаци. Само незнам зашто па на турски, ако се споменува и како Сидиро Кастро, што па да не се вика на Македонси

Еве иницијатива да се смени името на градот во "ЖЕЛЕЗНИК", (не Железнец, има село со такво име во истиот регион). https://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%96%D0%B5%D0%BB%D0%B5%D0%B7%D0%BD%D0%B8%D0%BA


Грчкото е сосема друг Демир Хисар, мнозинско турско градче, на нашки Валовишта после преименувано во Сидирокастро

Back to Top
user8642 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 1794
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #991 Posted: 11-Apr-2022 at 20:03
Originally posted by Staro Skopje

Стварно бе има згради. И Самоков (Македонски Брод) има згради, мада од 80-тите.
Сега ми текна, и во Миравци, Гевгелија има згради, малку понови уствари, ама сепак. Ако му текне на некој уште некое село со згради, може да склопиме колекција тука. Интересно би било!

Не се важи за села споени со градови кои се станати веќе приградски населби. Збориме за овака detached, одвоени сами згради надвор од регуларните градови во Макадонија.

Edited by user8642 - 11-Apr-2022 at 20:04
Back to Top
builder-ot View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 21-Feb-2022
Online Status: Offline
Posts: 54
  Quote builder-ot Quote  Post ReplyReply #992 Posted: 13-Apr-2022 at 21:00


Е богами уникат

Ваква соба нема никаде у свет.

Edited by builder-ot - 13-Apr-2022 at 21:01
< 2nd world >
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15307
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #993 Posted: 19-Apr-2022 at 14:19
Нов проект на Глиц во Центар

Локација: ул. Златко Шнајдер бр. 7А ( во строгиот центар на градот, а сепак зад градскиот метеж )
Почеток на градба: Април 2022

https://www.facebook.com/403013510055441/photos/a.403013983388727/1680488432307936/
Carpe diem
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15307
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #994 Posted: 19-Apr-2022 at 14:57
Минувајќи по ул.Христо Смирненски приметив ново градилиште до зградата на Кубус,немаше активност ниту рендерсопственост е на ДРУШТВО ЗА ПРОЕКТИРАЊЕ,ИНЖЕНЕРИНГ И ТРГОВИЈА ТИМ-ИНЖЕНЕРИНГ ДООЕЛ СКОПЈЕ     

Carpe diem
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15307
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #995 Posted: 24-Apr-2022 at 18:31
New Modern Building in town
Location:Skopje North Macedonia
Area:650 sqm

https://www.facebook.com/Aliudesign
Carpe diem
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15307
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #996 Posted: 27-Apr-2022 at 16:50
на ул.Ленинова-Центарhttps://www.facebook.com/GOIVABETON
Carpe diem
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15307
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #997 Posted: 04-May-2022 at 12:29
Нов проект на Helena Mojsic за некаде во Центар

https://www.facebook.com/helena.mojsic.arch
Carpe diem
Back to Top
Jasmina View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 07-May-2022
Online Status: Offline
Posts: 1
  Quote Jasmina Quote  Post ReplyReply #998 Posted: 14-May-2022 at 13:17
Дали го имате избришано последниот пост (за објект на ул.Нобелова)?
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15307
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #999 Posted: 14-May-2022 at 13:41
Originally posted by Jasmina

Дали го имате избришано последниот пост (за објект на ул.Нобелова)?


Ако мислиш на новиот објект на Seismic Design тогаш не е избришан,се наоѓа во нишката Резиденцијални објекти последен пост на страна 39.
Ако е некој друг објект тогаш не знам,ништо немам избришано.

Carpe diem
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15307
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #1000 Posted: 15-May-2022 at 07:56
Our latest project for residential building in Skopje, Vodno.https://www.facebook.com/helena.mojsic.arch
Carpe diem
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 48495051>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.344 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.