build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Станбени
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Станбени и станбено-деловни згради (општо)
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Станбени и станбено-деловни згради (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 129130131132133 160>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Graditelot View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 17-May-2016
Online Status: Offline
Posts: 38
  Quote Graditelot Quote  Post ReplyReply #2601 Posted: 20-Apr-2019 at 10:58
Тезата дека побогатиот слој и странците од Холандија итн.. ги купувале становите и тоа влијаело на изградбата на станови не ти држи вода.
И тие случаи што ги има се минорен процент од продадените станови. Во преку 95% од становите си живеат самите сопственици, односно не се купени како инвестиција.

Еве конкретно во мојата зграда кај тобако 2 би рекол дека 60% се провинцијалци вработени во државно, 35% се локални млади парови од Скопје, оставам нека има 5% непознат кој е сопственикот. Еве нека бидат тие 5% како ти што велиш станови на богатиот слој на населението. Пак тоа е мал уддел да има било какво влијание на побарувачката.

Edited by Graditelot - 20-Apr-2019 at 11:00
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 631
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #2602 Posted: 20-Apr-2019 at 11:17
Друже тезата ми е дека е евтино да купиш стан (поради цена на квадрат и кредити) и дека се ниски/непостоечки даноците - прочитај ми го првиот пост.

Originally posted by ironm

Нормално дека најголем дел се од средниот слој во Скопје или провинција, пуштиле дете на студирање, продале една-две ниви за да не седи детето под кирија, па ќе ми се најде станот за понатаму.
Тезата не ми е дека становите ги купуваат странци и побогатиот слој, туку дека тие се дел од оние што ја креираат побарувачката. Се фати за најмалку битниот дел од постот во којшто впрочем го искористив зборот дополнително.

Една зграда (твојата зграда) не е репер за состојбата на пазарот со недвижности. Според таа математика 60% од луѓето се вработени во државно, а 35% од младите парови по дифолт не се во богатиот слој само затоа што се млади, а купци од Косово и Албанија воопшто нема.
Back to Top
Graditelot View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 17-May-2016
Online Status: Offline
Posts: 38
  Quote Graditelot Quote  Post ReplyReply #2603 Posted: 20-Apr-2019 at 11:26
Ефтино? 1000 евра квадрат за фуш. На невработеност од 20%, средна плата од 300 евра и тешка сиромаштија.
Повеќе како сарказам ми звучи тоа.
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1867
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #2604 Posted: 20-Apr-2019 at 11:53
Во Скопје купуваат станови странци, доколку за странци ги рачунаме косоварите.

Дека се гради фуш, да, има доста фуш ама има и такви кои КУПУВААТ фуш, никој не ги тера, затоа и фушот се јача!

Дека нереално држат високи цени се слагам. Но имај предвид дека и сопствениците на плацеви со трошни куќи сакаат јако да профитираат и нагло да се збогатат.

Во Скопје нема ни 5% реална невработеност, не работи само тој што сака да не работи. Можеби нема добар избор на работни места ама дека има слободни места за 300 евра плата има стално!

Просечна плата е 400 евра. И да тоа со таква плата стан се купува САМО ако имаш партнер кој исто зима уште толку и поддршка од родители за учество.

Edited by alexsend - 20-Apr-2019 at 11:55
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 3495
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2605 Posted: 20-Apr-2019 at 16:46
Незнам дали е веќе изградено или допрва ќе се гради,локацијата е бул.Македонија(од фб)Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 558
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #2606 Posted: 21-Apr-2019 at 09:11
Originally posted by alexsend

Во Скопје купуваат станови странци, доколку за странци ги рачунаме косоварите.

Дека се гради фуш, да, има доста фуш ама има и такви кои КУПУВААТ фуш, никој не ги тера, затоа и фушот се јача!

Дека нереално држат високи цени се слагам. Но имај предвид дека и сопствениците на плацеви со трошни куќи сакаат јако да профитираат и нагло да се збогатат.

Во Скопје нема ни 5% реална невработеност, не работи само тој што сака да не работи. Можеби нема добар избор на работни места ама дека има слободни места за 300 евра плата има стално!

Просечна плата е 400 евра. И да тоа со таква плата стан се купува САМО ако имаш партнер кој исто зима уште толку и поддршка од родители за учество.


Реална просечна плата во Скопје е 250 евра.
А тоа дека за тој што сака да работи во Скопје има работа е така,но иди ти пери теписи за 200-250 евра.

За купување на стан ти треба партнер со 350-400 евра...т.е исто како и ти да е вработен во државно.
Тука доаѓам и до уште еден сегмент,а тоа е дека јавната администрација е локомотивата од каде доаѓа потрошуваката на станбени единици.
Што не доведува до друг заклучок,дека сето ова е на стаклени нозе,односно еден ден кога ќе се спроведат реформи и масовни отпуштања во државна администрација,градежниот сектор ќе колабира.
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2427
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #2607 Posted: 21-Apr-2019 at 10:21
Originally posted by stef4o

Во паркот во Ѓорче Петров ќе никне станбена зграда

Во паркот кој преставува единствено зеленило во урбаниот дел на Ѓорче Петров ќе никне станбена зграда. Според изјавите на советниците од ВМРО ДПМНЕ ова го предвидуваат измените на деталниот урбанистички план кои вчера поминаа на седница на советот. Освен тоа симптоматично е што на истата парцела каде ќе се гради зграда, свое земјиште поседува и градоначалникот на општината, Александар Наумовски...


Originally posted by Staro Skopje

Демант во врска со написите во одредени медиуми со наслов ,,Кметот на Ѓорче ГО УРИВА ПАРКОТ, ДАДЕ МАРКИЦА ЗА ЗГРАДА“
...Од паркот нема да се одземе ниту милиметар зелена површина, одговорно тврдиме. Се работи за измена на план за кој Ѓорче треба да добие вистинско градско јадро кое ќе личи, на кое ќе има Корзо со кафетерии и други организирани содржини за сите возрасти...


Најверојатно ќе никне зграда на место на старите куќички пред станбената зграда до новата ПС. Технички тие не се дел од паркот, така да „се си е законски“. Ситуација многу слична налик зградата кај пожарната во Тафталиџе.
Back to Top
Graditelot View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 17-May-2016
Online Status: Offline
Posts: 38
  Quote Graditelot Quote  Post ReplyReply #2608 Posted: 21-Apr-2019 at 19:11
Originally posted by alexsend

Во Скопје купуваат станови странци, доколку за странци ги рачунаме косоварите.

Дека се гради фуш, да, има доста фуш ама има и такви кои КУПУВААТ фуш, никој не ги тера, затоа и фушот се јача!

Дека нереално држат високи цени се слагам. Но имај предвид дека и сопствениците на плацеви со трошни куќи сакаат јако да профитираат и нагло да се збогатат.

Во Скопје нема ни 5% реална невработеност, не работи само тој што сака да не работи. Можеби нема добар избор на работни места ама дека има слободни места за 300 евра плата има стално!

Просечна плата е 400 евра. И да тоа со таква плата стан се купува САМО ако имаш партнер кој исто зима уште толку и поддршка од родители за учество.
Back to Top
Graditelot View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 17-May-2016
Online Status: Offline
Posts: 38
  Quote Graditelot Quote  Post ReplyReply #2609 Posted: 21-Apr-2019 at 19:13
Средната плата во Шкупи е испод 300 евра, средна плата(median) и просечна плата (average) се два различни поимови.

Edited by Graditelot - 22-Apr-2019 at 06:24
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1867
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #2610 Posted: 22-Apr-2019 at 07:16
Дај да видиме од каде ти е податокот? Или е од тепка т.е. гнев...

А ословувањето на Скопје како Шкупи само укажува на тоа дека неможе да го прифатите фактот дека во државава живеат и Албанци... што побрзо прифатите полесно.
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 558
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #2611 Posted: 22-Apr-2019 at 09:41
Originally posted by alexsend

Дај да видиме од каде ти е податокот? Или е од тепка т.е. гнев...

А ословувањето на Скопје како Шкупи само укажува на тоа дека неможе да го прифатите фактот дека во државава живеат и Албанци... што побрзо прифатите полесно.


Погледни по огласите за работа и можеш лесно да видиш кој е ралниот просек.

Инаку во рамки на држава,ако моментално јавната администрација која варира од 150 до 170,000 каде платите се од 180,000 денари просек до 90,000 биде доведена до разумни и функционални рамки,просечната плата од фиктивните моментани 400 евра паѓа на 250-270 евра,лагано.
Back to Top
Graditelot View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 17-May-2016
Online Status: Offline
Posts: 38
  Quote Graditelot Quote  Post ReplyReply #2612 Posted: 22-Apr-2019 at 11:17
Originally posted by alexsend

Дај да видиме од каде ти е податокот? Или е од тепка т.е. гнев...

А ословувањето на Скопје како Шкупи само укажува на тоа дека неможе да го прифатите фактот дека во државава живеат и Албанци... што побрзо прифатите полесно.

1. Хм ок, еве на ниво на РСМ средна плата - 220 евра

https://www.slobodnaevropa.mk/a/25054591.html

2. Напротив јас потенцирам дека живеат албанци, а го користам тоа име дека токму тоа и е официјално име во законот за градот Шкуп и уставот на РСМ.


Edited by Graditelot - 22-Apr-2019 at 11:41
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 3495
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2613 Posted: 22-Apr-2019 at 15:49
Во Капиштец,фотките се од пред месец дена(од фб)Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 3495
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2614 Posted: 22-Apr-2019 at 15:52
Во Тафталиџе(од фб,фоткиве се од пред 4 месеци)

Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12538
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #2615 Posted: 22-Apr-2019 at 17:10


Ау, лепота. Инаку, попрецизно, ова е кај гимназија Нова.
За сè има вторпат
Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 558
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #2616 Posted: 22-Apr-2019 at 17:50
Џоле дај координати ако можеш?
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 3495
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2617 Posted: 22-Apr-2019 at 17:56
Da ova e vo blizina na Nova,patem vo ovoj del se izgradija ogromni zgradi od po 10+ sprata tuka vo blizina e novata zgrada na Zsf a isto taka i golemite kompleksi na Impeksel i Trim&Lum.Pregolema koncentracija na zgradi na mal prostor,pritoa golem del(recisi site izleguvaat na ul.Prashka koja uste sega e pretesna za razminuvanje kako li ke bide za nekoja godina koga ke se vselat vo novive zgradi). Neznam sto stana so parcelata za G-mall koja so godini stoi prazna?
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12538
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #2618 Posted: 22-Apr-2019 at 19:35
Originally posted by kiriOK

Џоле дај координати ако можеш?


Тука некаде треба да е

https://www.google.mk/maps/place/41%C2%B059'54.1%22N+21%C2%B023'41.6%22E/@41.9983736,21.3945623,141m/data=!3m1!1e3!4m6!3m5!1s0x0:0x0!7e2!8m2!3d41.9983609!4d21.3948905?hl=en
За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 3495
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2619 Posted: 23-Apr-2019 at 13:03
Во Охрид(од фб)

Back to Top
FT View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 22-Jun-2010
Location: Kocani
Online Status: Offline
Posts: 312
  Quote FT Quote  Post ReplyReply #2620 Posted: 23-Apr-2019 at 14:43
Спроти гимназија Нова, веднаш до објектот на БИСИ има прекрасна бела зграда со брановидна ограда. Не е воопшто масивна и е дефинитивно топ 3 станбени згради во Скопје. Мислам дека имаше слика некаде низ темава.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 129130131132133 160>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.344 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.