build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Станбени
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Станбени и станбено-деловни згради (општо)
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Станбени и станбено-деловни згради (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 100101102103104 135>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1470
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #2021 Posted: 07-Feb-2018 at 22:13
Втората добро знаеме каде е. Уште ли ќе биде таму?
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: R. e Maqedonisë
Online Status: Offline
Posts: 3818
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #2022 Posted: 07-Feb-2018 at 23:26
Чуден стил, сепак не испадна и баш балкански.
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1470
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #2023 Posted: 07-Feb-2018 at 23:36
За првата зграда или за чудовиштето збориш? Ако збориш за второто, ептен е балканска. Во секој смисол.

Edited by Staro Skopje - 07-Feb-2018 at 23:36
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: R. e Maqedonisë
Online Status: Offline
Posts: 3818
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #2024 Posted: 07-Feb-2018 at 23:40
Originally posted by Staro Skopje

За првата зграда или за чудовиштето збориш? Ако збориш за второто, ептен е балканска. Во секој смисол.


Да за настел. Еј не е и баш, стаклената ограда по балконите им го зема балканскиот стил барем за 10%😂

Edited by my Macedonia - 07-Feb-2018 at 23:43
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12012
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #2025 Posted: 08-Feb-2018 at 18:56
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12012
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #2026 Posted: 08-Feb-2018 at 19:02
За сè има вторпат
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2419
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #2027 Posted: 08-Feb-2018 at 19:26
Originally posted by Staro Skopje

Втората добро знаеме каде е. Уште ли ќе биде таму?


А кај би одела?   
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12012
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #2028 Posted: 10-Feb-2018 at 11:36
Бока Ратон, нас. Аеродромhttp://www.bokaraton.mk/galerija/
За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1925
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2029 Posted: 14-Feb-2018 at 20:11
Превземено од фејсбук.Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1925
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2030 Posted: 15-Feb-2018 at 19:29
Станбено-деловен објект Арбериа Капиштец-превземено од фејсбукBack to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12012
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #2031 Posted: 15-Feb-2018 at 19:51


Ова е до Мала станица, Центар е тоа, веднаш зад Рамстор, еве линк на гугл мапи:

https://www.google.mk/maps/@41.9908264,21.4249717,3a,75y,358.91h,93.31t/data=!3m6!1e1!3m4!1sP1dCGVRoQah0JLztHNoTCg!2e0!7i13312!8i6656?hl=en
За сè има вторпат
Back to Top
<Fresno> View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Jun-2010
Online Status: Offline
Posts: 504
  Quote <Fresno> Quote  Post ReplyReply #2032 Posted: 16-Feb-2018 at 11:52
Што е она чудо над Мала станица?
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12012
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #2033 Posted: 16-Feb-2018 at 18:18
Тоа е дел од Мала станица, само не знам што поточно.
За сè има вторпат
Back to Top
Albertos View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 08-Oct-2017
Location: Skopje Aerodrom
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Albertos Quote  Post ReplyReply #2034 Posted: 19-Feb-2018 at 02:19
Originally posted by stef4o

Кисела Вода-спроти флетајронот

Најодвратно нешто во цело Скопје. Имаше ли мозок претходната градоначалничка. За ова треба да се одговора . Грдо до максимум
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12012
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #2035 Posted: 23-Feb-2018 at 13:08
Охрид, на компанијата Трим и Лум. На најдолната слика има локација каде ќе се гради. Фотографиите се преземени од фејсбук профилот на претпријатието.

За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12012
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #2036 Posted: 23-Feb-2018 at 17:53
Зградава дефинитивно ги надмина моите скромни очекувања, во живо изгледа уште поубаво. Можеби еден од навистина ретките примери кога изведбата излегува подобра од рендерот (го има некаде во задните страници на оваа тема). За тие што не знаат, се наоѓа во Дебар Маало, на следнава локација (ниската жолта зграда е урната, на нејзино место сега има две згради, меѓу кои и оваа):

https://www.google.mk/maps/@42.0031184,21.4175269,3a,75y,169.07h,92.66t/data=!3m6!1e1!3m4!1so96tBgsagatSx1vVmKpipQ!2e0!7i13312!8i6656?hl=enЗа сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1925
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2037 Posted: 26-Feb-2018 at 14:27
Станбено-деловниот објект на Дабар на Илинденска(превземено од фб)Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12012
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #2038 Posted: 27-Feb-2018 at 19:59
На фејсбук страницата на Капитол Инженеринг наидов на следнава информација:

Ви го претставуваме новиот објект на Капитол Инженеринг, кој е веќе во градба и се наоѓа на ул. ''Рајко Жинзифов'' бр. 20 спроти Градежен Факултет.


Станува збор за оваа локација (малата куќа/зградичка)

https://www.google.com/maps/@41.9991473,21.4186141,3a,70.4y,297.67h,96.75t/data=!3m6!1e1!3m4!1sgrGFLT1_hWVUQkFIgcKsvg!2e0!7i13312!8i6656

Според она што го изградија во Карпош кај факултетите, очекувам да биде интересно здание. Рендери:

https://www.facebook.com/Kapitol-Inzenering-243239432523208/
За сè има вторпат
Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 465
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #2039 Posted: 27-Feb-2018 at 20:10
Град Скопје, внатрешни миграции

Доселени / Иселени 2007-2016

Македонци

2007: 2.799 / 2.228 = +571
2008: 2.336 / 1.864 = +472
2009: 1.637 / 1.086 = +551
2010: 1.808 / 1.500 = +308
2011: 1.485 / 995 = +490
2012: 2.052 / 1.300 = +752
2013: 2.007 / 1.334 = +673
2014: 2.197 / 1.422 = +775
2015: 1.997 / 1.062 = +935
2016: 2.289 / 1.211 = +1078

Албанци

2007: 418 / 415 = +3
2008: 296 / 326 = -30
2009: 207 / 171 = +36
2010: 180 / 210 = -30
2011: 163 / 147 = +16
2012: 218 / 255 = -37
2013: 182 / 213 = -31
2014: 227 / 168 = +59
2015: 191 / 159 = +32
2016: 299 / 238 = +61

Ова е моторот на 70% од тоа што се гради во градов...
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1470
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #2040 Posted: 27-Feb-2018 at 22:51
Архитектурата на новиве згради е малку подобра, ама урбанизмот не...
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 100101102103104 135>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.406 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.