build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Станбени
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Станбени и станбено-деловни згради (општо)
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Станбени и станбено-деловни згради (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 126127128129130 152>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
<Fresno> View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Jun-2010
Online Status: Offline
Posts: 547
  Quote <Fresno> Quote  Post ReplyReply #2541 Posted: 21-Mar-2019 at 20:07
Originally posted by Џоле
Малата зграда што штрчи е Тимс? Како може да не ја прати линијата на Твинс и Дабар?
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12387
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #2542 Posted: 21-Mar-2019 at 21:40


Моја претпоставка е, со оглед на тоа дека страната кај патека Карпош е запад, да има повеќе сонце, т.е. да не ја блокира сончевата светлина, иако не верувам дека инвеститорите толку се мислеле за доброто на идните станари.
За сè има вторпат
Back to Top
Théoden View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 31-May-2018
Location: Р. Македонија
Online Status: Offline
Posts: 80
  Quote Théoden Quote  Post ReplyReply #2543 Posted: 21-Mar-2019 at 23:56
Originally posted by <Fresno>


Малата зграда што штрчи е Тимс? Како може да не ја прати линијата на Твинс и Дабар?

Originally posted by Џоле

Моја претпоставка е, со оглед на тоа дека страната кај патека Карпош е запад, да има повеќе сонце, т.е. да не ја блокира сончевата светлина, иако не верувам дека инвеститорите толку се мислеле за доброто на идните станари.


Кој внимава на такви апстрактни концепти како „линии“?
Мислам дека единствена причина зошто Тимс штрчи е што не можеле да нацртаат уште една маркичка како за Дабар заради реката што се спроведува низ цевките но сепак не можеле да не натискаат нешто.
Ова е ДУП-от за тој дел кој мислам дека го поништија.


Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12387
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #2544 Posted: 24-Mar-2019 at 20:10
Зад Порта Влае......и на бул. Ѓорче Петров, спроти Порта Влае, нема табла со рендер.

За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2999
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2545 Posted: 26-Mar-2019 at 14:00
Во Центар,близу Корчагин

Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2999
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2546 Posted: 27-Mar-2019 at 14:06
Од фб

Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2999
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2547 Posted: 27-Mar-2019 at 14:22
Ова незнам каде е

Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 541
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #2548 Posted: 28-Mar-2019 at 03:47
Последната е Расадник
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2999
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2549 Posted: 28-Mar-2019 at 16:49
Во Аеродром,населба Острово позади Тинексот(од фб)Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2999
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2550 Posted: 28-Mar-2019 at 16:59
Од фб,на бул.М.Теодосиј Гологанов,колку е само збутана и терасите гледаат во ѕидот од соседната

Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1519
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #2551 Posted: 28-Mar-2019 at 19:31
Фина е оваа во Острово. Сите џинови дрислопобегуљи во Стар Аеродром требаше такви да ги направат.

Ова на М.Т.Г. е уште еднo во низата на отстранување по ослободувањето на Скопје.

Edited by Staro Skopje - 28-Mar-2019 at 19:32
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
team17 View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 23-Mar-2015
Online Status: Offline
Posts: 13
  Quote team17 Quote  Post ReplyReply #2552 Posted: 31-Mar-2019 at 14:02


Спроти скопски катастар. При крај се со градба. Убаво дворче, широк прилаз за во гаража, не е лепенка, и само 8 стана. Омилена во моментов. Браво.

Edited by team17 - 31-Mar-2019 at 14:54
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2999
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2553 Posted: 31-Mar-2019 at 14:20

Изгледа одлично ретко кај нас да се градат вакви објекти со мал број станови а солиден квалитет,знаеш ли случајно кој е изведувачот или инвеститорот и би било добро доколку може малку да ја смалиш димензијата на сликата.
Back to Top
team17 View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 23-Mar-2015
Online Status: Offline
Posts: 13
  Quote team17 Quote  Post ReplyReply #2554 Posted: 31-Mar-2019 at 14:33
Инвеститорот е од Гостивар, ја заборавив фирмата, нешто на С беше. Имаат станови од 95, 150 и 200 м2, но ми рече дека самиот ивеститор ќе ги издава наместени, нема да бидат за продажба.
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1831
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #2555 Posted: 31-Mar-2019 at 17:46
Пак ќе кажам, треба некој од Тетово и Гостивар да дојде за да ни каже како се гради. Големиве компании нека испринтаат слика и да простудираат, да не ги набројубам. Оние касарни што градат.
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
Kid_A View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 24-Nov-2014
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 437
  Quote Kid_A Quote  Post ReplyReply #2556 Posted: 01-Apr-2019 at 02:00
Првин модернизирајте го форумот, па потоа жалете се за нови згради
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12387
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #2557 Posted: 01-Apr-2019 at 09:29
Горната зграда, како и неколку други што се градат во нејзина околина, се вистинско освежување за градов.
За сè има вторпат
Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 541
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #2558 Posted: 01-Apr-2019 at 09:54
Вакви градби ко оваа горе се бројат на прсти,и сите се мали по габарит со по неколку спрата и сите се збутани по споредни населби и улици...големи модерни и претставителни згради како што има во соседството се нешто толку невидено кај нас,што еве сите се дивиме на оваа куќарка.
Кај нас огромна загуба е што покрај главните улици и булевари како и во големите населби се пополнија сите слободни места на кои можеше да се градат симболични градби.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12387
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #2559 Posted: 01-Apr-2019 at 12:26


Па, типичен пример ти е новата зграда на Настел на местото на печатницата Гоце Делчев. Локација на можеби најдоброто место во градот, сред Центар, а тие прават нешто во стилот на Скопје 2014 и око не им трепнува. Ако ништо, можевме барем потесниот центар на градот да средиме и да го пополниме со претставителни згради, вака добиваме само карикатури.

Edited by Џоле - 01-Apr-2019 at 12:26
За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2999
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2560 Posted: 01-Apr-2019 at 18:17
Еве уште еден одлично изведен објект близу Градежен факултет од Капитол Инженеринг(од фб)А имаат најава за уште еден според мене уште посолиден на ул.Никола Тримпаре бр.15,само штета што не ги откупуваат повеќе парцели во исто маало и да се направи убав спој туку се распрснати низ многу места,некои за жал затворени со некои погрди голубарници и не доаѓаат до изразBack to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 126127128129130 152>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.328 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.