build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Станбени
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Станбени и станбено-деловни згради (општо)
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Станбени и станбено-деловни згради (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 141142143144145 174>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12970
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #2841 Posted: 07-Jan-2020 at 17:01
Бутел 2Бутел 1Кај Мак Ауто СтарЗа сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5593
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2842 Posted: 07-Jan-2020 at 19:34
Originally posted by ЏолеДебар Маало

Ова ли е зградата,според изгледот ми личи дека е но има доста отстапки од рендеров??


https://www.facebook.com/TSgrupLTD/
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12970
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #2843 Posted: 07-Jan-2020 at 20:14
Мислам дека не е таа, еве линк од каде се влегува

https://www.google.mk/maps/@42.0015311,21.4135792,3a,75y,97.67h,89.65t/data=!3m6!1e1!3m4!1sBjLZza_wjA3VlAUXndNsWg!2e0!7i13312!8i6656?hl=en

значи, само право, и излегуваш кај новава зграда, на Гугл Мапс пишува дека е ул. Партизанска, ама нема пристап до неа од Street View.

За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5593
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2844 Posted: 07-Jan-2020 at 21:59
Malku mi dojde cudno bidejki zgradava sto ja posociv na rednerov se gradi isto taka na ul.Crvena Voda i pisuva deka e vo zavrsna faza slicno na tvojata fotografija no kako i da e ne e tolku vazno...
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5593
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2845 Posted: 08-Jan-2020 at 08:01
Проекти на Жикол во

КавадарциСтрумицаhttps://zikol.com.mk/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5593
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2846 Posted: 09-Jan-2020 at 14:00
Originally posted by stef4o

На уличката 8-ми март во Дебар Маало деновиве била урната црвената куќа спроти Вардар филм и сигурно ќе никне некаква зградаhttps://www.facebook.com/VoOdbranaNaDebarMaalo/


Изгубен уште еден сведок на „Еклектично Скопје” – Ул 8-ми Март бр. 5

Бришењето на културното наследство на Скопје на цена на рапидната урбанизација е веќе нашата реалност и секојдневие. Секојдневно сме соочени со замената на историски објекти и улици со нови згради, понесени од притисокот на инвеститорите и неадекватни урбанистички планови кои го подржуваат ваквиот тренд.

Во текот на новогодишните празници Скопје загуби уште еден споменик на културата од почетокот на 1930-те години во Дебар Маало. Објектот се наоѓаше на ул. 8-ми Март во срцето на Дебар Маало и беше типичен пример на еклектичната архитектура. Вознемирувачкиот факт е дека истиот на последниот донесен ДУП на Дебар маало 02 од 2007-2013 се води како заштитен објект од втор степен кој придонесува и во историскиот амбиент. Со оглед дека Општина Центар под мораториумот на градба не издава градежни дозволи, прашањето е уште понејасно.

Тогаш кои се причините за рушењето? Многу прашања остануваат неодговорени. Каде се сопствениците? Дали ќе никне на истото место зграда со П + 3? Кои се механизмите на градот за заштита на приватните културни споменици? Прашања има многу, но за жал сегашната иднина е немилосрдна за историските објекти и урбани ткива во Скопје. Самите урбанистички планови и трендот на целосно згуснување на изградените површини доведува до ваков резултат.

Објектот веќе 10-тина години беше напуштен со видливи траги на вандализам. Негова реставрација беше повеќе и потребна но не и неговото рушење. Ако ова е реалноста за заштитените објекти, можеме само да претпоставиме каков е односот на тие кои не се заштитени.
Тимот на МАРХ изврши фотодокументирање непосредно пред губењето на објектот за да алармира за неговата заштита но предоцна…

Повеќе од јасно е дека досегашниот начин на кој се третира урбаното планирање и културното наследство во Скопје и Македонија е нефункционално. Методите по кои само се зголемува густината и висината на објекти без да се земе во предвид поширокиот контекст и останатите параметри е нефункционален.

https://marh.mk/izguben-svedok-na-eklekticno-skopje-8mi-mart-br-5/?fbclid=IwAR2qy5Bz3E-wkJ1_cmNKtK23D9KH4Xh3lbDBSJL41UptU6jDi6ClkWtsd4U
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5593
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2847 Posted: 10-Jan-2020 at 17:55
Завршена,во нас.Острово-Аеродромhttps://www.facebook.com/ApexInvestment.mk/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5593
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2848 Posted: 10-Jan-2020 at 17:57
Патем знае ли некој што бидна со овој проект на Елена Лука Хоум под падините на Водно на.ул.Томе Арсовски,почнат ли е,можеби завршен??https://elenalukahome.com/project/divine/

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5593
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2849 Posted: 11-Jan-2020 at 15:36
Проект на Кат Костов во Пржиноhttps://www.facebook.com/KatKostov/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5593
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2850 Posted: 13-Jan-2020 at 16:17
Проекти кои треба да се реализираат или веќе се во фаза на градба...(од фб)

Скопје

ДебарBack to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5593
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2851 Posted: 13-Jan-2020 at 17:00
Уште еден убав проект на Аттика Архитектс кој треба да се реализира во Скопје(од Инстаграм)

Edited by stef4o - 13-Jan-2020 at 17:01
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5593
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2852 Posted: 15-Jan-2020 at 08:25
Originally posted by Џоле


Дебар Маало

https://www.facebook.com/TSgrupLTD/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5593
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2853 Posted: 15-Jan-2020 at 16:55
Веројатно се работи за овој проект на Жикол,близу Мак Ауто Старhttps://www.facebook.com/GAA-invest
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5593
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2854 Posted: 16-Jan-2020 at 14:04
Во Прилепhttps://www.facebook.com/pg/KARPA-Prilep
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5593
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2855 Posted: 16-Jan-2020 at 19:24
Зграда на АДСДП во Пробиштип

https://www.facebook.com/SugareskiGoran/?__tn__=%2Cd%2CP-R&eid=ARAtogCyWELXUNOiVo_reJGyKSnyT-xc_GvJNra3khfRP3sboSj5_IqX2r4lRakZc-9NUkXyW5gSPbA2
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5593
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2856 Posted: 17-Jan-2020 at 14:59
Од мојата денешна тура низ Кисела Вода

1.Бостон

2.На ул.Емил Зола

3.На ул.Балзакова непосредно до горнава зграда...3.Спроти зградата на Бостон од првата фотка4.Следниве се на бул.Борис Трајковски

Хантерс

Спроти нив...Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12970
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #2857 Posted: 17-Jan-2020 at 17:43
Кога ќе нарачаш Бостон од Али Експрес А ова другово не е ни за коментирање, која мизерија, човече

Edited by Џоле - 17-Jan-2020 at 17:43
За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5593
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2858 Posted: 17-Jan-2020 at 19:39

Ја преполнија Кисела Вода со безлични кутии,и на најмалите парцели креваат по 4-5 ката и како стојат работите уште ќе се градат вакви згради поготово на бул.Борис Трајковски и низ уличките околу Рампа.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5593
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2859 Posted: 18-Jan-2020 at 16:02
Originally posted by stef4o

Дел се од фб,дел се моиРедизајн,како што обично бива кај нас вака стана речиси со сите проекти на почеток едни рендери а во процес на градба настапува променаhttps://www.facebook.com/gpaarchitecture/
Back to Top
anonimen View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 10-Mar-2012
Online Status: Offline
Posts: 58
  Quote anonimen Quote  Post ReplyReply #2860 Posted: 18-Jan-2020 at 17:21
Necesno, izmamnicki I grozno
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 141142143144145 174>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.418 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.