build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Станбени
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Станбени и станбено-деловни згради (општо)
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Станбени и станбено-деловни згради (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 134135136137138 160>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 3475
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2701 Posted: 21-Jun-2019 at 11:56
Во Кочани,веројатно сега засега е само проект незнам дали и кога ќе се реализира(од фб)

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 3475
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2702 Posted: 21-Jun-2019 at 12:10
Во Охрид(од фб)

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 3475
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2703 Posted: 22-Jun-2019 at 16:45
Нова зграда на Линеа во Тафталиџе 1 кај Млечен.Еве рендер и состојба на градилиштеBack to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 3475
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2704 Posted: 25-Jun-2019 at 12:38
Во внатрешноста на Маџир Маало поточно на ул.Ѓуро Ѓоновиќ ќе се гради нова зграда а гледам во последно време поголем дел од инвеститорите кои градеа низ маалово појавуваат интерес за Ново Маало.Еве денешни од градилиштево сеуште се во темели нема рендери.Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 3475
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2705 Posted: 25-Jun-2019 at 13:13
Originally posted by stef4o

Нова зграда на Линеа во Тафталиџе 1 кај Млечен.Еве рендер и состојба на градилиште


Од фб,поставена е темелната плочаBack to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 3475
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2706 Posted: 25-Jun-2019 at 16:34
Новоградба има започнато нов станбен објект во Гази Баба(кај Мерцедес).Еве рендер

Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12536
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #2707 Posted: 25-Jun-2019 at 22:52
Не дај боже да избегаат од дизајнот на 1980-та година. При крај сме на втората деценија на 21 век.
За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 3475
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2708 Posted: 28-Jun-2019 at 12:32
На ул.Дренак во Кисела Вода(од фб)Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 3475
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2709 Posted: 28-Jun-2019 at 15:07
Во Кочани(од фб)

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 3475
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2710 Posted: 29-Jun-2019 at 10:56
Наскоро ќе започне со градба станбено деловен објект во Центар, лоциран на Партизанска Улица, веднаш до автобуската станица после Соборна Црква.Edited by stef4o - 29-Jun-2019 at 10:56
Back to Top
Théoden View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2018
Location: Р. Македонија
Online Status: Offline
Posts: 101
  Quote Théoden Quote  Post ReplyReply #2711 Posted: 29-Jun-2019 at 12:52
Previous
Не е лепенка? Question


Edited by Théoden - 29-Jun-2019 at 12:52
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 3475
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2712 Posted: 29-Jun-2019 at 13:15

Da lepenka ke bide od dvete strani ima mali kuki koi vo idnina ke prerasnat vo slicni vakvi zgradi.
Back to Top
G.I. Joe View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Aug-2009
Online Status: Offline
Posts: 410
  Quote G.I. Joe Quote  Post ReplyReply #2713 Posted: 29-Jun-2019 at 13:25


Izgleda postavenosta e gresna koga se montiral objektot vo slikata.. Dup-ot e nov, no i da ima nekoj izmeni vo megjuvreme mislam deka e do montazata. Verojatno e lepenka do zgradata.

Edited by G.I. Joe - 29-Jun-2019 at 13:30
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 3475
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2714 Posted: 01-Jul-2019 at 15:24
При крај е проектот Порта Карпош(од фб)Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 3475
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2715 Posted: 02-Jul-2019 at 16:31
Не сакаме зграда на местото на детското игралиште!Жителите на улицата „Никола Тесла“ во населбата Карпош 1 негодуваат поради тоа што имало најава оти на местото на детското игралиште на таа улица во близина на Машинскиот факултет ќе никне зграда.

– Ова детско игралиште со лулашки, клацкалки и други реквизити го користат околу 50 деца. Овде живеат претежно млади луѓе кои имаат помали деца. Ова е единственото такво катче на овој потег, ако не се земат предвид училиштата „Вера Циривири-Трена“ и „Карпош“. Сега и тоа сакаат да им го земат на децата – велат родители.

Од општина Карпош велат дека што се однесува за конкретната локација, станува збор за приватно денационализирано земјиште со вцртана маркица во моментално важечкиот Детален урбанистички план П (З 08).

– Сакаме да потенцираме дека станува збор за ДУП донесен од претходната локална власт во Карпош. Сепак, нашата намера е тој простор да остане детско игралиште и на овој простор да не се гради нова зграда. Ќе се искористат сите возможни правни механизми, како и процедури за промена на ДУП-от, со цел да се заштити овој објект од нова станбена единица – децидни се од општина Карпош.

Оттаму не одговорија на колку ката ќе биде зградата според ДУП, колкава површина би зафаќала и која би била нејзината намена.

(А.П.)   

https://www.vecer.press/не-сакаме-зграда-на-местото-на-детскот/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 3475
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2716 Posted: 02-Jul-2019 at 16:39
Настел наскоро почнуваат со нова зграда поточно со ново крило од огромната зграда која ја изградија во Тафталиџе.(од фб)Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12536
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #2717 Posted: 02-Jul-2019 at 18:37
Да можат, до Водно би ја продолжиле.

Originally posted by stef4o

Настел наскоро почнуваат со нова зграда поточно со ново крило од огромната зграда која ја изградија во Тафталиџе.(од фб)За сè има вторпат
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1867
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #2718 Posted: 03-Jul-2019 at 18:54
Мала шала?
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 3475
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2719 Posted: 04-Jul-2019 at 07:25
Originally posted by stef4o

Ова е во Автокоманда поточно на бул.Александар Македонски близу до комплексот во изградба Скопје Ист Гејт но мислам не спаѓа во истиот.На таблата од далеку се гледа дека станува збор за станбен објект од 7-8 ката.Од фотката неможе нешто многу да се види поради дрвата а и сеуште не се отидени многу во висина.Од фб

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 3475
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2720 Posted: 04-Jul-2019 at 13:05
Порта Карпош(од фб)

Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 134135136137138 160>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.374 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.