build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Станбени
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Станбени и станбено-деловни згради (општо)
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Станбени и станбено-деловни згради (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 101102103104>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 739
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2041 Posted: 26-Jan-2018 at 14:24
Кисела Вода-спроти флетајронот

Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11154
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #2042 Posted: 26-Jan-2018 at 22:20


Буквално над улица. Не знам кој нормален ќе купи стан тука. А ќе купат, сигурен сум во тоа.
_________________

Туку, да споделам два бисера од македонската архитектура (или од архитектурата во Македонија):

нешто што веќе се гради во ШуткаГази Баба флетајрон

кој сака да истражува, еве му линк до студиото

https://www.facebook.com/pg/mevlanarchitecture/photos/?ref=page_internal
За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 739
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2043 Posted: 27-Jan-2018 at 08:55

Леле ова во Гази Баба колку изгледа грозно,можеби не би изгледало така кога би било соѕидано со Y-tong блокови ама со овие црвени тули чиниш секој момент ќе падне. Исто и за онаа во Кисела Вода,таму незнам кој би купил стан ниту има тераса а и прозорите можеле да ги изостават.
Back to Top
Harry Potter View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 07-Jan-2012
Location: Skopje, Macedon
Online Status: Offline
Posts: 12
  Quote Harry Potter Quote  Post ReplyReply #2044 Posted: 27-Jan-2018 at 19:10
Originally posted by BOJAN

Потер, во Маџир Маало се градат барем пет-шест згради во моментов. Треба да објасниш за која станува збор. Вообичаено, на самото градилиште има табла со информации за инвеститор, градежна дозвола, фотографија од идниот објект и рок до кога би бил завршен објектот.


е оваа:


www.MacedonianFootball.com
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 739
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2045 Posted: 27-Jan-2018 at 20:03

Najverojatno stanuva zbor za osumkatnica,nalik na nekakov flatiron barem spored napraveniot iskop i ogradenosta na lokacijata se dobiva takov vpecatok. Investitor e ZSF KOM-onie koi go gradat Skopje City Garden vo Karpos. Inaku se raboti sekojdnevno na 2-3 dena betoniraat bi trebalo nabrzo da izlezat na povrsina.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11846
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #2046 Posted: 28-Jan-2018 at 11:19
Originally posted by Џоле


Туку, да споделам два бисера од македонската архитектура (или од архитектурата во Македонија):

нешто што веќе се гради во Шутка

Во ова маестрално дело се чувствува силно влијание на школата на Вангел Божиновски.

Back to Top
Kid_A View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 24-Nov-2014
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 405
  Quote Kid_A Quote  Post ReplyReply #2047 Posted: 28-Jan-2018 at 13:16
Далеку од тоа дека ние сме нешто посебно и префинети во вкус, но кој невиден кичерај се Албанците или Ромите тоа е чудо. Живеат по 20-30 години на Запад, а ни малку да допре до нив некој сенс за урбана и хармонична естетика.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11154
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #2048 Posted: 28-Jan-2018 at 17:17
Не би се согласил со тебе, баш многу куќи на повратници во Чаир и во Бутел имаат модерен изглед, меѓутоа главниот проблем во државава е во имањето пари и немањето осет за естетика.

______________

Зградата на Бортас во Момин Поток:Edited by Џоле - 28-Jan-2018 at 17:29
За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 739
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2049 Posted: 28-Jan-2018 at 17:51

Mi se cini ili nekako sporo odi izgradbata na zgradava. Odamna pocaa, si mislev veke deka zavrsile so karabinata.
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1782
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #2050 Posted: 29-Jan-2018 at 06:25
Бортас е пропадната фирма веќе со години, должеа многу пари по фирми соработници и вработени, незнам дали успеале малку да мрднат од место, но главното зашто споро работат е поради долговите.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 739
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2051 Posted: 29-Jan-2018 at 07:08

Epa togas ne treba da se dava dozvola na takvi firmi za da ne ostanuvaat karabini ili pak mocurista so godini niz gradov. Se nadevam deka nema da bide takva situacijata so ovoj objekt. Patem ova kade spagja vo Karpos??
Back to Top
Kid_A View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 24-Nov-2014
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 405
  Quote Kid_A Quote  Post ReplyReply #2052 Posted: 29-Jan-2018 at 09:40
Originally posted by Џоле

Не би се согласил со тебе, баш многу куќи на повратници во Чаир и во Бутел имаат модерен изглед, меѓутоа главниот проблем во државава е во имањето пари и немањето осет за естетика.

______________

Зградата на Бортас во Момин Поток:Секако дека има убави куќи, но најголем дел од руралните и приградските средини населени со Албанци изгледаат вака:Модерните куќи за коишто ти зборуваш генерално секогаш имаат некои детали дали ограда, прозори, врати, тераса, фасада што имаат некој ориентален детал и не штимаат со околината по која не толку тешко распознаваш дека станува збор за албанска куќа.

Edited by Kid_A - 29-Jan-2018 at 09:42
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 739
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2053 Posted: 31-Jan-2018 at 11:31
Во Капиштец-близу Зебра-превземено од фб

Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 739
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2054 Posted: 02-Feb-2018 at 16:23
Нов станбен објект во Гостивар(превземено од фб)Edited by stef4o - 02-Feb-2018 at 16:24
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2379
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #2055 Posted: 03-Feb-2018 at 19:08
на Орце Николов карши ВардарМебел. Ме бендисуваат страните со циглата ама белото чело ми е no-go.Фотката е околу празниците.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11154
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #2056 Posted: 03-Feb-2018 at 20:16


Хм, очекував дека веќе ја завршиле фасадата. Надворешно, со (преовладувачката) комбинација на црвена тула, има потенцијал да испадне фина, но да видиме кој ќе биде конечниот исход. На Дебар Маало му се очајно потребни добри архитектонски решенија за аголниците, голем дел од нив се транзициски срања.
За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 739
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2057 Posted: 04-Feb-2018 at 11:04
Во Мичурин,Општина Аеродром.Деновиве се подготвува уривање на куќава и најверојатно ќе се отпочне изградба на некој станбен објект.Незнам колкава е предвидената висина.Еве две денешни фотки.Куќата која прва ќе се урива е онаа десно која ја има и на горната фотка а најверојатно истата судбина ја чека и онаа од левата страна.

Back to Top
<Fresno> View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Jun-2010
Online Status: Offline
Posts: 432
  Quote <Fresno> Quote  Post ReplyReply #2058 Posted: 05-Feb-2018 at 11:31
А што фино ќе беше цел Мичурин да е со вакви мини-згради
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 739
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2059 Posted: 07-Feb-2018 at 20:03
И двете се во Карпош(превземено од фб страните на изведувачите)Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1219
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #2060 Posted: 07-Feb-2018 at 22:13
Втората добро знаеме каде е. Уште ли ќе биде таму?
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 101102103104>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.266 seconds.

Copyright ©2007 - 2018  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.