build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Станбени
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Станбени и станбено-деловни згради (општо)
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Станбени и станбено-деловни згради (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 140141142143144 175>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4989
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2821 Posted: 01-Nov-2019 at 16:33
Originally posted by kiriOK

Originally posted by stef4o

Идеен проект за зграда на бул.К.Ј.Питу(близу недоградениот Турски Театар)

https://www.facebook.com/MAdesign.Skopje/


Душа му извадија на градов, лабавоТука наскоро може да се очекува да отпочнат градежни активности бидејќи Хостелот кој долго време беше во куќава од пред две недели е иселен
Еве денешни фотки од куќата која треба да се рушиBack to Top
JovanOdGjorche View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Oct-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 219
  Quote JovanOdGjorche Quote  Post ReplyReply #2822 Posted: 01-Nov-2019 at 19:19
Не ви изгледа дека објектот кај Ново Маало ќе биде премасовен за таа локација? Не знам зошто не се одлучат да градат во висина отколку да добиваме само вакви „ѕидови“ насекаде по градот .

А пак ова до железничка/автобуска, мислам дека редно време е да престанат со таков „дизајн“, сепак станува збор за добра локација. Не успејав да видам на рендерот дали зградата ќе има паркинг?
And something, somewhere was lost in 1938...
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4989
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2823 Posted: 02-Nov-2019 at 13:10
Originally posted by JovanOdGjorche

Не ви изгледа дека објектот кај Ново Маало ќе биде премасовен за таа локација? Не знам зошто не се одлучат да градат во висина отколку да добиваме само вакви „ѕидови“ насекаде по градот .

А пак ова до железничка/автобуска, мислам дека редно време е да престанат со таков „дизајн“, сепак станува збор за добра локација. Не успејав да видам на рендерот дали зградата ќе има паркинг?


Што се однесува до Ново Маало да премасивна ќе биде,според деталниот ќе биде 10 ката залепена до самиот тротоар поред булеварот Кочо Рацин,патем за година-две мислам дека маалото ќе го промени својот лик бидејќи веќе голем дел од сопствениците на куќите се во фаза на склучување преддоговори и договори со разни компании за изградба на згради.
...
За оваа до железничка чинам дека има паркинг иако неможе баш многу да се долови од прикажаните рендери.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12891
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #2824 Posted: 03-Nov-2019 at 15:23
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12891
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #2825 Posted: 03-Nov-2019 at 15:33
БостонЗа сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4989
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2826 Posted: 03-Nov-2019 at 15:47

Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1912
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #2827 Posted: 04-Nov-2019 at 11:02
ko ke ja sporedam so renderot mi se pripovratuva.
Back to Top
Kid_A View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 24-Nov-2014
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 452
  Quote Kid_A Quote  Post ReplyReply #2828 Posted: 04-Nov-2019 at 12:33
Евтинија и фушерај, а лупаат цени на квадрат мислиш ко во Загреб или Љубљана живееш.

Урбаната мафија си работи турбо. Еден куп новоизградени згради без некое квалитетно урбано планирање. Проектот „бутни куќа, изгради монструм“ во иднина уште повеќе ќе направи хаос во сообраќајот.
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1912
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #2829 Posted: 04-Nov-2019 at 12:36
ete zasto e loso da se pravat predobri i nerealisticni renderi, posle toa site se razocarani

Edited by xnx - 04-Nov-2019 at 12:37
Back to Top
Kid_A View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 24-Nov-2014
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 452
  Quote Kid_A Quote  Post ReplyReply #2830 Posted: 04-Nov-2019 at 12:43
Тие што прават предобри и нереалистицни рендери треба да си сносат одговорност, затоа што манипулираат со потенцијалните купувачи.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4989
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2831 Posted: 04-Nov-2019 at 13:16
Мислам дека потенцијалните купувачи се многу по засегнати од функционалноста и распоредот на становите отколку естетскиот изглед и урбаната вклопеност на зграда во која избрале да живеат со околината. Многу честа појава е недоследноста на изведбата со прикажаните рендери конкретно кај зградава на Бостон се забележуваат извесни отстапувања,оделе на поефтина варијанта но сепак има случаи со многу други згради чија изведба нема допирни точки со рендерите.
Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 626
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #2832 Posted: 04-Nov-2019 at 13:47
Страшното е што не се искористува овој период на ај да кажам градежна експанзија, за да се изградат квалитетни решенија...ќе дојде време ќе секне овој замав и после и да започнат подобрувања или сите места ќе бидат узурпирани или нема да има толку голем број купувачи.

Менталитетот на купувачот кај нас е ист со тој на општеството,политичките гласачи итн...одреден број десетлетија поназад од оној на современите текови,да не кажам век.

Претпоставувам дека 90% од становиве се одкупуваат од луѓе од провинција, а за нив е добиток се што е во Скопје, мислам дека дури и на распоред на станот не се гледа а што пак останува за зеленило,сообраќајни решенија околу,поглед...
Према тоа оваа ситуација ќе продолжи најверојатно до исцрпување на демографската залиха од внатрешноста, коа ќе нема кој масовно да се доселува во Скопје од страна, тогаш ќе започне да се гледа напредок во другите сфери на урбанизмот...

Но ова додека се случи може да поминат 10'тина години...до тогаш ќе го нема просторниот и човечкиот моментум.   

Edited by kiriOK - 04-Nov-2019 at 13:49
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1912
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #2833 Posted: 04-Nov-2019 at 13:47
ne se slagam, prvo sto gi pleni kupuvacite e izgledot na zgradata, zatoa se pravat ubavi renderi. otkako ke gi prodade site stanovi investitorot dodeka e vo gradba objektot, si vika sho ke trosam na fasada, mi e gajle dali ke e ubav i pravi vakvi improvizacii. treba samite stanari da go tuzat za izmama.
Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 626
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #2834 Posted: 04-Nov-2019 at 13:54
Имаш еден куп примери каде нема истакнати рендери но затоа веќе фирмата е залеана од повици од заинтересирани купувачи,само заради тоа што објектот се наоѓа на одредена локација.
Back to Top
Kid_A View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 24-Nov-2014
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 452
  Quote Kid_A Quote  Post ReplyReply #2835 Posted: 04-Nov-2019 at 14:20
Originally posted by kiriOK

Страшното е што не се искористува овој период на ај да кажам градежна експанзија, за да се изградат квалитетни решенија...ќе дојде време ќе секне овој замав и после и да започнат подобрувања или сите места ќе бидат узурпирани или нема да има толку голем број купувачи.

Менталитетот на купувачот кај нас е ист со тој на општеството,политичките гласачи итн...одреден број десетлетија поназад од оној на современите текови,да не кажам век.

Претпоставувам дека 90% од становиве се одкупуваат од луѓе од провинција, а за нив е добиток се што е во Скопје, мислам дека дури и на распоред на станот не се гледа а што пак останува за зеленило,сообраќајни решенија околу,поглед...
Према тоа оваа ситуација ќе продолжи најверојатно до исцрпување на демографската залиха од внатрешноста, коа ќе нема кој масовно да се доселува во Скопје од страна, тогаш ќе започне да се гледа напредок во другите сфери на урбанизмот...

Но ова додека се случи може да поминат 10'тина години...до тогаш ќе го нема просторниот и човечкиот моментум.   


Да не се тие луѓе од провинција нема кој во Скопје дете да роди. Тие се тие луѓе што ги полнат градинките, школите, маркетите, рестораните, фабриките, го раздвижуваат пазарот и економијата на градот. Без нив Скопје ќе е мртво и немакедонско.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4989
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2836 Posted: 04-Nov-2019 at 16:34
Локацијата е ул.Багдадска(близу Млечен ресторан)

1.Може да се видат новите згради на Линеа едната скоро завршена,другата во фаза на градба

2.А следново е ископ за нова зграда веднаш спроти претходните двеhttps://www.facebook.com/FILA-Construction-
Back to Top
JovanOdGjorche View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Oct-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 219
  Quote JovanOdGjorche Quote  Post ReplyReply #2837 Posted: 04-Nov-2019 at 17:17
Зарем сè уште се тегнеме за тоа колку провинцијалата го „уништува“ старо Скопје? Па 50% (можда и више) од „скопјаните“ се со потекло од македонските планини, гори, села, долови, ридови итн. Како што е кодифициран „македонскиот јазик“ така е направено ѝ денешно Скопје.
And something, somewhere was lost in 1938...
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4989
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2838 Posted: 05-Nov-2019 at 07:43
Од фб,во Кисела Вода,завршен е дел од фасадатаEdited by stef4o - 05-Nov-2019 at 07:44
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1931
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #2839 Posted: 05-Nov-2019 at 19:18
Трим и лум почнуваат со градба на борис трајковски карши салата Расадник, тука после семафорот.
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4989
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2840 Posted: 06-Nov-2019 at 07:57

Еве го проектот и локацијата...https://www.facebook.com/trimlum/
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 140141142143144 175>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.371 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.