build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Станбени
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Станбени и станбено-деловни згради (општо)
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Станбени и станбено-деловни згради (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 101102103104105 130>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1643
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2041 Posted: 15-Feb-2018 at 19:29
Станбено-деловен објект Арбериа Капиштец-превземено од фејсбукBack to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11900
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #2042 Posted: 15-Feb-2018 at 19:51


Ова е до Мала станица, Центар е тоа, веднаш зад Рамстор, еве линк на гугл мапи:

https://www.google.mk/maps/@41.9908264,21.4249717,3a,75y,358.91h,93.31t/data=!3m6!1e1!3m4!1sP1dCGVRoQah0JLztHNoTCg!2e0!7i13312!8i6656?hl=en
За сè има вторпат
Back to Top
<Fresno> View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Jun-2010
Online Status: Offline
Posts: 491
  Quote <Fresno> Quote  Post ReplyReply #2043 Posted: 16-Feb-2018 at 11:52
Што е она чудо над Мала станица?
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11900
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #2044 Posted: 16-Feb-2018 at 18:18
Тоа е дел од Мала станица, само не знам што поточно.
За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1643
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2045 Posted: 18-Feb-2018 at 16:33
Originally posted by stef4o

Во Мичурин,Општина Аеродром.Деновиве се подготвува уривање на куќава и најверојатно ќе се отпочне изградба на некој станбен објект.Незнам колкава е предвидената висина.Еве две денешни фотки.Куќата која прва ќе се урива е онаа десно која ја има и на горната фотка а најверојатно истата судбина ја чека и онаа од левата страна.Tuka mozeme da ocekuvame nesto pogolema zgrada bidejki i dvete kuki se otkupeni i najverojatno za izvesno vreme ke bidat urnati. Onaa od levo malku ja usporuva rabotata bidejki e vselena i plus vo dvorot ima nekakov servis za velosipedi sto ne e slucaj so onaa desno koja dolgo vreme stoese prazna. Dokolku ima nekoj soznanie za predvidenata visina neka spodeli?
Back to Top
Albertos View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 08-Oct-2017
Location: Skopje Aerodrom
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Albertos Quote  Post ReplyReply #2046 Posted: 19-Feb-2018 at 02:19
Originally posted by stef4o

Кисела Вода-спроти флетајронот

Најодвратно нешто во цело Скопје. Имаше ли мозок претходната градоначалничка. За ова треба да се одговора . Грдо до максимум
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11900
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #2047 Posted: 23-Feb-2018 at 13:08
Охрид, на компанијата Трим и Лум. На најдолната слика има локација каде ќе се гради. Фотографиите се преземени од фејсбук профилот на претпријатието.

За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11900
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #2048 Posted: 23-Feb-2018 at 17:53
Зградава дефинитивно ги надмина моите скромни очекувања, во живо изгледа уште поубаво. Можеби еден од навистина ретките примери кога изведбата излегува подобра од рендерот (го има некаде во задните страници на оваа тема). За тие што не знаат, се наоѓа во Дебар Маало, на следнава локација (ниската жолта зграда е урната, на нејзино место сега има две згради, меѓу кои и оваа):

https://www.google.mk/maps/@42.0031184,21.4175269,3a,75y,169.07h,92.66t/data=!3m6!1e1!3m4!1so96tBgsagatSx1vVmKpipQ!2e0!7i13312!8i6656?hl=enЗа сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1643
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2049 Posted: 26-Feb-2018 at 14:27
Станбено-деловниот објект на Дабар на Илинденска(превземено од фб)Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11900
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #2050 Posted: 27-Feb-2018 at 19:59
На фејсбук страницата на Капитол Инженеринг наидов на следнава информација:

Ви го претставуваме новиот објект на Капитол Инженеринг, кој е веќе во градба и се наоѓа на ул. ''Рајко Жинзифов'' бр. 20 спроти Градежен Факултет.


Станува збор за оваа локација (малата куќа/зградичка)

https://www.google.com/maps/@41.9991473,21.4186141,3a,70.4y,297.67h,96.75t/data=!3m6!1e1!3m4!1sgrGFLT1_hWVUQkFIgcKsvg!2e0!7i13312!8i6656

Според она што го изградија во Карпош кај факултетите, очекувам да биде интересно здание. Рендери:

https://www.facebook.com/Kapitol-Inzenering-243239432523208/
За сè има вторпат
Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Birmingham
Online Status: Offline
Posts: 432
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #2051 Posted: 27-Feb-2018 at 20:10
Град Скопје, внатрешни миграции

Доселени / Иселени 2007-2016

Македонци

2007: 2.799 / 2.228 = +571
2008: 2.336 / 1.864 = +472
2009: 1.637 / 1.086 = +551
2010: 1.808 / 1.500 = +308
2011: 1.485 / 995 = +490
2012: 2.052 / 1.300 = +752
2013: 2.007 / 1.334 = +673
2014: 2.197 / 1.422 = +775
2015: 1.997 / 1.062 = +935
2016: 2.289 / 1.211 = +1078

Албанци

2007: 418 / 415 = +3
2008: 296 / 326 = -30
2009: 207 / 171 = +36
2010: 180 / 210 = -30
2011: 163 / 147 = +16
2012: 218 / 255 = -37
2013: 182 / 213 = -31
2014: 227 / 168 = +59
2015: 191 / 159 = +32
2016: 299 / 238 = +61

Ова е моторот на 70% од тоа што се гради во градов...
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1437
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #2052 Posted: 27-Feb-2018 at 22:51
Архитектурата на новиве згради е малку подобра, ама урбанизмот не...
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11900
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #2053 Posted: 28-Feb-2018 at 16:51
На Водно, на улица „Славејко Арсов“ (што би се рекло, кога ќе нарачаш Скопје 2014 од Али Експрес)http://www.porta3.mk/prodazhba-na-stanovi-i-garazhi-na-ulica-slavejko-arsov-vo-skopje/

Edited by Џоле - 28-Feb-2018 at 16:52
За сè има вторпат
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1887
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #2054 Posted: 28-Feb-2018 at 18:17
skoipje 2014ta e veke naracano od ali ekspress, ne ti drzi tezava

Edited by xnx - 28-Feb-2018 at 18:18
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1643
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2055 Posted: 28-Feb-2018 at 21:39
Prozorot na tretiot kat od poslednata fotka mozele da go zamenat so eden od onie ekranite sto gi stavija na FDU i ministerstvo za transport.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7072
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #2056 Posted: 28-Feb-2018 at 23:52
освен трагичниот ќош на објектот, изгледа пристојно и далеку подобро склопен од ѓубрето од архитектура во Ск2014 ... е сеа тоа што е на водно, не е баш пристојно
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11900
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #2057 Posted: 04-Mar-2018 at 07:53
За сè има вторпат
Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Birmingham
Online Status: Offline
Posts: 432
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #2058 Posted: 04-Mar-2018 at 11:07
Да си купиш луксузен стан во Велес бе.
Треба баш да не знаеш што да им правиш на парите...
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1643
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2059 Posted: 04-Mar-2018 at 11:39
На Илинденска,освен овој почната е изградба на уште два објекти но мислам се работи за различни инвеститори и изведувачи

Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1643
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2060 Posted: 04-Mar-2018 at 19:01
Фоткава е превземена од фејсбук.Станува збор за парцелата кај мајчин дом во Општина Аеродром каде треба да никне висококатница.А еве и уште една од https://ako.mk/се-подготвува-локацијата-кај-мајчин-д/
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 101102103104105 130>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.328 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.