build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Станбени
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Станбени и станбено-деловни згради (општо)
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Станбени и станбено-деловни згради (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 106107108109110 134>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
mirakuliks View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 06-Feb-2010
Location: Brisbane
Online Status: Offline
Posts: 799
  Quote mirakuliks Quote  Post ReplyReply #2141 Posted: 23-May-2018 at 06:40
Ова претпоставувам е во духот на македонската традиција наречена комши капиџик.
Back to Top
<Fresno> View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Jun-2010
Online Status: Offline
Posts: 504
  Quote <Fresno> Quote  Post ReplyReply #2142 Posted: 23-May-2018 at 11:09
И во Европа вака граделе, ама пред 150 години. Стварно нема поента, подобро лепенки да се.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1917
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2143 Posted: 23-May-2018 at 15:00
Превземено од фб-поглед од Skopje City Garden кон новата зграда на Дабар на Илинденска.

Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1917
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2144 Posted: 23-May-2018 at 15:08
Во Дебар Маало-превземено од фб

Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1917
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2145 Posted: 24-May-2018 at 09:35

Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1917
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2146 Posted: 24-May-2018 at 17:17
Во Гостивар-превземено од фб

Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12011
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #2147 Posted: 25-May-2018 at 18:42
Покрај велешкото езеро Младост никнала цела населба, дури почнале и згради да градат...За сè има вторпат
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1470
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #2148 Posted: 25-May-2018 at 18:45
Фино
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1917
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2149 Posted: 26-May-2018 at 12:04
Во Мичурин,Општина Аеродром-изградена пред околу 1 година

Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12011
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #2150 Posted: 26-May-2018 at 12:10
И веќе е унаказена со клима-уреди
За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1917
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2151 Posted: 26-May-2018 at 12:18

За жал ова е честа појава кај многу од зградите низ градот,барем да им текнело стават некакви маски пошто реално на тој што ќе го купи станот многу му е гајле каде ќе ја постави климата и како тоа ќе изгледа од надвор.Може требало да постават маски или носачи па барем да бидат поставени една под друга овака многу лошо изгледа.

Инаку наскоро во Мичурин ќе отпочне со градба на уште една зграда на ул.Петар Ацев зад ресторанот Рулет каде ќе треба претходно да се урнат две куќи.

Еве ја локацијата и рендерот-мислам ги имаме евидентирано но сепакEdited by stef4o - 26-May-2018 at 12:19
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12011
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #2152 Posted: 28-May-2018 at 10:49
Штип (фотографиите се од 30.10.2017)

http://prizma.mk/porazot-na-gruevski-zaveren-vo-familijarniot-shtip/
За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1917
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2153 Posted: 28-May-2018 at 18:48
Низ Карпош-превземено од фб

Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12011
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #2154 Posted: 29-May-2018 at 11:49


Иста локација се сите три слики - помеѓу комплексот Гранд Престиж и најблиските згради.

Edited by Џоле - 29-May-2018 at 11:50
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12011
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #2155 Posted: 29-May-2018 at 18:29
Над Кисела Вода (простете за квалитетот на снимката, но сонцето блескаше право во фотоапаратот)За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1917
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2156 Posted: 30-May-2018 at 16:09
Превземено од фб

Непосредно до Универзална на ул.Христо Смирненски е урната една куќа за издигнување петкатница(сигурно се веќе во напредна фаза со оглед на тоа дека фотката е од почеток на април)

А ова го градат негде во Карпош

Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1917
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2157 Posted: 31-May-2018 at 17:15
Фотките се превземени од фб-локацијата не ми е позната

Исто и оваEdited by stef4o - 31-May-2018 at 17:17
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12011
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #2158 Posted: 31-May-2018 at 18:36
Тоа е во Капиштец, првите две фотки се од ул. Козара или некоја уличка до неа, а последната од ул. Киро Гавриловски

https://www.google.mk/maps/@41.991043,21.4147421,3a,75y,148.36h,94.86t/data=!3m6!1e1!3m4!1s8NxUN7sL2sMF_P25hTqjNw!2e0!7i13312!8i6656?hl=en
За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1917
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2159 Posted: 01-Jun-2018 at 18:11
Денешни фотки-Кисела Вода

1.Оваа е завршена пред околу неполна година2.Лево од нејзе Ројал Васе има отпочнато изградба на еден помал станбен објект,не забележав рендер а стигнати се до приземје3.И ова е кај Рампа,спроти флетајронот

Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12011
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #2160 Posted: 01-Jun-2018 at 18:43
Последнава зграда е ужас невиден, ни градови како Пехчево не би требало да имаат вакво нешто.
За сè има вторпат
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 106107108109110 134>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.453 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.