build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Станбени
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Станбени и станбено-деловни згради (општо)
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Станбени и станбено-деловни згради (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 142143144145146 180>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 640
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #2861 Posted: 13-Nov-2019 at 15:44
Расадник-Стар Аеродром-теренот на Треска-комплекс Дајмунд-Скопје Ист Гејт-Маџир Маало

За 10 години би требало ова се да се реализира и насели,да го видиме како би изгледало Скопје тогаш.

Back to Top
IN_MOTION View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Jul-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 177
  Quote IN_MOTION Quote  Post ReplyReply #2862 Posted: 14-Nov-2019 at 15:50
Влае до Александрија, ја срушија старата бензиска од маврово механизација. На оваа длабина како што гледам до сега не искочи вода. Во Чаир по Џон Кенеди после поштата има голема дупка за зграда и долe е полно со вода.


Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5480
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2863 Posted: 14-Nov-2019 at 16:49

Што е предвидено да се гради на местото на Маврово механизација во Влае??
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5480
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2864 Posted: 17-Nov-2019 at 15:02
Ако не сум грешка ова би требало да е карабината за проектот на Жикол т.н S-Cube кој според локацијата е близу Мак Ауто Стар сепак не сум сигурен фотките се од Инстаграм

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5480
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2865 Posted: 18-Nov-2019 at 14:44
На Јужен Булевар(од истото видео)Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5480
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2866 Posted: 19-Nov-2019 at 13:55
Originally posted by kiriOK

Малото игралиште во Маџир Маало гледам го снема


Денешни

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5480
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2867 Posted: 19-Nov-2019 at 20:20
Фото] Машинерија почна да гради објект кај ОУ „Браќа Миладиновци“ во Аеродром
Откако во април граѓани реагираа дека се исекоа дрвјата, сега забележаа како покрај улицата „23 Октомври“ во општина Аеродром работници поставија тараби, а теренот се спрема за нова градба.

Ова се случува во населбата Острово до основното училиште „Браќа Миладиновци“, кај стара „Славија“. Напомош за градежните активности пристигнаа камион и багер, а поставена е и градежна табла.

Според ДУП за градска четврт И10, се работи за парцелата 3.3, која е вид А2 (станбено домување). Таа е со градежна површина од 1269 м2 и овозможува зграда од осум ката плус поткровје.

Ако се погледне Катастарот, делот од 3.3 со стара „Славија“ се води како парцела број 242/2. Имотниот лист е на Друштво за производстсво, трговија и услуги САФ Комерц Увоз-Извоз Скопје.

Тоа го потврдува и градежната табла, каде „САФ Комерц“ е впишан како инвеститор, „Мујо Бајрами“ е изведувач, а проектант – „ГМС-Проект“. Одобрението за градба од Општина Аеродром е издадено на 30 октомври, 2019 година.

По реакциите на локалните граѓани, Општина Аеродром во април тврдеше дека дрвјата на истата локација мораат да бидат тргнати, бидејќи по ланското невреме претставувале потенцијална опасност за безбедноста.

Радио МОФ испрати прашања до Општина Аеродром за дозволата за градба и градежните активности, но до објавувањето на текстот нема одговор.

Инаку, во овој дел долги години имаше чешмичка, патче, зеленило и дрвја. Еден сегмент беше во парцелата што сега се гради (3.3), а другото во парцелата до неа (3.5), која во ДУП се води како Д1 (намена зеленило). Според Катастар, вторава е поврзана со поголем сегмент кон Вардар под парцела 253/1. Се води како државно земјиште. Во неа нема работници и багери.

ДУП И10 е спорниот план кој неколку години наназад ги револтираше аеродромци поради предвидените објекти крај Вардар, но и зградата на „ЗСФ Ком“ кај Мајчин дом. Планот поттикна повеќе протести низ 2016, 2017 и 2018 година. Граѓаните бараа зеленило, воздух, одржлива средина и квалитетен живот наспроти најавената урбанизација преку ДУП-от, донесен со тензични презентации и расправии во Советот.

Кај Мајчин дом веќе е подигнат спорниот објект, исто и во Острово до мостот кај Вардар, претходно со маркички во ДУП И10.

https://www.radiomof.mk/foto-mashinerija-pochna-da-gradi-objekt-kaj-ou-brakja-miladinovci-vo-aerodrom/?fbclid=IwAR0RS5fl6DPYRmOukA8MzPI08ucz-mhf0KEJFz0LpxuVy5tMylHXASKbOKo#prettyPhoto


Edited by stef4o - 19-Nov-2019 at 20:20
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12955
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #2868 Posted: 19-Nov-2019 at 22:23
На здравје ново зградиче.
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12955
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #2869 Posted: 19-Nov-2019 at 22:26
Инаку, зградава доби декоративно осветлување, не знам колку убаво се гледа на сликава, кај горните катови:(локација на ул. Максим Горки)Edited by Џоле - 19-Nov-2019 at 22:27
За сè има вторпат
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1912
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #2870 Posted: 20-Nov-2019 at 07:42
videte kako na renderot si ima okolina so parkovi i palmi a vo realnosta kako e nabutana zgradava... odvratno e kako se manipulira so kupuvacite.
Originally posted by stef4o
Edited by xnx - 20-Nov-2019 at 07:43
Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 640
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #2871 Posted: 20-Nov-2019 at 10:51
Ајде тоа, ама што е со раштрканава композиција??
Ова го имам приметено кај еден куп нови градби...Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5480
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2872 Posted: 21-Nov-2019 at 14:58
За новопочнатата зграда во Острово-Аеродром,изгледа зад САФ Комерц стои ЗСФ КОМhttps://www.facebook.com/groups/vozduhsega/?epa=SEARCH_BOX
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5480
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2873 Posted: 21-Nov-2019 at 15:21
Трим&Лум денес бетонираат темелна плоча на новиот објект во Кисела Вода(од инстаграм)Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5480
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2874 Posted: 22-Nov-2019 at 08:46
Проекти кои веројатно треба да се реализираат или дел можеби веќе се почнати со изведба(рендериве се превземени од SSC Forumot(Srdjan Adamovic)

1.Пржино

2.Кај Рампа(Кисела Вода)3.Теферич4.Кисела ВодаBack to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5480
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2875 Posted: 22-Nov-2019 at 08:50

Речиси сите од горенаведените проекти всушност се на Кат Костов од кои дел се завршени а само 4-тиот е во фаза на изведба.
Може да се погледнат на следниов линк

https://www.katkostov.mk/proekti/stanbena-zgrada-7
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5480
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2876 Posted: 22-Nov-2019 at 14:33
Денешни од новото градилиште во населба Острово-Аеродром,почнуваат со ископ некако парцелата ми се чини мала така да зградата очекувам да е висока и теснаBack to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5480
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2877 Posted: 22-Nov-2019 at 14:51
Од денешната тура низ Кисела Вода и Центар

На Јужен Булевар

1.Еуро Билдинг

2.ДДМ Инженеринг(веднаш до горнава зграда)-------------------
Следниве се низ Кисела Вода

1.Boston Construction

2.На ул.Емил Зола3.На бул.Борис Трајковски Про Билдинг

4.Веднаш спроти неа е издигната нова шесткатница

5.На истиот булевар до Верото новата зграда на Хантерс

6.А веднаш спроти нив никнува нова зграда чинам 6 ката ќе биде


Back to Top
skopskodete View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 17-Feb-2017
Online Status: Offline
Posts: 440
  Quote skopskodete Quote  Post ReplyReply #2878 Posted: 22-Nov-2019 at 15:39
Originally posted by stef4o

Денешни од новото градилиште во населба Острово-Аеродром,почнуваат со ископ некако парцелата ми се чини мала така да зградата очекувам да е висока и тесна
Кула треба да е.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5480
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2879 Posted: 22-Nov-2019 at 16:53
Нова зграда во Охрид на бул.Туристичка(од фб)

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5480
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2880 Posted: 22-Nov-2019 at 17:34
Станбен објект на Трим и Лум во Струга

https://www.facebook.com/Komerlin-Bau-198604737216631/?ref=br_rs
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 142143144145146 180>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.422 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.