build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Станбени
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Станбени и станбено-деловни згради (општо)
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Станбени и станбено-деловни згради (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 99100101102103 134>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11998
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #2001 Posted: 12-Jan-2018 at 22:26
Некоја нова зграда до Универзална сала, на компанијата КУБУС.

За сè има вторпат
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2419
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #2002 Posted: 13-Jan-2018 at 19:53
па па па машала. Ова ни во Африка го нема.
Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 464
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #2003 Posted: 13-Jan-2018 at 20:49
Што мозок треба да имаш за да купиш стан во ваков реон...
Back to Top
hcitrS View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 574
  Quote hcitrS Quote  Post ReplyReply #2004 Posted: 14-Jan-2018 at 01:27
Не е многу нова зградата, 4-5 години има сигурно, ако не и повеќе.

Меѓудругите, и самиот газда на Кубус живее во неа.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11998
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #2005 Posted: 16-Jan-2018 at 23:35
Бит Пазар, кај поликлиниката:

За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1898
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2006 Posted: 26-Jan-2018 at 14:24
Кисела Вода-спроти флетајронот

Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11998
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #2007 Posted: 26-Jan-2018 at 22:20


Буквално над улица. Не знам кој нормален ќе купи стан тука. А ќе купат, сигурен сум во тоа.
_________________

Туку, да споделам два бисера од македонската архитектура (или од архитектурата во Македонија):

нешто што веќе се гради во ШуткаГази Баба флетајрон

кој сака да истражува, еве му линк до студиото

https://www.facebook.com/pg/mevlanarchitecture/photos/?ref=page_internal
За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1898
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2008 Posted: 27-Jan-2018 at 08:55

Леле ова во Гази Баба колку изгледа грозно,можеби не би изгледало така кога би било соѕидано со Y-tong блокови ама со овие црвени тули чиниш секој момент ќе падне. Исто и за онаа во Кисела Вода,таму незнам кој би купил стан ниту има тераса а и прозорите можеле да ги изостават.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12020
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #2009 Posted: 28-Jan-2018 at 11:19
Originally posted by Џоле


Туку, да споделам два бисера од македонската архитектура (или од архитектурата во Македонија):

нешто што веќе се гради во Шутка

Во ова маестрално дело се чувствува силно влијание на школата на Вангел Божиновски.

Back to Top
Kid_A View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 24-Nov-2014
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 426
  Quote Kid_A Quote  Post ReplyReply #2010 Posted: 28-Jan-2018 at 13:16
Далеку од тоа дека ние сме нешто посебно и префинети во вкус, но кој невиден кичерај се Албанците или Ромите тоа е чудо. Живеат по 20-30 години на Запад, а ни малку да допре до нив некој сенс за урбана и хармонична естетика.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11998
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #2011 Posted: 28-Jan-2018 at 17:17
Не би се согласил со тебе, баш многу куќи на повратници во Чаир и во Бутел имаат модерен изглед, меѓутоа главниот проблем во државава е во имањето пари и немањето осет за естетика.

______________

Зградата на Бортас во Момин Поток:Edited by Џоле - 28-Jan-2018 at 17:29
За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1898
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2012 Posted: 28-Jan-2018 at 17:51

Mi se cini ili nekako sporo odi izgradbata na zgradava. Odamna pocaa, si mislev veke deka zavrsile so karabinata.
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1866
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #2013 Posted: 29-Jan-2018 at 06:25
Бортас е пропадната фирма веќе со години, должеа многу пари по фирми соработници и вработени, незнам дали успеале малку да мрднат од место, но главното зашто споро работат е поради долговите.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1898
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2014 Posted: 29-Jan-2018 at 07:08

Epa togas ne treba da se dava dozvola na takvi firmi za da ne ostanuvaat karabini ili pak mocurista so godini niz gradov. Se nadevam deka nema da bide takva situacijata so ovoj objekt. Patem ova kade spagja vo Karpos??
Back to Top
Kid_A View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 24-Nov-2014
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 426
  Quote Kid_A Quote  Post ReplyReply #2015 Posted: 29-Jan-2018 at 09:40
Originally posted by Џоле

Не би се согласил со тебе, баш многу куќи на повратници во Чаир и во Бутел имаат модерен изглед, меѓутоа главниот проблем во државава е во имањето пари и немањето осет за естетика.

______________

Зградата на Бортас во Момин Поток:Секако дека има убави куќи, но најголем дел од руралните и приградските средини населени со Албанци изгледаат вака:Модерните куќи за коишто ти зборуваш генерално секогаш имаат некои детали дали ограда, прозори, врати, тераса, фасада што имаат некој ориентален детал и не штимаат со околината по која не толку тешко распознаваш дека станува збор за албанска куќа.

Edited by Kid_A - 29-Jan-2018 at 09:42
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1898
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2016 Posted: 31-Jan-2018 at 11:31
Во Капиштец-близу Зебра-превземено од фб

Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1898
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2017 Posted: 02-Feb-2018 at 16:23
Нов станбен објект во Гостивар(превземено од фб)Edited by stef4o - 02-Feb-2018 at 16:24
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2419
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #2018 Posted: 03-Feb-2018 at 19:08
на Орце Николов карши ВардарМебел. Ме бендисуваат страните со циглата ама белото чело ми е no-go.Фотката е околу празниците.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11998
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #2019 Posted: 03-Feb-2018 at 20:16


Хм, очекував дека веќе ја завршиле фасадата. Надворешно, со (преовладувачката) комбинација на црвена тула, има потенцијал да испадне фина, но да видиме кој ќе биде конечниот исход. На Дебар Маало му се очајно потребни добри архитектонски решенија за аголниците, голем дел од нив се транзициски срања.
За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1898
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2020 Posted: 07-Feb-2018 at 20:03
И двете се во Карпош(превземено од фб страните на изведувачите)Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 99100101102103 134>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.469 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.