build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Станбени
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Станбени и станбено-деловни згради (општо)
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Станбени и станбено-деловни згради (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 118119120121122 166>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6839
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2381 Posted: 10-Aug-2019 at 11:13
Во текстов прочитав дека во Бутел се градат две станбени згради и трговски центар
-------------------------------------------------------------------------

Учениците и пешаците исфрлени на улица

Хаосот во урбанизмот продолжува – во Бутел се преградува пешачка патека

Цела пешачка патека им е одземена на жителите на општината Бутел. Едноставно ја снема, затоа што лимената ограда на приватниот инвеститор, кој гради на просторот на старите социјални бараки кај старата општина Бутел, е сосема поместена и поставена веднаш до велосипедската патека. Дури и сообраќајниот знак на кој јасно е претставено дека лево е велосипедската, а десно пешачката патека сега веќе не е на јавната површина, бидејќи со поместувањето на лимената ограда тој целосно е на просторот на градежната парцела на оној што гради. На левата страна на знакот има велосипед, а на десната мајка со дете. Но и мајките и децата сега се исфрлени на улица, бидејќи сосема им е одземена единствената пешачката патека по која граѓаните можеа да стигнат од едната на другата страна на општината или од пазарчето во Бутел до населбата Скопје Север. Наскоро, со почетокот на учебната година и учениците што се запишани во средното економско училиште „Арсение Јовков“ ќе немаат каде да се движат, а секојдневно ќе пешачат до таму и назад. За сите нив како пешачки простор останува левата страна на пешачкиот дел од улицата Бутелска, гледано кон пазарчето или коловозот од десно и велосипедската патека, по која движењето може да биде опасно. По неа често брзо возат велосипедистите, а сега и сопствениците на електричните тротинети. Тоа значи дека сега сите, и мајките и децата, како и учениците, се доведени во опасност ако си дозволат да се движат покрај лимената ограда од градилиштето. По должината на целата ограда, ниту од страната на булеварот Босна и Херцеговина ниту од страната на улицата Бутелска, нема табла на која е означено кој е инвеститорот, ниту пак што се гради и кој гради, што е сосема незаконски.

Во врска со ова, од службите на градот Скопје сметаат дека ако инвеститорот постапува незаконски, тогаш може да биде казнет. Но, како што е познато, градежната дозвола за изградба на објектот ја издава општината, во случајов општината Бутел, а градот таму нема ингеренции. Оттаму објаснуваат дека две приватни фирми градат нов трговски центар и две станбени згради, а инвеститорот побарал и добил дозвола за поместување на лимената ограда.

– Градежните дозволи за изведба на објекти ги издава соодветната општина, а во истата таа се наведени и локациите каде што може да се изведуваат градежните работи. Доколку инвеститорот не се придржува до парцелата и условите за изградба, како и до правилата за комунален ред, тогаш истиот тој може да биде санкциониран од соодветните инспекциски служби – велат од градот Скопје.
Од општината Бутел, пак, тврдат дека металната ограда е поместена само од безбедносни причини и со дозвола од градоначалникот.

– Минатиот викенд инвеститорот што гради трговски центар и две згради ме замоли да ја помести лимената ограда само од безбедносни причини. Во моментов се гради три ката надолу и бидејќи се можни одрони при овие изведбени работи, дозволив за два месеца додека се изведуваат овие зафати оградата да биде поместена за да не настрада некој пешак. Луѓето побараа и им излеговме во пресрет и токму затоа е оградена и пешачката патека. Поместувањето на оградата е само за метар и половина. Набргу оградата ќе биде повлечена назад, како што ќе мора да се повлече и во предниот дел од градилиштето поради проширувањето на булеварот Босна и Херцеговина. Објектот се гради веќе четири или пет години, а градат две приватни фирми – вели Велимир Смилевски, градоначалник на општината Бутел. Градоначалникот посочи дека досега никој од граѓаните не се пожалил за оградувањето на пешачката патека, но локални жители тврдат реагирале кај градежниците на градилиштето.

– Навистина не можев да сфатам како може цела пешачка патека некој да си ја огради, тукутака, да нема ние пешаците од каде сега да поминеме. Пред да се вратам назад на пешачкиот премин за да одам пеш од другата страна на улицата најверојатно и друг пред мене реагирал, па ги чув градежниците како меѓусебно се објаснуваат дека оградувањето е од безбедносни причини и дека движењето на сајлата од кранот на градилиштето не смее да биде надвор од лимената ограда. Поради потребите за сегашните изведбени работи била поместена оградата – раскажува жител на општината Бутел.

Бидејќи, како што вели градоначалникот, патеката нема да биде достапна за пешаците само два месеца, тоа значи дека учениците и сите други во овој период задолжително ќе мораат да се снаоѓаат, да не го користат овој дел за пешачење и за да бидат побезбедни ќе мора да ја користат пешачката патека од другата страна на сообраќајницата.

https://www.novamakedonija.com.mk/makedonija/skopje/учениците-и-пешаците-исфрлени-на-улиц/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6839
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2382 Posted: 11-Aug-2019 at 10:29
Зградата на Дабар на Илинденска чинам веќе е вселена а на приземјето еден од локалите е веќе издаден

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6839
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2383 Posted: 11-Aug-2019 at 10:48
Оваа зградичка незнам точно каде е дали Центар или К.Вода во позадина се гледа флетајронот ја најдов на фб

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6839
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2384 Posted: 11-Aug-2019 at 11:00
Originally posted by stef4o

Конечниот изглед на оваа зграда во Влае на ул.Ацо шопов(од фб)


Од другата страна(од фб)

Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4747
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #2385 Posted: 11-Aug-2019 at 14:54
LAMINATI PARKETI TEPISI. За кој бе пријателе? Срам невиден.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6839
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2386 Posted: 13-Aug-2019 at 15:51
На влезот на Трнодол ќе никнат згради

Ќе се затвора главниот влез на населбата Трнодол, а на тоа место се зацртува маркица за зграда во подножјето до каналот кој го чува Скопје од поплави. Ова го предвидува предлог-одлуката за донесување на Деталниот урбанистички план, за опфатот помеѓу Жданец, Трнодол и Нерези, кој по барање на граѓани беше повлечен од седница на Советот кон крајот на минатата година, а утре повтроно ќе се најде пред советниците на општина Карпош, пишува Нетпес.ком.мк.

Со овој предлог ДУП, исто така предвидено е да се изгради мост преку заштитниот канал и граѓаните од Трнодол да се приклучуваат во улицата на населбата Жданец.

Овој скандалозен ДУП за жителите на Општина Карпош, предизвика бројни реакции во јавноста, особено бидејќи и покрај извршените испитувања и предупредувања дека почвата во подножјето на Водно, Трнодол и Жданец е потенцијално нестабилна и дека може да дојде до лизгање на земјиштето. Имено, новиот урбанистички план е потенцијална опасност за безбедноста на граѓаните и неколку населби

ДУП-от предвидува и изградба на мост преку заштитниот канал, при што граѓаните од Трнодол би се приклучувале на улицата на населба Жданец под непрегледен агол од 90 степени.

Покрај небезбедното сообраќајното решение, голем проблем се појавува во случај на земјотрес, поплави и пожар, при што граѓаните од Трнодол и Жданец нема да имаат можност за евакуација.

Во подножјето позади бензиската пумпа, планот предвидува уште две згради кои долонитело преставуваат опасност за населба Козле.

„Вториот проблем на кој реагираат граѓаните на населба Трнодол е зголемената висина на секоја парцела за еден кат повеќе, плус поткровје, што може да предизвика „дебармализација“ и губење на вредноста на имотот на населбата и покрај предупредувањата дека ниту инфраструктура ниту брдото може да ја издржи потенцијалната градба. Се предлага ваков план во сред лето кога повеќето од граѓаните се на одмор и не се информирани што се подготвува од општината. Револтирани сме од нетранспаретноста на целиот процес“, реагираат граѓани.

Се бара стопирање на предложениот ДУП за Трнодол
Има големи реакци и за нетранспаретноста на целиот процес на донесување на планот, иако пред изборите градоначалникот Стефан Богоев ветуваше транспарентност и разумни одлуки и проекти за екологијата урбанизмот и транспарентноста.

Жителите на овој дел од Скопје, бараат планот да се стопира и да се изгласа мораториум за било какви урбанистички планови на повеќе од 10 години, а во меѓувреме да се направи ревизија и на последниот ГУП.

https://skopjeinfo.mk/na-vlezot-na-trnodol-kje-niknat-zgradi
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6839
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2387 Posted: 15-Aug-2019 at 18:01
Во населба Острово-АеродромBack to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6839
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2388 Posted: 15-Aug-2019 at 18:10
Нов станбен објект на ул.Багдадска(од фб)

Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13134
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #2389 Posted: 16-Aug-2019 at 17:51
Некаде во Кисела Водаhttp://bonor.mk/%d0%bf%d1%80%d0%be%d0%b4%d0%b0%d0%b6%d0%b1%d0%b0-%d0%bd%d0%b0-%d1%81%d1%82%d0%b0%d0%bd%d0%be%d0%b2%d0%b8-%d0%bb%d0%be%d0%ba%d0%b0%d1%86%d0%b8%d1%98%d0%b0-%d0%ba%d0%b2/
За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6839
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2390 Posted: 18-Aug-2019 at 16:12

На ул.Ѓорѓи Димитров бр.17 еве ситуација на градилиште од средина на јули(од фб)

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6839
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2391 Posted: 19-Aug-2019 at 07:11
Во Кисела Вода(од фб)

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6839
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2392 Posted: 20-Aug-2019 at 07:24
Во Куманово(од фб)Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6839
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2393 Posted: 21-Aug-2019 at 16:13
Во Кисела Вода(од фб)

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6839
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2394 Posted: 21-Aug-2019 at 16:27
Во план да се гради,незнам на која локација(извор-фб профилот на Неимар Инженеринг)Edited by stef4o - 22-Aug-2019 at 13:50
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13134
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #2395 Posted: 21-Aug-2019 at 18:00
Опааа, ова последново изгледа одлично, баш би сакал да го видам и во живо.
За сè има вторпат
Back to Top
team17 View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 23-Mar-2015
Online Status: Offline
Posts: 18
  Quote team17 Quote  Post ReplyReply #2396 Posted: 21-Aug-2019 at 19:18
Кој ќе го гради?
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3886
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #2397 Posted: 21-Aug-2019 at 20:35
Со сигурност не во Аеродром😂. Карпош некаде во некој ќош.
Вакво нешто би градил кај МРТ.

Edited by my Macedonia - 21-Aug-2019 at 20:38
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13134
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #2398 Posted: 22-Aug-2019 at 10:37
Стефчо, ставај линкови до изворите на фотографии.
За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6839
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2399 Posted: 23-Aug-2019 at 06:36
Од фб-нов станбено деловен објект,локација Автокоманда(кружен тек)


Edited by stef4o - 23-Aug-2019 at 06:37
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6839
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2400 Posted: 25-Aug-2019 at 08:32
Негде во Чаир(од Инстаграм-Три Браќа)

Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 118119120121122 166>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.406 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.