build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Станбени
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Станбени и станбено-деловни згради (општо)
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Станбени и станбено-деловни згради (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 109110111112113 174>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5593
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2201 Posted: 27-Oct-2018 at 17:10
Нов станбен објект на Хантерс во Кисела Вода близу општинските бараки

Локацијата

Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 882
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #2202 Posted: 27-Oct-2018 at 20:25
Апропо најновата вест на билд.мк за Половина од сите станови во земјава се градат во Скопје

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5593
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2203 Posted: 28-Oct-2018 at 14:20
Во Центар на бул.Партизански Одреди,веднаш до автобуската станица после Соборен Храм

Еве ги рендерите во продолжение

Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12970
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #2204 Posted: 28-Oct-2018 at 20:48
Во нас. Момин Поток се гради нова зграда, не успеав да забележам табла со име на изведувач и рендер.

За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5593
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2205 Posted: 29-Oct-2018 at 07:52
Адора инженеринг“ – ПАР ЕКСЕЛАНС во македонското градежништво

Г-дин Чифлиганец, што во моментов е најактуелно во „Адора инженеринг“?

-Во моментов се претставуваме на саемот на недвижности RealExpo 2018, каде сме традиционално присутни уште од самиот почеток на Технома. Годинава се претставивме со бутик штанд за зелено домување, кој е соодветен на проектите што ги претставуваме. „Адора“ минатата и оваа година целосно ги заврши нашите два најкапитални објекти во Скопје. Тоа се Адора Flatiron, кој го пуштивме во употреба лани во декември и Адора Diamond Garden, што го пуштивме во употреба на 28 август, нашиот голем празник Голема Богородица и роденденот на „Адора инженеринг“, која беше основана на овој ден пред 16 години.
Во Адора Flatiron има уште многу малку непродадени станови, помалку од 10, од вкупно 280 станови. Овој објект беше добитник на интернационалната награда за иновативност во стилот и квалитетот на домувањето и исклучително сме горди на ова достигнување. Во „Дијамантската градина“, пак, имаме уште само два непродадени станови, така што излегувањето на „Адора“ на саемот е повеќе репрезентативно, да покажеме што одработивме изминатите две години. Дополнително, го претставуваме и нашиот најнов објект во општина Аеродром, „Црква 3“, каде од 170 станови, 150 се продадоа за само еден месец од добивањето на одобрението за градба. И во овој објект има само уште петнаесеттина непродадени станови.
Важен момент од нашето саемско претставување е скромната најава за плановите за идниот објект во близина на скопски Саем. Тоа е само идејно решение, макета, а целата ни е да го испитаме мислењето на јавноста и на посетителите и од нив да слушнеме како го замислуваат и како најмногу би им се допаднал овој објект. Може да кажам дека овој период е една тампон зона помеѓу завршувањето на минатите инвестиции и планирањето на новите. Тоа се должи и на изминатиот период во кој во Македонија владееше политичка криза која се одрази и на нас во форма на една несигурност.

Но, земјата полека и сигурно излегува од кризата, влезот во НАТО, кој е извесен, нам ни дава оптимизам и мислам дека во иднина сме решени да продолжиме да чекориме уште попрогресивно напред во секторот градежништво-високоградба. „Адора“ за кратко повторно ќе почне интензивно да инвестира во изградба на нашиот најнов објект, кој ќе биде уште еден чекор понапред од сите досегашни.

https://inovativnost.mk/2018/10/26/адора-инженеринг-пар-екселанс-во-м/?fbclid=IwAR1PWKgqZDav0qx2bo2iveu1NETjolb68Z_FClQ8gG5q781Kz5EBta-MJds

Веројатно најновиот проект кој го најавуваат близу Скопски Саем е на местото на оваа зграда


Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5593
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2206 Posted: 29-Oct-2018 at 08:07
Во Куманово(од фб)Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5593
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2207 Posted: 29-Oct-2018 at 10:02
Originally posted by stef4o

Адора инженеринг“ – ПАР ЕКСЕЛАНС во македонското градежништво

Г-дин Чифлиганец, што во моментов е најактуелно во „Адора инженеринг“?

-Во моментов се претставуваме на саемот на недвижности RealExpo 2018, каде сме традиционално присутни уште од самиот почеток на Технома. Годинава се претставивме со бутик штанд за зелено домување, кој е соодветен на проектите што ги претставуваме. „Адора“ минатата и оваа година целосно ги заврши нашите два најкапитални објекти во Скопје. Тоа се Адора Flatiron, кој го пуштивме во употреба лани во декември и Адора Diamond Garden, што го пуштивме во употреба на 28 август, нашиот голем празник Голема Богородица и роденденот на „Адора инженеринг“, која беше основана на овој ден пред 16 години.
Во Адора Flatiron има уште многу малку непродадени станови, помалку од 10, од вкупно 280 станови. Овој објект беше добитник на интернационалната награда за иновативност во стилот и квалитетот на домувањето и исклучително сме горди на ова достигнување. Во „Дијамантската градина“, пак, имаме уште само два непродадени станови, така што излегувањето на „Адора“ на саемот е повеќе репрезентативно, да покажеме што одработивме изминатите две години. Дополнително, го претставуваме и нашиот најнов објект во општина Аеродром, „Црква 3“, каде од 170 станови, 150 се продадоа за само еден месец од добивањето на одобрението за градба. И во овој објект има само уште петнаесеттина непродадени станови.
Важен момент од нашето саемско претставување е скромната најава за плановите за идниот објект во близина на скопски Саем. Тоа е само идејно решение, макета, а целата ни е да го испитаме мислењето на јавноста и на посетителите и од нив да слушнеме како го замислуваат и како најмногу би им се допаднал овој објект. Може да кажам дека овој период е една тампон зона помеѓу завршувањето на минатите инвестиции и планирањето на новите. Тоа се должи и на изминатиот период во кој во Македонија владееше политичка криза која се одрази и на нас во форма на една несигурност.

Но, земјата полека и сигурно излегува од кризата, влезот во НАТО, кој е извесен, нам ни дава оптимизам и мислам дека во иднина сме решени да продолжиме да чекориме уште попрогресивно напред во секторот градежништво-високоградба. „Адора“ за кратко повторно ќе почне интензивно да инвестира во изградба на нашиот најнов објект, кој ќе биде уште еден чекор понапред од сите досегашни.

https://inovativnost.mk/2018/10/26/адора-инженеринг-пар-екселанс-во-м/?fbclid=IwAR1PWKgqZDav0qx2bo2iveu1NETjolb68Z_FClQ8gG5q781Kz5EBta-MJds

Веројатно најновиот проект кој го најавуваат близу Скопски Саем е на местото на оваа зграда

Еве макета за новиот проект-(од саемот за градежништво)

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5593
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2208 Posted: 29-Oct-2018 at 10:04
Нов станбен комплекс на Фабрика Карпош во АеродромBack to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5593
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2209 Posted: 29-Oct-2018 at 12:04

Локацијата е во Стар Аеродром спроти маркетот Стокомак непосредно до поликлиниката.
Back to Top
Théoden View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2018
Location: Р. Македонија
Online Status: Offline
Posts: 172
  Quote Théoden Quote  Post ReplyReply #2210 Posted: 29-Oct-2018 at 14:18
Originally posted by stef4o

Originally posted by stef4o


https://inovativnost.mk/2018/10/26/адора-инженеринг-пар-екселанс-во-м/?fbclid=IwAR1PWKgqZDav0qx2bo2iveu1NETjolb68Z_FClQ8gG5q781Kz5EBta-MJds

Веројатно најновиот проект кој го најавуваат близу Скопски Саем е на местото на оваа зграда
Еве макета за новиот проект-(од саемот за градежништво)Според ДУП-от овде има маркичка резервирана за деловни објекти.
Back to Top
skopskodete View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 17-Feb-2017
Online Status: Offline
Posts: 442
  Quote skopskodete Quote  Post ReplyReply #2211 Posted: 29-Oct-2018 at 15:04
Кај ВИП хотел има маркичка за станбена зграда во истата форма како макетата.
Веројатно се мисли за таа локација.
Back to Top
Kid_A View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 24-Nov-2014
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 452
  Quote Kid_A Quote  Post ReplyReply #2212 Posted: 29-Oct-2018 at 15:49
Јас не знам дали по општините имаме сектори за урбанизам и кој им дава дозволи да градат вакви грдотии од згради?
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5593
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2213 Posted: 29-Oct-2018 at 19:49
Еве извадок од Google Maps за делот околу Вип Хотел во Крњево,би се зачудил ако некој конечно почне нешто да гради во овој дел каде има мноштво полураспаднати куќи кои редно е веќе да се рушат.Незнам дали нешто улога има и мораториумот за градба бидејќи со него е опфатено и Ново Маало па се надевам дека во иднина и на тој дел ќе се почне со градење.

Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 2067
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #2214 Posted: 29-Oct-2018 at 20:00
Тука треба нешто од типот на Реонски Центар... или нека Адора се охрабри малку повеќе па изгради нешто стварно големо кое добро ќе функционира со Источната порта, УКИМ и МТВ. Можат да изградат зграда од 180 метри па да се фалат сосе Владата за највисоката зграда во регионот, башка и домашна инвестиција.
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1934
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #2215 Posted: 30-Oct-2018 at 07:39
За зграда од 100+м треба вистинско знаење, а не улична школа.
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 641
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #2216 Posted: 30-Oct-2018 at 10:38
Еден од проблемите на Крњево е што ако на пример во Стар Аеродром на местото каде има две бараки на чие место треба да се подигне една станбена зграда, живеат 16 фамилии,во Крњево на аереал од иста големина живеат 38 фамилии... Инаку мислам реално проценувам дека после завршување со сите проекти во Стар Аеродром, градежништвото во Скопје ќе замре,пазарот со недвижности и веќе е балон,остатокот на Македонија нема 3 милиони население па да се дигаат нови станбени населби во Скопје.

Edited by kiriOK - 30-Oct-2018 at 10:46
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12970
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #2217 Posted: 30-Oct-2018 at 17:59


Делумно си во право, но како што тргнало, цела Македонија (посебно младите) ќе се префрлат во Скопје, по другите градови и села ќе останат само старци.

___

До зградата на Боними, Дебар Маало

претходно

https://www.google.mk/maps/@41.9992373,21.4235944,3a,75y,88.28h,101.07t/data=!3m5!1e1!3m3!1sO_oEndr0SvXb1HCp2wF4Og!2e0!6s%2F%2Fgeo2.ggpht.com%2Fcbk%3Fpanoid%3DO_oEndr0SvXb1HCp2wF4Og%26output%3Dthumbnail%26cb_client%3Dmaps_sv.tactile.gps%26thumb%3D2%26w%3D203%26h%3D100%26yaw%3D101.79304%26pitch%3D0%26thumbfov%3D100?hl=en

сега

За сè има вторпат
Back to Top
anonimen View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 10-Mar-2012
Online Status: Offline
Posts: 58
  Quote anonimen Quote  Post ReplyReply #2218 Posted: 30-Oct-2018 at 18:43
"sekoja cest" za limot I drvenite gredi na posledniot kat. Grdo I unisteno.   

Edited by anonimen - 30-Oct-2018 at 18:47
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5593
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2219 Posted: 31-Oct-2018 at 19:49
Во Капиштец(од фб)

Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 882
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #2220 Posted: 02-Nov-2018 at 10:34
Така е, спомната е Словенија во видеото погоре што го постирав од Види Вака каде што вика дека во 2016 во Македонија изградени се 30 пати повеќе станови отколку во Словенија, од кои половината се во Скопје. Бројот на изградени станови за една година е повеќе отколку во Грција, Романија и Унгарија заедно. Цела држава (посебно Скопје) е една голема мафија Crazy
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 109110111112113 174>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.391 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.