build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Станбени
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Станбени и станбено-деловни згради (општо)
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Станбени и станбено-деловни згради (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 9899100101102 128>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4426
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #1981 Posted: 02-Dec-2017 at 13:07
Без подземни гаражи на барем две нивоа овие монструозности во иднина никако да не се одобруваат!
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1563
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #1982 Posted: 02-Dec-2017 at 13:13

Zgradava e vo gradba ili seuste ne e pocnata?
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7071
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #1983 Posted: 02-Dec-2017 at 16:36
Originally posted by гитардемон

Без подземни гаражи на барем две нивоа овие монструозности во иднина никако да не се одобруваат!
голем дел од нив имаат и пак се fail... гаражата не влегува во цената на станот и многу луѓе се одлучуваат да паркираат надвор
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11862
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #1984 Posted: 02-Dec-2017 at 21:10
Originally posted by stef4o


Zgradava e vo gradba ili seuste ne e pocnata?


Мислам дека е само најава за почеток на градење.
За сè има вторпат
Back to Top
WhyNot View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Jan-2014
Online Status: Offline
Posts: 113
  Quote WhyNot Quote  Post ReplyReply #1985 Posted: 03-Dec-2017 at 10:00
Originally posted by гитардемон

Без подземни гаражи на барем две нивоа овие монструозности во иднина никако да не се одобруваат!


Не е само тоа проблем. Ами квадратурата од 22-78 квадрата? На ваков објект? Тука таму ќе се соедини некој стан, ама ова не е строг центар во светска метропола. Квадратурата нека оди 30 посто повеќе. Нека има 30 посто помалку станови, 30 посто помалку коли, а секако повеќе деца и радости...
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1561
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #1986 Posted: 03-Dec-2017 at 11:23
Originally posted by Џоле

Originally posted by stef4o


Zgradava e vo gradba ili seuste ne e pocnata?


Мислам дека е само најава за почеток на градење.


Зградата е во спора градба, изградени се 3те подземни нивоа(гаража) во моментот се на 0, ама мноогу споро исто како и да не се гради оди целата работа.... Објектот е одма спроти комплексот од трите згради на Елена Лука.
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
Sashko View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Online Status: Online
Posts: 37
  Quote Sashko Quote  Post ReplyReply #1987 Posted: 05-Dec-2017 at 09:42
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1563
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #1988 Posted: 07-Dec-2017 at 19:33
Во Тетово-превземено од фејсбук

Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1563
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #1989 Posted: 08-Dec-2017 at 13:35
Превземено од фбBack to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11862
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #1990 Posted: 10-Dec-2017 at 19:20
>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> НОВА СТРАНИЦА >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11862
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #1991 Posted: 10-Dec-2017 at 19:34
Влаеисто така Влае (на ул. Драгутин Аврамовски Гуте)Карпош 3

За сè има вторпат
Back to Top
Kid_A View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 24-Nov-2014
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 411
  Quote Kid_A Quote  Post ReplyReply #1992 Posted: 11-Dec-2017 at 09:18
Грдотии на секој агол. Татковците на општините и градските архитекти дебело си лапаат пари за давање дозвола на овие монструми.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11862
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #1993 Posted: 12-Dec-2017 at 10:29
We are happy to announce that the foundations of our first residential building in Skopje, Macedonia were laid down this morning! More info coming soon..
Има видео со визуелизација на линкот

https://www.facebook.com/weareproxy/videos/691713007700495/

Edited by Џоле - 12-Dec-2017 at 10:37
За сè има вторпат
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: R. e Maqedonisë
Online Status: Offline
Posts: 3801
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #1994 Posted: 16-Dec-2017 at 20:39
Гледам малку низ косово и албанија, многу се чудам што во скопје никако да се изградат модерни згради со големи површини на стакло со интересни форми. Кај нас се гради премногу ,,стандарт балкански,,. Штета
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11862
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #1995 Posted: 16-Dec-2017 at 20:42
Толку им „сече“ на приватните инвеститори. Да можеа, ќе градеа станбени блокови од времето на СССР. Креативност - нула. А квалитетот, со ретки исклучоци, е крајно сомнителен.
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11862
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #1996 Posted: 19-Dec-2017 at 22:06
Дебар Маало. Би било фино некако естетски да се надоврзат на соседната зграда.

За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1563
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #1997 Posted: 22-Dec-2017 at 16:18
Близу флетајронот во Кисела Вода

Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11862
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #1998 Posted: 24-Dec-2017 at 19:59
Ѓорче Петров

За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1563
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #1999 Posted: 29-Dec-2017 at 18:09
Фоткава е превземена од фејсбук,локацијата не ми е позната.


Back to Top
Мартин View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 04-Jan-2009
Online Status: Offline
Posts: 362
  Quote Мартин Quote  Post ReplyReply #2000 Posted: 29-Dec-2017 at 18:11
Одма спроти трговскиот центар Олимпико, преку улицата од страната на Козле.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 9899100101102 128>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.391 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.