build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Станбени
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Станбени и станбено-деловни згради (општо)
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Станбени и станбено-деловни згради (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 128129130131132 180>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5529
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2581 Posted: 05-Jun-2019 at 08:09
Во населба Острово-Аеродром(од фб)Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5529
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2582 Posted: 05-Jun-2019 at 08:12
Нов проект негде во Тафталиџе(од фб)

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5529
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2583 Posted: 05-Jun-2019 at 12:16
Стигнале до поткровје,кај гимназија Корчагин

Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 639
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #2584 Posted: 06-Jun-2019 at 03:55
Малце ко да штрчи...
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5529
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2585 Posted: 06-Jun-2019 at 07:22

Мислам дека висината е иста како и на онаа белата што ја изградија пред некое време.Сите нови згради што ќе никнуваат во овој дел се П+5+Пк.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5529
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2586 Posted: 06-Jun-2019 at 07:34
Во Карпош(од фб)

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5529
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2587 Posted: 08-Jun-2019 at 17:35
Во Кисела Вода(од фб)

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5529
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2588 Posted: 08-Jun-2019 at 17:37
Ова го најдов само како најава нема наведено локација,би требало да е негде во Скопје

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5529
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2589 Posted: 09-Jun-2019 at 12:53
Во Тетово(од фб)Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12960
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #2590 Posted: 09-Jun-2019 at 15:52
За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5529
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2591 Posted: 12-Jun-2019 at 07:48
Зградата на Дабар на Илинденска(од фб)

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5529
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2592 Posted: 12-Jun-2019 at 14:27
Низа денешни фотки

Ова е на Јужен булевар можеби сега не делува така но ќе излезе прилично масивна зграда бидејќи се гради уште еден дел од левата страна незнам колку се забележува од фоткатаСледниве се низ Кисела Вода

1.Boston Construction,штета за зградава ако излезе како на рендерите тогаш навистина штета бидејќи е прилично затскриена и не доаѓа до израз.Денес ја бетонираа последната плоча

2.Непосредно до оваа зграда веќе се подготвува терен за нова зградичка,срушена е една куќа и веќе се прави ископ

3.И оваа е близу двете претходни,делува фино4.На ул.Емил Зола,им никнува зграда под прозор5.На ул.Марко Цепенков6.Мастер Инженеринг на истата улица7.Pro Building на бул.Борис Трајковски

8.Хантерс Дооел малку подолу на истиот булевар близу Веро

9.Близу ШампиончеBack to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2061
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #2593 Posted: 12-Jun-2019 at 15:39
Поновиве на Првомајска и не се толку лоши. Ако го потсредат малце ДУП-от може фино да излезе.

Originally posted by stef4o

4.На ул.Емил Зола,им никнува зграда под прозор

Легално е ова? Се надевам дека нема ни еден стан да продадат
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5529
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2594 Posted: 12-Jun-2019 at 16:32

Колку што знам да,штом има издадено одобрение од општината.Минатиот пат ја сликнав и таблатаПатем штета што на Првомајска не се откупуваат поголеми парцели за да се направат поубави згради овие се премногу тесни ги градат на многу мала површина.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5529
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2595 Posted: 12-Jun-2019 at 17:04
Во Гостивар(од фб)

Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2061
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #2596 Posted: 12-Jun-2019 at 17:08
Одобрение има, ама не треба да има. Прва зграда за динамит по ослободувањето.
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12960
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #2597 Posted: 13-Jun-2019 at 08:32
Зграда на улица „Иван Милутиновиќ“, СкопјеОбјектот на улицата „Иван Милутиновиќ“ во истата населба е на малку покомотна локација со површина за градење 13.1 на 17.5 метри, слободна од две страни, другите две се залепени со соседи и висина – четири ката и поткровје. Вкупната бруто-изградена површина е 1.640 квадратни метри, а вкупната станбена површина е 1.145 квадрати и 100 квадратни метри локал на приземјето. Скалишното јадро е поставено во средината на објектот, на приземјето е сместен локал и стан за инвалидизирани лица, останатите станови се распоредени по горните нивоа. На првиот и вториот кат проектирани се четири двособни стана, на трети, четврти кат и поткровје сместени се по три стана од кои еден двособен, еден трособен и еден четворособен.Бањите и кујните се групирани и поставени на страните кои граничат со соседите. Терасите се поставени централно на основата со што се формираат два симетрични кубуса пресечени со отвор во средината каде се формирани терасите за секој стан на кои може да се излегува од секоја соба. Објектот е правоаголник кој е нагласен во сите елементи и на основата и на фасадата. Всушност тоа се три правоаголника, симетрични, еден празен во средината на објектот кој ја дели масата на два еднакви полни правоагплни кубуси. Прозорските отвори се широки и високи со цел да ја разбијат полната маса.Правоаголниот отвор на фасадата каде се терасите е врамен и обложен со дрво, поделен по висина со хоризонтални бетонски плочи на четири еднакви правоаголника поставени по должина на отворот. Полните маси на објектот се ѕидани со фасадна цигла во браон нијанса. На влезот се поставени жардиниери за цвеќе, а тој е нагласен со настрешница од челични мрежести елементи во жолта боја.https://www.porta3.mk/vo-slozheni-uslovi-funkcionalni-stanovi-i-sovremeno-oblikuvanje/?fbclid=IwAR0_YjuOo5GypdkvEZOSOcQ-D-t1NRRwD7Jqs0Y2uF3LPWENhp9TqS3kCqA
За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5529
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2598 Posted: 15-Jun-2019 at 11:37
Од фб

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5529
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2599 Posted: 16-Jun-2019 at 17:52
Во Карпош(од фб)

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5529
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2600 Posted: 16-Jun-2019 at 18:01
Во Гостивар(од фб)Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 128129130131132 180>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.461 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.