build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Станбени
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Станбени и станбено-деловни згради (општо)
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Станбени и станбено-деловни згради (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 111112113114115 160>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1924
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #2241 Posted: 28-Aug-2018 at 21:27
Originally posted by stef4o

Originally posted by daci92

Позади зградата на Голден Арт (до онаа на Адора) во Карпош 3 позади Техничките факултети имаше една куќа која ја рушат веќе неколку дена , веројатно и таму ќе никне зградетина.Еве за колкава зграда станува збор


Добро е барем ќе ја запазат линијата со останатите 2 згради.
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1905
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #2242 Posted: 29-Aug-2018 at 09:42
http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=1036
za objektov si ima posebna nishka
Originally posted by stef4o

Во Дебар Маало-превземено од фб

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 3491
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2243 Posted: 29-Aug-2018 at 12:48
Во Карпош на ул.Прашка-превземено од фбBack to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 3491
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2244 Posted: 30-Aug-2018 at 13:23
ПРЕД ДЕНЕШНАТА СЕДНИЦА НА СОВЕТ НА ЦЕНТАР
Нема крај, нови 7 згради позади новото училиште во Капиштец, станарите апелираат до советниците
Повеќе инфо на линкот долу

Еве и фотка од истиот линк за една од парцелите каде треба да се градиhttps://www.mkd.mk/makedonija/skopje/nema-kraj-novi-7-zgradi-pozadi-novoto-uchilishte-vo-kapishtec-stanarite-apeliraat


Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 3491
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2245 Posted: 31-Aug-2018 at 12:35
Во Маџир Маало


deleted account

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 3491
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2246 Posted: 01-Sep-2018 at 08:18
Од рано утринава багери расчистуваат на оваа локација во Мичурин
Мало дополнување

Веќе во попладневните часови поголем дел од објектот е урнат а исто и добар дел од дрвта исечени.Ќе видиме за колкава зграда ќе се работи

Edited by stef4o - 01-Sep-2018 at 14:05
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 3491
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2247 Posted: 01-Sep-2018 at 16:13
На паркингот до ресторан Кригла(спроти Влада) е извршена сеча на дрвја за изградба на зграда со висина од 26м.

Фоткиве се од фб


https://republika.mk/954999

Edited by stef4o - 01-Sep-2018 at 16:14
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 3491
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2248 Posted: 02-Sep-2018 at 09:24
Во Тафталиџе 2(превземено од фб)

Edited by stef4o - 02-Sep-2018 at 09:30
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 3491
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2249 Posted: 02-Sep-2018 at 13:39
Во Карпош кај Техничките факултети,веќе е отпочнато со ископ за новата зграда(превземено од фејсбук)
Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #2250 Posted: 03-Sep-2018 at 15:42
Previous
 
За криминални активности потребна е способност, неспособни луѓе не се способни за тоа.
 
Не знам дали јас напнувам и колку ти си прочитал некој да е` задоволен од сегашните или поранешните локални власти, но ако ги имаш читано моите коментари на форумов од минатото, би знаел дека јас по навика им дозирам еднаква количина од камшикот и на едните и на другите ѓубриња од луѓе наречени политичари.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9072
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #2251 Posted: 03-Sep-2018 at 15:47

Декстер. не е финтата во камшикот. На било кој од нас со два грама памет ни е јасно дека јавната администрација ни е претежно состваена од криминалци, опортунисти и неспособни мрзи.

Зборуваме за квалитетот на нашата дискусија, за малку да избегнеме од дневнополитичкото мочуриште со конструктивни идеи или со конструктивни критики пред се. А под тоа подразбирам да даваме коментари за проектите или за глобалните теми, без да ставаме непотребни политички референци во секој пост.
Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #2252 Posted: 03-Sep-2018 at 18:03
Previous
 
Се согласувам, и токму затоа верувам дека како што нема место за пвеводбениците и за плавите жолтици на форумов, истовремено не треба да има место ниту за талибанизмот од типот "ова треба да се руши, она треба да се руши".
 
Потребна е` издржана дискусија за да се објасни зошто одредени објекти не припаѓаат таму каде што се наоѓаат, а не бидејќи на некого така му налагаат личниот мерак и личниот вкус.
Back to Top
hcitrS View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 588
  Quote hcitrS Quote  Post ReplyReply #2253 Posted: 03-Sep-2018 at 20:50
^Твојот личен мерак и вкус ти налага во СЕКОЈ ЕДЕН твој пост да ја употребуваш фразата „плави жолтици“. Ни од првиот пат ко се сретнав со неа не беше нити смешна, нити инвентивна, нити никаква, ама после 23405 пати - толкај ми ги напрај. Олабај пријателе (хинт: јави се во утринска емисија и олесни се, после ела на форум)

Јас гласам да се цензурира секој пост на Декстер кој содржи „пвеводбеници“ или „плави жолтици“ . Против хроничните фрустрати мора со цензура, не постојат аргументи.

Edited by hcitrS - 03-Sep-2018 at 20:53
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9072
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #2254 Posted: 04-Sep-2018 at 08:12

Бидејќи секогаш ги користи истите термини може да поставиме и автоматски филтри
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9072
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #2255 Posted: 04-Sep-2018 at 08:27
Originally posted by Dexter26

Previous
 
Се согласувам, и токму затоа верувам дека како што нема место за пвеводбениците и за плавите жолтици на форумов, истовремено не треба да има место ниту за талибанизмот од типот "ова треба да се руши, она треба да се руши".
 
Потребна е` издржана дискусија за да се објасни зошто одредени објекти не припаѓаат таму каде што се наоѓаат, а не бидејќи на некого така му налагаат личниот мерак и личниот вкус.


Ах, рушење е и те како легитимно барање во овој град. Сепак низ овие 30 години имаем неколку слоеви на ѓубре кои ако останат во оваа форма трајно ќе го нарушуваат квалитетот на живеење во овој град. И тука не зборувм од перспектива на естетика, туку исклучиво од перспектива на урбано уредување и планирање на просторот.

Ајде да земеме прост пример.

1. Мериот, театарот, музејот на ВМРО.... просторно не пречат (иако Мериот е поголем отколку што треба).
2. АЕК, МНР и сл АПСОЛУТНО пречат. Позади нив се крие еден од најголемите архитектонски богатства кои ги има овој град, оставен во мизерна состојба и заграден со овие објекти.

ДА искочиме вон СК2014.

Чаир е апсолутно легитимен таргет.

За жал, откако направивме од готово вересија, и Аеродром спаѓа во оваа категорија. Но со катноста таму, малку веројатно е дека во блиска иднина ќе се смогнат сили нешто да се корегира дури и да се има волја.

Ако ја исфрлиме „радикалната реторика“ за рушење, во најмала рака локалните власти мораат да прекинат урбаното планирање да го базираат врз „кај може да се дигне зградиче за да земеме комуналии“, туку да се направи квалитетно зонирање и да се организираат низа архитекотнски конкурси за одредени квартови како сонова за понатамошен развој. Кандидати за ова

1. СК2014 (Мал ринг)
2. Маџир маало
3. Паркингот кај Холидеј Ин

Веројатно, она што се случува со Лимак позади стара железничка е добар пример како треба (иако резултатите тек треба да ги видиме)

Еве еден светски пример како треба

http://architectuul.com/architecture/potsdamer-platz-masterplan
Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #2256 Posted: 04-Sep-2018 at 13:23
Originally posted by pbanks

Бидејќи секогаш ги користи истите термини може да поставиме и автоматски филтри

 
Е па бидете поздравени тогаш и имајте убав живот и вие и вашиот цензурирачки форум.
 
Па да ви дојде и на вас редот за рушење.
Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 558
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #2257 Posted: 05-Sep-2018 at 08:08
Originally posted by daci92


Originally posted by stef4o

Originally posted by daci92

Позади зградата на Голден Арт (до онаа на Адора) во Карпош 3 позади Техничките факултети имаше една куќа која ја рушат веќе неколку дена , веројатно и таму ќе никне зградетина.Еве за колкава зграда станува збор

Добро е барем ќе ја запазат линијата со останатите 2 згради.


Еве кај ќе се наоѓа...едно запазување на линијашто да ти кажам

Инаку дефинитивно по се што гледам,споредувам и анализирам...ваков тип на уранистичко планирање то ест дивеење,од цела Европа постои само во Македонија,Косово и Албанија...Edited by kiriOK - 05-Sep-2018 at 08:11
Back to Top
skopskodete View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 17-Feb-2017
Online Status: Offline
Posts: 260
  Quote skopskodete Quote  Post ReplyReply #2258 Posted: 05-Sep-2018 at 15:23
Стварно не разбирам зошто мора да се збута тука баш зграда...
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12538
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #2259 Posted: 05-Sep-2018 at 17:40
Како локација тој дел е мошне атрактивен, на само неколку метри од Градски парк и кејот на Вардар, на отприлика 2 км од Сити Мол и од Центарот на Скопје. Во близина неколку факултети, да поседуваш стан ќе можеш да го изнајмуваш на студенти итн. итн.
За сè има вторпат
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1867
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #2260 Posted: 05-Sep-2018 at 18:10
Да не си им во кожа на тие кои купиле станови на сам старт во првите 2-3 згради. Од луксуз до бразилско предградие во само 10 години...
И да, сега е само за издавање далеку од хумани услови за живот или луксузно домување...

Се додека не почне јавно да се истакнуваат ликовите со имиња и слики кој тоа го дозволил и ставил потпис ништо не правиме. Мора некој за пример да го изеде стапот. И не градоначалник туку сите што се умешани во овој тип на урбанизација.

Видете и во Капиштец кај завод за рехабилитација што се прави. Тоа е повеќе од криминал кон населбата!

Edited by alexsend - 05-Sep-2018 at 18:13
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 111112113114115 160>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.373 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.