build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Станбени
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Станбени и станбено-деловни згради (општо)
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Станбени и станбено-деловни згради (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 123124125126127 166>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Kid_A View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 24-Nov-2014
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 452
  Quote Kid_A Quote  Post ReplyReply #2481 Posted: 04-Nov-2019 at 12:43
Тие што прават предобри и нереалистицни рендери треба да си сносат одговорност, затоа што манипулираат со потенцијалните купувачи.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6907
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2482 Posted: 04-Nov-2019 at 13:16
Мислам дека потенцијалните купувачи се многу по засегнати од функционалноста и распоредот на становите отколку естетскиот изглед и урбаната вклопеност на зграда во која избрале да живеат со околината. Многу честа појава е недоследноста на изведбата со прикажаните рендери конкретно кај зградава на Бостон се забележуваат извесни отстапувања,оделе на поефтина варијанта но сепак има случаи со многу други згради чија изведба нема допирни точки со рендерите.
Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 666
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #2483 Posted: 04-Nov-2019 at 13:47
Страшното е што не се искористува овој период на ај да кажам градежна експанзија, за да се изградат квалитетни решенија...ќе дојде време ќе секне овој замав и после и да започнат подобрувања или сите места ќе бидат узурпирани или нема да има толку голем број купувачи.

Менталитетот на купувачот кај нас е ист со тој на општеството,политичките гласачи итн...одреден број десетлетија поназад од оној на современите текови,да не кажам век.

Претпоставувам дека 90% од становиве се одкупуваат од луѓе од провинција, а за нив е добиток се што е во Скопје, мислам дека дури и на распоред на станот не се гледа а што пак останува за зеленило,сообраќајни решенија околу,поглед...
Према тоа оваа ситуација ќе продолжи најверојатно до исцрпување на демографската залиха од внатрешноста, коа ќе нема кој масовно да се доселува во Скопје од страна, тогаш ќе започне да се гледа напредок во другите сфери на урбанизмот...

Но ова додека се случи може да поминат 10'тина години...до тогаш ќе го нема просторниот и човечкиот моментум.   

Edited by kiriOK - 04-Nov-2019 at 13:49
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1913
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #2484 Posted: 04-Nov-2019 at 13:47
ne se slagam, prvo sto gi pleni kupuvacite e izgledot na zgradata, zatoa se pravat ubavi renderi. otkako ke gi prodade site stanovi investitorot dodeka e vo gradba objektot, si vika sho ke trosam na fasada, mi e gajle dali ke e ubav i pravi vakvi improvizacii. treba samite stanari da go tuzat za izmama.
Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 666
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #2485 Posted: 04-Nov-2019 at 13:54
Имаш еден куп примери каде нема истакнати рендери но затоа веќе фирмата е залеана од повици од заинтересирани купувачи,само заради тоа што објектот се наоѓа на одредена локација.
Back to Top
Kid_A View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 24-Nov-2014
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 452
  Quote Kid_A Quote  Post ReplyReply #2486 Posted: 04-Nov-2019 at 14:20
Originally posted by kiriOK

Страшното е што не се искористува овој период на ај да кажам градежна експанзија, за да се изградат квалитетни решенија...ќе дојде време ќе секне овој замав и после и да започнат подобрувања или сите места ќе бидат узурпирани или нема да има толку голем број купувачи.

Менталитетот на купувачот кај нас е ист со тој на општеството,политичките гласачи итн...одреден број десетлетија поназад од оној на современите текови,да не кажам век.

Претпоставувам дека 90% од становиве се одкупуваат од луѓе од провинција, а за нив е добиток се што е во Скопје, мислам дека дури и на распоред на станот не се гледа а што пак останува за зеленило,сообраќајни решенија околу,поглед...
Према тоа оваа ситуација ќе продолжи најверојатно до исцрпување на демографската залиха од внатрешноста, коа ќе нема кој масовно да се доселува во Скопје од страна, тогаш ќе започне да се гледа напредок во другите сфери на урбанизмот...

Но ова додека се случи може да поминат 10'тина години...до тогаш ќе го нема просторниот и човечкиот моментум.   


Да не се тие луѓе од провинција нема кој во Скопје дете да роди. Тие се тие луѓе што ги полнат градинките, школите, маркетите, рестораните, фабриките, го раздвижуваат пазарот и економијата на градот. Без нив Скопје ќе е мртво и немакедонско.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6907
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2487 Posted: 04-Nov-2019 at 16:34
Локацијата е ул.Багдадска(близу Млечен ресторан)

1.Може да се видат новите згради на Линеа едната скоро завршена,другата во фаза на градба

2.А следново е ископ за нова зграда веднаш спроти претходните двеhttps://www.facebook.com/FILA-Construction-
Back to Top
JovanOdGjorche View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Oct-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 274
  Quote JovanOdGjorche Quote  Post ReplyReply #2488 Posted: 04-Nov-2019 at 17:17
Зарем сè уште се тегнеме за тоа колку провинцијалата го „уништува“ старо Скопје? Па 50% (можда и више) од „скопјаните“ се со потекло од македонските планини, гори, села, долови, ридови итн. Како што е кодифициран „македонскиот јазик“ така е направено ѝ денешно Скопје.
And something, somewhere was lost in 1938...
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6907
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2489 Posted: 05-Nov-2019 at 07:43
Од фб,во Кисела Вода,завршен е дел од фасадатаEdited by stef4o - 05-Nov-2019 at 07:44
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1957
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #2490 Posted: 05-Nov-2019 at 19:18
Трим и лум почнуваат со градба на борис трајковски карши салата Расадник, тука после семафорот.
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6907
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2491 Posted: 06-Nov-2019 at 07:57

Еве го проектот и локацијата...https://www.facebook.com/trimlum/
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1957
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #2492 Posted: 06-Nov-2019 at 08:16
ЕЕе тоа

Инаку во однос на новиот ДУП за расадник генерално сум за, тие ливади се веќе длабоко во Скопје и се голем неискористен простор, а и ваљда ќе бидат причина за да се поврзат Кисела Вода и Аеродром со надвожњак преку шините. Сепак би било голема штета наместо поголеми урбани комплекси да се градат еден куп помали згради по принцип на кој што му дојде и во која боја сака и д анастане повторно хаос од пренатрупаност...
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6907
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2493 Posted: 06-Nov-2019 at 09:22

Убеден сум дека урбанизацијата на Расадник според било кој детален план што ќе го изгласаат ќе се сведе на 100-тици парцели за издигање згради од по 7 максимум 10 ката,нешто слична варијанта на она што се случи во Стар Аеродром и низ други места.Не верувам дека некој ќе влезе со некакви грандиозни зафати и проекти.Но зачуден сум од тоа дали до толку има потреба од нови станови,зарем уште ли се доселуваат луѓе од провинција,според проекциите ако се реализира овој детален план ќе резултира со отприлика 20.000 нови жители...?
Back to Top
Graditelot View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 17-May-2016
Online Status: Online
Posts: 67
  Quote Graditelot Quote  Post ReplyReply #2494 Posted: 06-Nov-2019 at 15:04
Само кој ќе ја срка прашината од цементарница за доручек, ручек и вечера?
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1957
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #2495 Posted: 06-Nov-2019 at 15:35
Сите тие што веќе живеат таму и сите кои ќе живеат таму.

Инаку има логика доколку се отежни или ограничи градењето во центар. Ако не нема...
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6907
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2496 Posted: 07-Nov-2019 at 07:40
На Водно

https://www.facebook.com/Nuni-Bau
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6907
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2497 Posted: 07-Nov-2019 at 07:44
Во Куманово

https://www.facebook.com/PianoPrestigeku/?eid=ARDShDrsjFq4s_YkKaD7gI0y1ptKSBOEViM37hKY_hGlD-5oDSOFhw6xT7y_DvWYRpJWIoZzi_cEf3jc
Back to Top
Théoden View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2018
Location: Р. Македонија
Online Status: Offline
Posts: 214
  Quote Théoden Quote  Post ReplyReply #2498 Posted: 07-Nov-2019 at 12:35
Originally posted by stef4o

За новото градилиште во Ново Маало,зградата ќе биде поред самиот тротоар бидејќи меѓу неа и гаражата треба да се пробива улицата Светозар Марковиќ која моментално е слепа уличка

Да, но нема да биде покрај постоечкиот тротоар, туку на 6 метра од него. Според ДУП-от, сегашните 2 метра се предвидени за зеленило, а десно од нив треба да има 2 метра широка велосипедска и 4 метра широка пешачка патека.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6907
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2499 Posted: 10-Nov-2019 at 17:12
Hanters Dooel во Кисела Вода на бул.Борис ТрајковскиBack to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6907
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2500 Posted: 12-Nov-2019 at 08:50
Од вчера од Инстаграм,веќе направен е ископ и наскоро би требало да почнат со подготовки за темелна плоча...
Станува збор за нова зграда на Трим и Лум во Кисела ВодаBack to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 123124125126127 166>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.547 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.